ÖDÜL, MÜFETTİŞ HABERİYLE GELDİ

Tarih: 2013-04-08 00:00:00

TGC ile KAS'ın birlikte düzenledikleri Yerel Medya Ödülleri-2012 yarışmasında Film Gibi Olay başlıklı dizi haberleri ile birincilik kazanan Gazetemizin Sorumlu Yazı işleri  Müdürü Mustafa Kemal Bektaş, Ankara'da düzenlenen törenle ödülünü aldı. Törende k

TGC ile KAS'ın birlikte düzenledikleri Yerel Medya Ödülleri-2012 yarışmasında Film Gibi Olay başlıklı dizi haberleri ile birincilik kazanan Gazetemizin Sorumlu Yazı işleri  Müdürü Mustafa Kemal Bektaş, Ankara'da düzenlenen törenle ödülünü aldı.

Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç 'yerelde haber kaynaklarıyla, haberinizin çıktığı gün daha kapıdan çıkarken karşılaşma. Aleyhinde yayın yapılan haber kaynağı ya da habere konu olmuş kişilerin şiddet kullanma eğilimleri Türkiye'de ne yazık ki çok fazla' sözleriyle  yerel gazeteciliğin zorluğuna dikkat çekti.

KAS Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop da yerel medyanın önemini vurgularken ' Genelde kimse yerel medyadan söz etmez. Özüne bakacak olursanız yerel medya, ülke vatandaşlığı için çok daha önemlidir. Yerel medya olmadan vatandaşlar, kendi kasabalarında yaşanan sorunlar hakkında bilgi sahibi olamazlar' dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung Derneği'nin (KAS) işbirliği ile 1998 yılından bu yana düzenlenen 'Yerel Medya Ödülleri'nin 2012 yarışmasının ödül töreni Ankara Rixos Grand Otel'de yapıldı. Yarışmanın haber dalında Film Gibi Olay başlıklı dizi haberleri ile birincilik kazanan gazetemizin Sorumlu  Yazı İşleri Müdürü Mustafa Kemal Bektaş ödülünü TGC Başkanı Orhan Erinç'ten aldı. Bu ödül ile Mustafa Kemal Bektaş ulusal düzeyde 5. Ödülüne ulaşırken, Gazeteniz Önder de, 9. Ödülü basın tarihine yazdırdı. 'Film Gibi Olay' başlıklı ilk haberin, gazeteciliğin olmazsa olmaz kurallarından biri olan 'Fikri takip' ilkesiyle sürdürülmesi, Bektaş'a ödül getirdi.

Törene; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Ayhan, Recep Yaşar ve Celal Toprak, Konrad Adenauer Stiftung Derneği'nin (KAS) Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Güneş: Demokrasi yerel  medyadan başlayarak güçlenir

Törenin sunuculuğunu yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, yerel medyanın önemine değindi. Güneş, şunları söyledi:

"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti demokrasinin güçlenmesinin yerel medyadan başladığını düşünen bir örgüt. Bu anlamda partneri KAS ile birlikte 15 yılı aşkın bir zamandır Türkiye'nin hemen hemen her ilinde yerel gazetecilik eğitim seminerleri düzenlemeyi sürdürüyor. Bu seminerlerde 7 bine yakın meslektaşımız sertifika aldı. Yapılan seminerlerin sonuçlarını da törenlerde görmek bizi fazlasıyla mutlu ediyor."

Ödüller 3 dalda veriliyor

Haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verilen Yerel Medya 2012 ödülleri hakkında bilgi veren Güneş, "Ödüller, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde 8 Mart 2013 tarihinde TGC binasında toplanan Seçici Kurul tarafından belirlendi. Seçici Kurul, TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Önceki Başkanı Nail Güreli, Konrad Adenauer Stiftung Proje Yöneticisi Bekir Öncel, A Haber'den İhsan Yılmaz, Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müge Demir, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Doğan Haber Ajansı Yazı İşleri Müdürü Mustafa Eşmen ve Gazeteci Tümer Argın'dan oluştu. Tümer Argın başkanlığındaki Seçici Kurul'un yaptığı değerlendirme sonunda ödül kazananlar ve eserleri belli oldu" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek'ten telgraf

Güneş, törende Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek'in törene ilişkin gönderdiği telgrafı katılımcılarla paylaştı. Başkan Çiçek telgrafta, yerel basında görev yapan gazetecilerin teşvik edilmesi ve başarılı gazetecilerin ulusal basınla tanıştırılmasında düzenlenen törenlerin teşvik edici olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Erinç: Gazeteciler  sorumlulukla görev yapıyor

Törenin açılış konuşmalarını TGC Başkanı Orhan Erinç ve KAS Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop yaptı. TGC Başkanı Orhan Erinç, yerel medyada çalışan gazetecilerin yaşadığı sıkıntılara değinerek sözlerine başladı. Erinç, "Basın yasasına ya da radyo ve televizyonlarla ilgili yasaya bakarsanız; yayın organı birkaç sınıfa ayrılıyor. Basın yasasına göre; yaygın, bölgesel ve yerel. Radyo ve televizyonlarla ilgili yasaya göre ulusal, bölgesel ve yerel. Yayın organları böyle ayrılıyor; ama gazetecilerin ayrılması mümkün değil. Yani yerel gazeteci diye bir tanım yok. Gazeteci tanımı var. Çünkü gazeteciler Dünya'nın neresinde, Türkiye'nin neresinde olurlarsa olsunlar aynı koşullarda, aynı sorumluluk duygusuyla görev yapıyorlar dedi. 

Başkan Erinç, yerelde gazetecilik yapmanın zorluklarını ise şöyle sıraladı:

Bir kere yerelde haber kaynaklarıyla, haberinizin çıktığı gün daha kapıdan çıkarken karşılaşma. Aleyhinde yayın yapılan haber kaynağı ya da habere konu olmuş kişilerin şiddet kullanma eğilimleri Türkiye'de ne yazık ki çok fazla. Gelen bilgilerden cemiyetin yapmak durumunda kaldığı açıklamalardan bu konunun nasıl zorluk yarattığını biliyoruz. Yerel yöneticilerle ilişkiler konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. O nedenle yerel gazetecilik yapmak gerçekten çok zor."

İfade özgürlüğünün  önünde engeller var

Kanunlara değinen Erinç, "Biz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, 2004 yılında Türk Ceza Yasası'nın sonra Terörle Mücadele Yasası'nın, Ceza Muhakemesi Yasası'nın değiştirilmesi aşamalarında çeşitli önerilerde bulunduk. Yapılan yeni yasalarla ifade özgürlüğünün önüne yeni engeller konulduğunu kurguladık. Önerilerde bulunduk. Ama ne yazık ki birkaç düzeysel değişiklik dışında bir gelişme sağlayamadık. Ben tabii meslek olarak ifade özgürlüğü ile ilgili taslaklardan başlayarak; taslaklar, tasarılar, öneriler, komisyon toplantıları, meclis televizyonu verdiği sürece meclis görüşmelerini izlemek gibi bir zorunluluk duymaktayım. Bu süreç sonunda edindiğim kanı şudur: Türkiye'de ceza öngören yasaların içindeki maddeler, eğer mümkün olsa da gerekçeleri uygulanabilse, Türkiye dünyanın en demokrat ülkesi olur. Çünkü şöyle bir çelişkiyle karşı karşıyayız. Madde gerekçeleri hukuka uygun ama madde yazılımı siyasi tercihlere göre oluşturulmuş. Bu sonuçta ifade özgülüğünü, dolayısıyla biz gazetecilerin görev yapmasını engelleyen bir sonuç oluşturuyor" diye konuştu.

Türkiye'de yasa değişiklikleri reform gibi sunuluyor

Türkiye'de yargı paketlerin birbirini izlediğini aktaran Erinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 " 4. pakette de söylenenlere bakarsanız ifade özgürlüğünün önünü açacak özellikle Türk Ceza Yasası'nın 7. maddesinde değişiklikler yapılıyor. Tabii bunu söyleyenlerin açısından değerlendirirsek 'olabilir' demek gibi bir durumdayız. Ama pratiğe baktığınız zaman artık Türk Ceza Yasası'nda özellikle özel görevli mahkemeler tarafından tek suç var. O da terör örgütü üyeliği. Bunun karşılığı da müebbet ya da ağırlaştırılmış müebbet. Terörle Mücadele Yasası'nın çok sayıda maddesinde örgüt propagandası yapmak, yardım ve yataklık etmek gibi suçlar var. Ama bu suç tanımları ne yazık ki son dönemde kadük olmuş durumda. Yasada yazıyor ama o suçların uygulandığına bugüne kadar tanık olmadık. O nedenle 7. maddenin değiştiriliyor olması pratikte ifade özgürlüğünün önünün açılması konusunda hiçbir şey getirmeyecek diye düşünüyoruz. Daha önceki uygulamalara baktığımız zaman da haklı çıkacağımız kanısına varıyoruz. Çünkü Türkiye'de her yasa değişikliği hukukta reform olarak sunuluyor. O kadar güzel tanımlarla anlatılıyor ki, sonuçta siz de bu beklenti içine giriyorsunuz. Nedir bunlardan birisi derseniz. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan başlayarak siyaset yönetimi 3. pakete yapılan değişikle uzun tutukluğun artık olmayacağını söylemişlerdi. Oysa uzun tutukluluk bazı meslektaşlarımız için 6. yıla, bazıları için de 5. yıla girdi. Bu iki türlü değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bunlardan birincisi yasa yapılırken gerekçeler ve de kamuoyuna tanıtımında söylenenler doğrudur; yani yasa kamuoyuna tanıtılırken söylenenlere uygun olarak çıkarılmıştır ama uygulanmamaktadır. Uygulanmazsa yasanın uygulanmamasının sonuçları bellidir. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu diye bir kurul görevdedir. O kurulun başkanı Sayın Adalet Bakanı'dır. Görev bu konuda kendisine düşmektedir. Yok, yasa yapılırken yanlış yapılmıştır. Mahkemeler doğruyu uygulamaktadır ise de o zaman da yine Sayın Adalet Bakanı'na görev düşmektedir. Söyledikleri gibi yasayı değiştirmekle kendileri yükümlüdür. Bu açıdan baktığımız zaman Türkiye'de siyasetle hukukun zaman zaman değil çok sık karşı karşıya geldiğini ama hukukun yerine siyasal tercihlerin kabul edilmesiyle Türkiye'de büyük bir hukuk karmaşası yaşandığını söylemek zorunda hissediyoruz kendimizi"

Avrupa Birliği reform olarak alkışlamıştı

Başkan Erinç, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri konusunda ise şu hatırlatmayı yaptı:

 "2004 yılının Eylül'ünde Türk Ceza Kanunu değiştirildiği zaman Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bu yasanın yeni suçlar, yorumla çok açık suç tanımları ve büyük ölçüde hapis cezaları öngördüğünü açıklayarak karşı çıkmıştı. Ancak Avrupa Birliği, bu değişikliği her nedense reform olarak alkışladı. Bugün yaşadıklarımızın bir bölümünde Avrupa Birliği'nin 2004'teki tutumunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.  

Yerel medya olmazsa...

Konrad Adenauer Stiftung Derneği'nin (KAS) Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop, konuşmasında, "Medya denildiğinde insanların aklına genelde yaygın medya, televizyon programları ve köşe yazarları gelmektedir. Genelde kimse yerel medyadan söz etmez. Özüne bakacak olursanız yerel medya, ülke vatandaşlığı için çok daha önemlidir. Yerel medya olmadan vatandaşlar, kendi kasabalarında yaşanan sorunlar hakkında bilgi sahibi olamazlar. Yerel medya olmadan, bölgedeki olaylar, ekonomik ve sosyal gelişmeler hakkında bir şey öğrenemeyecekleri gibi kültürel ve toplumsal problemleri de göz ardı edeceklerdir. Kısaca demokratik katılım sürecinde etkin rol oynamaları mümkün olmayacaktır. İşte bu nedenle yerel medya çok önemlidir" diye konuştu.

Gazetecilere Almanya'da  eğitim ve staj müjdesi

Konrad Adenauer Stiftung olarak yerel medya gücü ile demokrasinin gücü arasında da sıkı bir bağ olduğuna inandığını ifade eden Dürkop, bunun içinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte yerel gazeteciliği güçlendirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Dürkop, "Biliyoruz ki; yerel gazetecilerin işi çok zor. Onları yüreklendirmek, takdir etmek gerekmektedir. Onun içindir ki sadece ödül vermiyoruz, onların itibarını güçlendirmek için de bir araya geliyoruz" dedi. Üzerinde çalıştıklarını çalışmalar hakkında bilgi veren Dürkop, "2013 yılında ödül kazanan yerel gazetecilerimiz arasında en fazla oy alarak birinciliği hak eden ödül sahibini, Almanya'ya götürmek ve staj imkanı sunmak arzusundayız. Bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Çalışmaların uluslararası önemi

TGC Başkanı Orhan Erinç'e teşekkür eden Dürkop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşbirliğimiz sadece Türk gazeteciliği düzeyinde değil, her seviyede Türk -Alman ilişkilerinin güçlenmesine de hizmet etmektedir. Bundan sonra da birlikte başarılara imza atmayı umut ediyoruz"

Onur Kalkan: ödülü ekibimiz adına alıyorum

Açılış konuşmalarının ardından ödül dağıtımına geçildi. 30 Ekim 2012 tarihli Trabzon'da yayınlanan Günebakış Gazetesi'nde Vekille Asilin Arbedesi başlıklı habere ait fotoğrafı ile fotoğraf dalında birincilik ödülüne değer görülen Şükrü Üçüncü, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya'nın elinden aldı.

Sayfa düzeni dalında Eylül 2012 tarihli Konya'da yayınlanan Yenigün Gazetesi'nin 1. sayfa düzenini yapan Onur Kalkan'ı birincilik ödülüne değer görüldü. Kalkan'a ödülünü Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay takdim etti. Yenigün Gazetesi'nin henüz çok genç olmasına rağmen aldığı ödüllerle adından sıkça söz ettirdiğini söyleyen Onur Kalkan, "Bu ödülü birey olarak almıyorum. Bu ödülü tüm ekip arkadaşlarım adına alıyorum. Selçuklu Yayın Grubu Başkanı Mustafa Arslan'a teşekkür ediyorum" dedi.

Bektaş'a ödülünü Erinç verdi

Seçici Kurul, haber dalında 1- 3- 4- 9-15- 20 Ekim tarihleri ile 21 Aralık - 31 Aralık 2012 tarihlerinde Zonguldak Ereğli Önder Gazetesi'nde seri halinde yayımlanan Film Gibi Olay başlıklı haberleri ile Mustafa Kemal Bektaş'ı birinciliğe değer gördü. Bektaş'a ödülünü TGC Başkanı Orhan Erinç verdi.

Seçici Kurul ayrıca, 18 Haziran 2012 tarihli, Mersin İmece Gazetesi'nde yer alan Valiliğe Göre Salon Toplantısı da Sakıncalı başlıklı haberi ile Abidin Yağmur'u mansiyona değer buldu. Yağmur ödülünü Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin'in elinden aldı. Yağmur, ödülü alırken şunları söyledi: "1998 yılından beri fiilen, 2003 yılında beri kadrolu olarak görev yapıyorum; ancak Terörle Mücadele Kanunu mağdurlarından olduğum için bir türlü basın kartını alamadım. 'Mahkemelerin bile henüz karar veremediği, hukuken netlik kazanmamış adli sicil, adli arşiv zaman aşımına uğramış cezaları, güvenlik tedbiri gibi konularda affa uğramış ya da silinmiş olsa dahi TCK'nın 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi bu kişiler basın kartı alamazlar' cümlesinin antidemokratik olduğunu, herhangi bir yasaya dayanmadığını düşünüyorum. Bu konuda ilgililerden destek bekliyorum" dedi. Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere ayrıca üç dalda da 1.000'er TL de verildi. Gazeteciler bu ödüllerini Dr. Colin Dürkop'un elinden aldı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

has ereglili :

Kardesim helal ereglinin adini duyurdugun icin tekrar kutlarim ereglili olarak bizim insanimiz kendi insaninin biryere gelmesini pek istemez kiskanir sen bu yolunda devam et...agabeylerin arkanda. biz kimin ne oldugunu biliyoruz

atilla aslan :

Önder ailesine ve sevgili MUSTAFA KEMAL Bektaş kardeşime başarılarının devamını diliyorum..

Volkan karaahmetoğlu kardeşler tic. :

Yapmış olduğun haberler yerel ve ulusal basında en güzel şekilde seni ve ereğliyi temsil ediyor.genç yaşında az sayıda gazetecinin nasip olduğu ödülleri aldığın için seni ve çalışma arkadaşlarını kutlar başarılarının devamını dilerim.

Yalçın Kasapoğlu :

Sevgili Mustafa kardeşim... Başarınla gurur duydum ve kesinlikle devamını diliyorum. Tebrikler, yolun açık olsun..

çorbacı hicabi :

başarılarının devamını dilerim,elinden else neler yapacağını biliyoruz ama bunada şükür....

Ünal Savaş :

NE MUTLU MUSTAFA KEMAL RUHUNU VE İLKELERİNİ YAŞATAN MUSTAFA KEMAL'LERE... ÖNDER GAZETESİNİ/GAZETEMİZİ VE M. KEMAL BEKTAŞ’I TEBRİKLER. TGC İLE KONRAD ADENAUVER VAKFI'NIN BİRLİKTE DÜZENLEDİKLERİ YEREL BASIN ÖDÜLLERİ-2012 YARIŞMASINDA “FİLM GİBİ OLAY” BAŞLIKLI HABERİYLE "HABER DALINDA" BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLEN ÖNDER GAZETESİNE / GAZETEMİZE VE SORUMLU MÜDÜRÜ, ANADOLU AJANSI KDZ. EREĞLİ MUHABİRİ SAYIN M. KEMAL BEKTAŞ'IN "ARAŞTIRMACI, SORGULAYICI VE SONUÇ ODAKLI" HABERCİLİK BAŞARILARINI TEBRİK EDER, DEVAMINI DİLERİM. BU VESİLE İLE DE CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU VE ÖNDERİ M. KEMAL ATATÜRK'ÜN ŞU İKİ GÜZEL VECİZ SÖZÜNÜ, KENDİSİNE GAZETECİLİK İLKESİ VE MİSYONU EDİNEN ATAMIZIN ADAŞI SAYIN M. KEMAL BEKTAŞ'LA VE OKUYUCULARINIZLA PAYLAŞIRIM. M. KEMAL ATATÜRK DİYOR Kİ; “GAZETECİLER KANUNUN VE UMUMUN MENFAATLERİNİN AKSİNE MUAMELELERE ŞAHİT VE VAKIF OLDUKLARI TAKDİRDE GEREKLİ YAYINDA BULUNMALIDIR.” (1923) "DOĞRUYU SÖYLEMEKTEN KORKMAYINIZ." SAYGILARIMLA Ünal SAVAŞ

cem sürmeneli :

Tebrikler ve başarılarrr.

adem cakır :

basarılarından dolayı tebrık edıyorum.devamını dılıyorum Allah cc yolunu acık etsın.bolgemızden bu konularda da basarılı arkadaslarımızın cıkması gercekten bızlerıde mutlu edıyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.