‘OMUZ OMUZA MÜCADELE’

Tarih: 2014-08-30 20:13:00

Karadeniz Ereğli Çevre Platformu ve Karadeniz İsyandadır Platformu, Ereğli ilçesine bağlı Bayat ve Ballıca Köyü arasındaki sahil güzergahına yapılması planlanan termik santrale tepki amacıyla Kireçlik Koyunda kamp düzenledi.   CHP İstanbul Milletvek

Karadeniz Ereğli Çevre Platformu ve Karadeniz İsyandadır Platformu, Ereğli ilçesine bağlı Bayat ve Ballıca Köyü arasındaki sahil güzergahına yapılması planlanan termik santrale tepki amacıyla Kireçlik Koyunda kamp düzenledi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, platforma destek vermek amacıyla Kireçlik Koyuna geldiğini belirtti, Anadolu topraklarının HES’ler, termik santrallere kurban edilmek istendiğini söyledi. Suyun bulunduğu doğal güzelliklerin yok edildiğini belirten Onur gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

 

“PLATFORM BU İŞİ SAHİPLENDİ”

“Enerjiye de suya da ihtiyaç var. İktidarlar enerjiyi tercih ediyorlar, çünkü tarım daha zahmetli onlar için ve rant yaratmıyor. Enerji işi rant yaratıyor. Vatandaş sahiplendiği zaman mutlaka geri adım atıyorlar burada da ciddi bir platform bu işi sahiplendi. Biz milletvekilleri, siyasiler olarak toplumsal muhalefet anca bir baş verdiği zaman orada başarılı olabiliyoruz yoksa köylüsü, kentlisi sahip çıkmadığı zaman bizim de çok yapabilecek bir şeyimiz olmuyor.

 

“MECLİSTE GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Yapılması hedeflenen termik santral ile ilgili bir ÇED süreci var, inşaat başlamamış, biz de mecliste milletvekillerimiz ile bunu meclis gündemine taşıyacağız. Burası meyvecilik ve tarım ile geçinen bir bölge. Bu tür yatırımlarla birçok sektörü ortadan kaldırmanın, oksijeni kaynağını yok etmenin hiç kimsenin hakkı yok. Bu büyük bir vatan hainliğidir. Batı Karadeniz bölgesini suya yakın olması daha çok sahil kesimi olması için tercih ediyorlar. Küçük bir miktar tarım arazisi ile insanlarımız yaşayabilecek şekilde.

 

“YURTTAŞ MODELİ YARATIYORLAR”

İnsanlar buralardan kalkıp büyük şehire gönderiyorlar ya taşeronlarda çalışıyorlar ya da evlerde çalışıyorlar. Kendi kendine yeten değil bir iktidara muhtaç bir yurttaş modeli yaratıyorlar. Bunu Erzurum’da, Antalya’da, Batı Karadeniz’de yapıyorlar. Bu muhtaç yurttaş modeli bir süre sonra elini avucundakileri kaybediyor. Bu düzen bozuk bu düzeni geri çevirmek, çadır kurarak direnerek barikatlarda omuz omuza öyle olacak. Üzerine düşülen, gidilen herşeyde geri adım attırılıyor, tuttuğunuzu koparabiliyorsunuz”

 

30 KİŞİLİK GRUP GELDİ

İstanbul’dan 30 kişilik grup ile geldiklerini ve Ereğli Çevre Platformu’na tam destek verdiklerini belirten Karadeniz İsyandadır Platformu Sözcüsü Hatice Hacısalihoğlu, 1 hafta boyunca Karadeniz bölgesinde kurulan platformları ziyaret edeceklerini söyledi. Platformlarla ve halk ile dayanışma içerisinde olmayı hedeflediklerini belirten Hacısalihoğlu şunları söyledi:

 

“ÖNEMLİ BİR MÜCADELE”

“Amasra’ya, Sinop’a, Ordu’ya, Rize, Arhavi’ye gideceğiz. Ereğli’deyiz termik santral mücadelesi ile ilgili Çevre Platformu arkadaşlarımız ile bir araya geldik, destek vermek amacıyla buradayız. Türkiye’nin belki de pek çok alanında termik ile ilgili mücadele var. Önemli bir mücadele. Termik mücadelesi Türkiye’de uzun yıllara dayanıyor, gerçekten kömür santralleri ve farklı şekillerde oluşturulan santrallerin zararlarını biliyoruz. Umarım yararlı şeyler yaparız”

 

EN KİRLİ YERLEŞİM BİRİMLERİNDEN BİRİ ZONGULDAK

Ereğli’ye bağlı Köseağzı mevkisine termik santral kurulmak istendiğini ancak bunda başarısız olunduğunu belirten Ereğli Çevre Platformu Sözcüsü Eylem Ertuğrul şimdi aynı şekilde Kireçlik koyuna termik santral kurulmak istendiğini söyledi. Zonguldak bölgesinin Avrupa’nın ağır metal bakımından en kirli yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Ertuğrul, “Bölgemizde astım, kronik akciğer hastalıkları ve santral sinir sistemi ile ilgili hastalıklar yoğun bir şekilde yaşanmakta. Yapılmak istenen termik santrallerin çok ciddi etkileri var. Çıkardığı toksit gazlar, kül, soğutma suyunun verdiği zararlar var. Termik santral sistemi dünyada artık terkedilmiş durumda. Biz bölgemizde böyle bir termik santral inşasını sağlık anlamında ve çevreye olumsuz etkiler anlamında yapılmasını istemiyoruz. Bunun için yapıyoruz. Karadeniz İsyandadır Platforumuna da desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

 

PATPAT TABİR EDİLEN TARIM ARACINA BİNDİLER

Kalabalık topluluk Kireçlik koyunda çadır kurdu, termik santral kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını belirttiler. Milletvekili Onur ve beraberindeki heyet pat pat tabir edilen tarım aracı ile Kireçlik koyunda bir süre yolculuk ettiler.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

örenli :

zıpkınla savunmasız balıkları vuranlar ve poz verenlerde çevre eylemine katılmış iyimiş o çevre sadece santral karşıtlığıylamı oluyo o zıpkıncılar kendilerini iyi biliyor yazmıyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.