ÖĞRENCİLER LETONYA YOLCUSU

Tarih: 2012-11-30 00:00:00

Kandilli Beldesi'nde bulunan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yüksekokulu öğrencileri afet ve iş kazaları projesi kapsamında Letonya ve Almanya'ya gideceği bildirildi. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca yürütülen Hayatboyu Öğr
Kandilli Beldesi'nde bulunan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yüksekokulu öğrencileri afet ve iş kazaları projesi kapsamında Letonya ve Almanya'ya gideceği bildirildi. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca yürütülen Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik projeleri ile ilgili 2012 teklif çağrısı döneminde, Kandilli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Tülay Görmüş'ün hazırladığı Simülasyon Eğitimi İle Afet Ve İş Kazalarında Acil Müdahale Hizmetlerinin Öğrenilmesi adlı proje kabul edildi. Başvuru yapılan 2 bin 261 projeler arasından kabul edilen 320 proje içinde yer alan proje kapsamında 12 öğrenci Haziran ayında Almanya, 12 öğrenci Mayıs ayında Letonya olmak üzere toplam 24 öğrenci yurt dışında staj görecek. Toplam 4 öğretmenlerin refakatinde yürütülecek proje kapsamında öğrenciler 2 haftalık staj eğitimi alacaklar. Çevre ülkelere kültürel geziler de düzenlecek öğrenciler, proje kapsamında yabancı dil eğitimi almaya başladı. Okul Müdürü Uğur Yağmur, bu proje sayesinde öğrencilerin Avrupa Birliği ülkelerinde alacakları eğitim, yapacakları incelemeler ve uygulamalar sonunda mesleki bilgi ve becerilerinin artırılmasına katkı sağlanacağını kaydetti. Uğur, kültürlerarası ortak paylaşımların neticesinde Avrupa'daki ülke kültürlerinin, iş hayatının, farklı dillerin, eğitim ve sağlık hizmetlerinin öğrenilmesi ile katılımcıların farkındalık düzeylerinin artmasına, bakış açılarının gelişmesine, hümanist yaklaşım sergilemelerine ve Avrupalılık bilincinin yerleşmesine ışık tutarak, özgüvenlerinin artacağını ifade etti.
Yağmur, Ülkelerden döndükten sonra öğrencilerde farklı ülkelerde çalışma, farklı dilleri ve kültürleri öğrenme isteği oluşacağına, benzer çalışmaları yapacak kuruluşlara örnek olunacağına inanıyoruz. Sağlık Meslek Lisesi olarak kalitelerinin artacağına, böylelikle öğrenciler tarafından tercih edilmesinin cazip hale geleceğini düşünüyoruz diyerek, projeyi destekleyen kurum olan Avrupa Birliği Bakanlığı'na bağlı Ulusal Ajans'a teşekkür etti. Öte yandan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gönderdiği mesajda, projenin kabul edilmesi ve okulun hibe kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, okul idareci ve öğretmenleri kutladı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.