ÖĞRETMENLER ALANLARA İNDİ

Tarih: 2009-09-17 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Zonguldak Şubesi üyeleri,  sevk alarak Madenci Anıtı önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının da önceki yıllarda olduğu gibi sorunlarla v

KESK'e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Zonguldak Şubesi üyeleri,  sevk alarak Madenci Anıtı önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının da önceki yıllarda olduğu gibi sorunlarla ve hak gasplarıyla başladığını belirtirken, en büyük gaspın ek ders ücretlerinde yaşandığının altını çizdi.
Yılmaz, basın açıklamasında şunları kaydetti:"Ek ders ücretlerimizin ödenmesinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, eğitime hazırlık ödeneğinin tüm eğitim ve bilim emekçilerine ödenmesi, tedavi giderlerimizin ödemesinde yaşanan sorunların çözülmesi talebiyle yine alanlardayız. Bilindiği gibi eğitim emekçileri, her ders yılı başında Eylül ayının ilk işgününden eğitim-öğretimin başladığı güne kadar, ders yılı sonunda ise Temmuz ayının ilk işgününe kadar öğretmenlik mesleği ile ilgili seminer çalışmalarında belli günlerde normal mesai yaptıkları halde ek ders ücreti alamıyor. İki haftayı aşan seminer dönemleri için ek ders ücreti ödenmemesini fedakârca görevlerini yerine getirmeye çalışan eğitim emekçilerine karşı yapılmış açık bir haksızlık olarak değerlendiriyoruz."

"BAKANLIK SOMUT ADIM ATMIYOR"
"İki haftadan fazla süren seminer dönemi için bu yıl 29-30 Haziran günlerinde ek ders ücreti ödenmedi. Yine bu dönem başında da, 14-18 Eylül arası ve bayram haftasında 23-24-25 Eylül 2009 tarihlerinde öğretmenlerimiz okullarda, fiilen görevlerinin başında olmasına rağmen kendilerine ek ders ücreti ödenmeyecek. Eğitim-Sen, öğretmenlerimizi mağdur eden bu büyük haksızlığın giderilmesi için girişimlerde bulunmuş olmasına ve bu haksız uygulamanın sona erdirilmesini talep etmesine rağmen Bakanlık, yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için hiçbir somut adım atmadı. Eğitim-Sen olarak, yüz binlerce eğitim emekçisini yakından ilgilendiren bu hak ihlaline karşı sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değil."
"Eğitim öğretim yılı başında yaşanan bir diğer sorun, eğitime hazırlık ödeneğinin miktarı ve kapsamına ilişkin. 2009 bütçesinde 515 TL olarak öngörülen eğitime hazırlık ödeneğinin her yıl olduğu gibi, tüm itirazlarımıza rağmen bu yıl da sadece öğretmenlere ödenmesi söz konusu. Oysa her eğitim-öğretim yılı başında sadece öğretmenler değil, hizmetlisi, memuru ile tüm eğitim ve bilim emekçileri çeşitli hazırlıklar yapıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, tüm ısrarlarımıza rağmen yıllardır sadece öğretmenlere 'eğitime hazırlık ödeneği' ödemiyor, eğitim hizmetlerinin tüm eksikliklerine rağmen en iyi şekilde yapılması için emek harcayan diğer eğitim ve bilim emekçilerinin emeğini görmezden geliyor. Bugüne kadar belirlenen eğitime hazırlık ödenekleri hem oldukça yetersiz, hem de sadece öğretmenlere ödendiği için kapsamı sınırlı. Son dönemde eğitim emekçilerinin yaşadığı bir diğer önemli sorun tedavi giderlerinin ödenmesinde yaşanan sıkıntılardır. Pek çok ilde uzunca bir süredir eğitim emekçilerinin tedavi giderlerinin karşılanmasında sorunlar yaşanmakta, çok sayıda eğitim emekçisinin ödenmesi gereken tedavi giderleri ödenmiyor. Bu durum, zaten pek çok sorunla boğuşan eğitim emekçilerinin mağdur ediyor."

"ÖDEMELER KESİNTİYE UĞRAMASIN"
"Bugün Türkiye'nin her yerinde yaptığımız bu eylemlerle Milli Eğitim Bakanlığı'nı bir kez daha uyarıyoruz. Seminer dönemlerindeki ek ders ücretleri hiçbir kesintiye uğramadan eksiksiz ödenmeli. Ders ve ek ders uygulamalarına ilişkin düzenlemeler eğitim sendikalarıyla birlikte yeniden yapılmalı. Pek çok ilde ödenmesinde sorunlar yaşanan tedavi giderleri derhal ödenmeli, yaşanan mağduriyetler giderilmeli, tedavi giderlerinin karşılanması konusunda yeni mağduriyetlere izin verilmemeli. Eğitime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere değil, eğitim ve bilim işkolunda çalışan herkese bir tam maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmeli. Eğitim işkolunda yaşanan sorunlara yenilerinin eklenmesi, eğitim sisteminin asli unsurlarından birisi olan eğitim emekçilerini olduğu gibi, bir bütün olarak eğitim sistemini de olumsuz etkiliyor. Eğitim ve bilim emekçileri, bugüne kadar olduğu gibi, gelecekte de her türlü haksız ve adaletsiz uygulamaların karşısında olmaya devam edecek, öğrencilerimiz, velilerimiz ve halkımızın desteğiyle haklarımızın takipçisi olmayı kararlılıkla sürdürecektir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.