OKUL İÇİN 8 KM YOL YÜRÜYORLAR

Tarih: 2010-04-14 00:00:00

Yedi öğrenci, Ereğli'den Alaplı'da okullarına kadar olan dört kilometrelik mesafeyi yürüyerek kat ediyor. Her gün sekiz kilometre yol yürümek zorunda kalan öğrenciler, yorulduklarını, ders çalışamadıklarını belirtiyor. Kdz. Ereğli Kıyıcak kö-yünde ikamet

Yedi öğrenci, Ereğli'den Alaplı'da okullarına kadar olan dört kilometrelik mesafeyi yürüyerek kat ediyor. Her gün sekiz kilometre yol yürümek zorunda kalan öğrenciler, yorulduklarını, ders çalışamadıklarını belirtiyor. Kdz. Ereğli Kıyıcak kö-yünde ikamet eden ve Alaplı Atatürk İlköğretim Okulu'nda okuyan Yeliz Ayyıldız, Kader Kartal, Kerim Özdemir, Yusuf Özdemir, Or-çun Kartal, Tuçe Çavdar, Mustafa Çavdar eğitimlerini sürdürmek için dört kilometre uzaklıktaki okullarına yürüyerek gidiyor. O-kul bitiminde evlerine de yürüyerek dönen öğrenciler toplam 8 kilometre yürümek zo-runda kalıyor. Yorgun düşmeleri nedeniyle evde ders çalışamadıklarını belirten öğrenciler,  yağmurlu ve karlı havalarda da yürümek zorunda kaldıklarını, sürekli hasta olduklarını ifade ediyor. Okula gitmek için 1 saat yürüdüklerini belirten bir öğrenci, "Yorgun düşüyoruz, derslerimize çalışamıyoruz. Öğretmenler kızıyor ama yorgun olduğumuzu, unuttuğumuzu söylüyoruz. Yolda yürürken, araç çarpar diye korkuyoruz. Yağmurda ıslanıyoruz, karda üşüyoruz. Hasta oluyoruz. Çantalarımızda oluyor. Her gün yürüyüp gelmek çok zor oluyor" dedi. Öğrencilerin velileri ise, yürüyerek okula gidecek olmaları nedeniyle anaokuluna gitmesi gereken çocuklarını da okula gönderemediklerini bildirdi. Maddi imkanları iyi olmaması nedeniyle servis tutamadıklarını belirten aileler, çocuklara servis aracı tahsis edilmesini istedi. Daha önce yetkililere müracaat edilmesine rağmen soruna çözüm bulunmadığını belirten bir veli, "Ereğli'ye 14 kilometre, Alaplı'ya 4 kilometre mesafede olmamıza rağmen Ereğli ilçesine bağlıyız. Köyümüzün elektriği, telefonu suyu Alaplı ilçesine bağlı. Ekonomik ve siyasi yönden de Alaplı'ya bağlıyız. Tüm hizmetlerimizi de ilçeden sağlıyoruz. Öğrencilerimiz Alaplı'da öğrenim görüyor. Taşımalı eğitim olmadığı için öğrencilerimiz dört kilometre yolu yürüyerek okula gidip geliyorlar. Soğuk ve yağmurlu havalarda öğrencilerimiz okula gidip gelirken çok zorluk çekiyor" diye konuştu. Çocukların yürüyerek Ereğli- Alaplı karayolundan da geçtiğini anlatan bir diğer veli, şunları söyledi:"Her gün yolda kaza ihtimali endişesini taşıyoruz. Birçok aile bu yüzden burada evleri olmasına rağmen çocuklarının rahat öğrenim sağlayabilmesi için okul yakınlarında ikinci bir ev kiralamak zorunda kaldı. Zaten ekonomik durumumuz iyi değil, bizim en büyük beklentimiz öğrencilerimizin okula rahat ve güvenli bir şekilde gidebilmeleri. Bunun için servis imkanı sunulması lazım."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.