OKUMA-YAZMA GÜNÜ KUTLANDI

Tarih: 2011-09-09 00:00:00

8 Eylül Dünya Okuma-Yazma Günü nedeniyle Zonguldak Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene; Zonguldak Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Recep Demirtaş ve Ali Osman Yılmaz, daire müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı.
8 Eylül Dünya Okuma-Yazma Günü nedeniyle Zonguldak Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene; Zonguldak Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Recep Demirtaş ve Ali Osman Yılmaz, daire müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı. Tören Atatürk Anıtı'na çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Zonguldak İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Osman Yılmaz yaptı. Yılmaz, Eğitim medeniyet ağacının çiçeği, veya medeniyet vücudunun nefesidir. Bu nefesle milli ruh kendini ifade edebilecek bir toplum için hayati önem taşıyan bilgiye ulaşma ve bilgiyi geleceğe taşıma gerçekleşecektir. İşte bu sebepten eğitime önem veren ülkeler büyük oluşun hazzını yaşamakta ve bireylerine yaşatmaktadır. Medeniyetin asli yapı taşı nasıl ki eğitimse, eğitimin de ilk ve en önemli hamlesi toplumdaki tüm bireylerin okuma yazma bilmesi olacaktır. Eğitimin ilk basamağı olan okuma yazma, bireye kendine güven duygusu kazandırdığı gibi, onu evrensel değerlerle buluşturan ve kişinin toplumsal yaşama uyumunu kolaylaştıran temel bir ihtiyaçtır. Son yıllarda ülkemizde top yekûn bir okuma yazma seferberliği başlatılmıştır. Bu kapsamda ülke genelinde yürütülen kampanyalarla çok önemli mesafeler kat edilmiştir.
Söz konusu kampanyaların yürütülmesinde toplumun bütün kurum ve kuruluşları önemli roller üstlenirken, asıl yük ülke genelindeki halk eğitim merkezlerinin omuzları üzerindedir. Okuryazar olmayan vatandaşlara halk eğitim merkezlerinde sayı şartı aranmaksızın bir kişi dahi olsa kurslar açılmakta, 1 kademe, okuma-yazma kurslarını bitirenler ile okuryazarlık belgesine sahip olanlar 2. kademe okuma yazma kurslarına kabul edilmektedir dedi.
Ülke genelinde yürütülen Ana kız okuldayız kampanyasının başlatıldığı Haziran 2008 tarihinden 1 Ağustos 2011'a kadar geçen sürede 1 milyon 779 bin 241 kişiye okuma-yazma öğretildiğini kaydeden Yılmaz, şehrin genelinde de kampanya kapsamında 6 bin 672 kişi halk eğitimi merkezlerince açılan okuma-yazma kurslarına katıldığını söyledi. Halk Eğitim Merkezi'nin 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde açtığı 3 aylık kursta okuma-yazmayı öğrenen 5 çocuk annesi 51 yaşındaki Fatma Çiftçi da konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.