"OKUL SATILMASINA KARŞIYIZ"

Tarih: 2009-09-05 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Zonguldak il genelinde 218 köy okulunu satışa çıkarma kararının İl Genel Meclisinde görüşüldüğünü belirten Meclis Üyesi Efe, "Kimin malını satıyorsunuz? Bu okullar iktidara babasından miras mı kaldı?" dedi. Milli Eğitim Bakanlı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Zonguldak il genelinde 218 köy okulunu satışa çıkarma kararının İl Genel Meclisinde görüşüldüğünü belirten Meclis Üyesi Efe, "Kimin malını satıyorsunuz? Bu okullar iktidara babasından miras mı kaldı?" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının köy okullarını satmaya çalıştığını belirten CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Efe, hayırsever vatandaşların sırf okul yapılsın diye yıllar önce bağışladığı arsaların üzerine inşa edilen köy okullarının taşımalı eğitim ile boşalınca Milli Eğitim Bakanlığının gözünü bu okullara diktiğini belirtti. Zonguldak İl Genel Meclis Toplantısında bu konunun görüşüldüğünü ve Zonguldak'ta 218 tane okulun satışının Özel İdarelere yüklendiğini vurgulayan Efe yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi. "Birçoğu vatandaşın  sırf okul yapılsın diye yıllar önce bağışladığı arsalar üzerine inşa edilen köy okulları taşımalı eğitim ile boşalınca Milli Eğitim Bakanlığı gözünü okullara dikti.

SATIN GÖNDERİN
Kafasında üretmekten ziyade tüketmek fikrini taşıyan ve acaba ne satabilirim hayalinden vazgeçmeyen iktidar şimdi de Özel İdarelere emir vererek, satın ve parasını gönderin diyor. Bu ibarenin üzerinde durmak lazım, gelen yazılar adeta emir gibi, satın ve parasını gönderin. Kimin malını satıyorsunuz? Bu okullar iktidara babasından miras mı kaldı? Hayır! Bakanlığın malı mı, hayır. Kimin mülkiyetinde, kimin malı peki? Bu okulların tamamı bulundukları köyün tüzel kişiliği adına tapuda kayıtlı. Yani okulların sahibi köy tüzel kişilikleri. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri Sivas, Yozgat, Tunceli ve Zonguldak ile beraber birkaç ili daha gezmişler ve satılması gereken okulları tespit etmişler. Zonguldak genelinde satılması talimatı verilen okul sayısı, Ereğli'den satılması istenilen hiç okul olmamasına rağmen toplam 218 tane ve bu iş Özel İdarelere yüklenmiş durumda. 02 Eylül 2009 tarihinde Zonguldak İl Genel Meclisinin gündemine gelen konunun incelenmesi için Milli Eğitimin adeta emir niteliğindeki yazısı meclis bünyesindeki 5 ayrı komisyona havale edildi ve incelemeye alındı.

MÜLKİYET PROBLEMİ
Öncelikle ortada mülkiyet problemi var. Çünkü okullar köy tüzel kişiliklerinin. Ne özel idarenin ne de bakanlığın satma yetkisi yok. Çünkü mülkiyet onlara ait değil. Diğer yandan yıllar önce bu okullar inşa edilirken vatandaşlar sırf okul yapılsın diye arsalarını bağışlamışlar. Yani işin özünde başkasına ait olan ve kamuya tahsis edilmiş bir arsayı sırf para kazanmak için başkasına satıyorsun. Bu hakkaniyete ve adalete aykırı. Ne günahı var arsasını bağışlayan hayırsever vatandaşın? Şimdi onun arsasını satmaya kalkıyorsun. Meclis bünyesindeki tüm arkadaşların bu konudan rahatsızlık duyduğunu biliyoruz ve meclisten bu okulların satılmaması yönünde karar çıkacağını düşünüyoruz.

AĞIRLIĞI KOYACAĞIZ
İl Genel Meclisinde sahibi olduğumuz grup olarak  biz bu okulların satılmasına karşıyız. Madem devlet illaki buraları elden çıkarmayı düşünüyor o zaman ya ilk başta bu arsaları bağışlayanlara iade etsin ya da bu okullar çok cüzi ücretler karşılığında yine köylünün kullanımı için bakım ve onarımı kiralayana ait olmak üzere kiralansın. Yani atıl olmaktan kurtulsunlar.
Bir düşünün köylerde tüm kına, nişan ve düğün gibi etkinlikler halen bu okulların bahçesinde yapılır. Seçimlerde oylar okullarda kullanılır. Bu okulları elden çıkarırsanız bunlar nasıl gerçekleştirilecek.
Sokakta mı? Bizler okullarımızın satılmaması için  mecliste tüm ağırlığımızı ortaya koyacağız. Lütfen köylülerimiz de okullarına, kendi mülklerine sahip çıksınlar" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

hasan :

kamuran hanım kesinlikle haklısınız. ve sizi alkışlıyorum desteğiniz için. bir nokta da hatırlatmada bulunmama izin veriniz lütfen. siz izlediğim kadarıyla emekten ve özgürlükten yana olduğunuz kadar, hakça paylaşmayı istiyorsunuz. o zaman siz sosyal demokratsınız. veya bir başka deyimle demokratik solcu. bir kez daha alkışlıyorum sizi. siz karadeniz ereğli nin geleceğisiniz. köhne ve şov anlayışını yıkmak için bugünden itibaren çalışmaya başlayınız lütfen. ereğli nin sizin gibi gençlere gereksinimi var. ve de halktan yana demokratik solculara. salon solcularına değil. bilmem ne derneklerinde boy gösterenlere hiç değil. demokratik solu satan ve cumhuriyet düşmanları, karanlık ilişkilerle işbirliği yapmayı içine sindirenlerle de değil. sizi sol a bekliyoruz. ecevit in demokratik soluna. bunlar nasıl olsa ya gidecekler ya da kovulacaklar çünkü.

ADAMIN BİRİ :

SATARLAR ARKADAŞ ...HEM CUMHURİYETİ KURANLARA BU YURDU BÜYÜTENLERE "DİKİLİ ÇOMAĞINIZMI VAR" DİYE BAĞIRIR HEMDE NE BULURLARSA SATARLAR...İYİDE BUKADAR HAYIRSIZ EVLAT MANTIĞIYLA SATTIĞINIZ SAVDIĞINIZ ŞEYLER NEREDEN GELDİ .... TÜRKİYE YOKSULLAŞTIKÇA BİRİLERİ SEMİRİYOR ...USTA TEVFİK FİKRET NE DİYOR Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini. Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini... Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak! Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak! Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak, Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak

vatandaş :

sayın kamuran sizi kutluyorum ereğlinin menfaatleri olan işeler gündeme geldiğinde sizin sesinizi duyabiliyorum,size teşekur ediyorum.sizin bu söyledikleriniz sosyal demokratların hayata geçirmek isdedikleri işler,hele hele dediğiniz köy enstitülerinin yok olaması mensubu olduğunuz siyasi anlayışın 1950 lerde içraatlarından sadece biri.onun için bugün ülkemizde gelin nokta belli.her zaman hazıra alışmamak lazım üretmeden tüketmek olmaz.tşkler.

Ceyda :

tokilerle heba olanmı? O heba oldu dediğiniz yerlerde birçok vatandaş evsahibi oldu. Muhalefette kalmanın bir özelliğide bu olsa gerek. Satmayıp ta ne yapacaklar eski okullar öylece bom boş duruyor devlet malı diye kimse birşey yapamıyor. Bırakalım yıllardır eski köhne haliyle kalsınlar değilmi? Ya bunu söyleyenlerinde özelleştirme düşmanı olduğu sanılır. Chp neyse o herzaman bir genelge bir itiraz gönderirde onun dışındaki bir partinin özelleştirme karşıtı olduğunu da zannetmiyorum. Bu da benim düşüncem. Saygılar...

kamuran ayyıldız :

Sn.Efe çok önemli bir konu.Kesinlikle Satılmamalı.TOKİ lerle heba olan hazine arazilerimiz şehrin gelişmesini olumsuz yönde etkilerken bu köy okullarının satılması oldukça yalnış bir adım olur.Köy enstitülerinin yeniden kurulması bu okullarda köylüyü eğitecek bilgilendirecek merkezlerin yapılması için hükümet harekete geçmeli.satmak için karar çıkaracaklarına zamanlarını köylümüzü gekiştirecek projelere harcasınlar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.