ÖĞRENCİLERDEN ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Tarih: 2012-05-12 00:00:00

Alaplı Kız Teknik ve Meslek Lisesi 9. Sınıf öğrencileri Bilinçli Birey Yaşanabilir Çevre Projesi kapsamında mesire alanında çevre temizliği yaptı. Alaplı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı ve aynı zaman Türk-Eğitim-Sen Alaplı Temsilcisi İlhan Us
Alaplı Kız Teknik ve Meslek Lisesi 9. Sınıf öğrencileri Bilinçli Birey Yaşanabilir Çevre Projesi kapsamında mesire alanında çevre temizliği yaptı.
Alaplı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı ve aynı zaman Türk-Eğitim-Sen Alaplı Temsilcisi İlhan Usta beraberinde 9. sınıf öğrencileri ile beraber Bilinçli Birey Yaşanabilir Çevre Projesi kapsamında Alaplı Belediyesine ait mesire alanında çevre temizliği yaptı.
Proje ile ilgili bilgiler veren Alaplı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı ve aynı zaman Türk-Eğitim-Sen Alaplı Temsilcisi İlhan Usta projenin hedeflerinin öğrencilerin insanların çevreye verdiği zararı, gözleriyle görmelerini sağlayarak bilinçli ve çevre dostu bireyler olması olduğunu söyledi.
Usta, Çeşitli kaynaklardan çıkan katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarının karşılanması için teknolojinin gelişmesine bağlı olarak endüstrileşmenin de artması gerekmektedir. Sanayideki bu artış beraberinde var olan doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Doğal kaynaklar hızla tükenirken, üretim ve tüketimden kaynaklı atıkların önlemler alınmadan doğaya atılması çevre kirliliğinin oluşmasına ortam sağlamaktadır. Çevre kirliliğinin en önemli nedenleri aşağıda kısaca sıralanmıştır. Hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme, plansız endüstrileşme doğal kaynakların ölçüsüz kullanılmasıdır. Yapılan araştırmalar dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin yüzde 50'sinin, son 35 yılda meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Hızlı nüfus artışı, çevre sorunlarının artmasında önemli bir etken olarak görülmektedir. Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahiptir. Artan nüfus karşısında düzenlemelerin ve planlamaların erken hayata geçirilerek çevre kirliliğinin en aza indirilmesi amaçlanmalıdır. Ülkemizdeki bu tehlikenin farkında olan eğitimciler olarak, gelecek nesilleri çevre dostu bireyler olarak yetiştirmek zorundayız. Bu bilincin farkındayız.
Öğrencilerimizin çevreye daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla hazırladığımız bu projenin amacına ulaşacağına yürekten inanıyorum. 9 Sınıf öğrencilerimizle 'Bilinçli Birey Yaşanabilir Çevre Projesi' kapsamında 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftasında bu tür etkinliklere devam edeceğiz dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.