‘OKULLAR ARASI EŞİTSİZLİK’

Tarih: 2013-09-15 15:29:00

CHP Kdz.Ereğli İlçe Eğitim Sekreteri  Çiğdem Kılıç  yeni eğitim öğretim yılının büyük sorunlarla başladığına  ifade etti. Kılıç konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Bu sorunların başında öğretmen açığı, öğretmenlerin sefa

CHP Kdz.Ereğli İlçe Eğitim Sekreteri  Çiğdem Kılıç  yeni eğitim öğretim yılının büyük sorunlarla başladığına  ifade etti. Kılıç konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Bu sorunların başında öğretmen açığı, öğretmenlerin sefalete mahkum edilmesi, görevde yükselmede bilgi, başarı, tecrübe ve liyakatın rafa kaldırılması gelmekte olduğunu öne süren Çiğdem Kılıç açıklamasına şöyle devam etti:  4 kişilik bir ailenin karının doyura bilmesi için 3  bin 600 tl.’ye  ihtiyaç varsa, eğitim çalışanlarının karın tokluğuna bile çalışmadığı görülecektir. Diğer bir sorun ise, eğitimin yapboz tahtasına dönmüş olmasıdır. Her bir bakanla değişen sınav sistemimiz, bu öğretim yılında yine değişmiştir. Yeni sistemde, tıpkı SBS gibi sınav odaklıdır. SBS’de öğrenciler yılda tek bir sınava girerken; yeni sınav sistemi ile 8 inci sınıfta 12 sınava girecek, kendilerini sık sık sınav stresi içinde bulacaklardır. Genel liseler kaldırıldığı için, öğrenciler Anadolu Lisesini kazanmazsa, Meslek Lisesine, İmam Hatip Lisesine, açık liseye yada özel liseye gitmek zorunda kalmaktadır. Yeterli öğretmen atamaları yapılmadığı için, okullarda öğretmen açığı vardır. Okullar arası eşitsizliğin giderilmesi, başarının gelmesi için; her okula yeterli sayıda öğretmen atanması, ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesi, okulların alt yapı donanımını geliştirmek gerekmektedir. 2013-2014 Eğitim- Öğretim yılında ziller yine sorunlarla çalacaktır. Bu eğitim-öğretim yılı da tıpkı geçen yıl gibi ilklere sahne olacaktır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında yapılan en önemli değişiklik, orta öğretime geçiş sistemi ile ilgilidir. Yeni sınav sisteminin neler getireceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Bakanlığı ’n 4+4+4 sisteminde olduğu gibi yine sınıfta kalacağını; pek çok hatalara imza atacağını da yine hep birlikte göreceğiz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Engin Güner :

Eğitim sisteminin bu denli kötü planlanması ve yönetilmesi, hedefledikleri 2023 e yatırımdır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.