'ORGANİK TARIM BİLİNCİ ARTIYOR'

Tarih: 2016-01-15 15:33:06

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nu meclisteki makamında ziyaret ettiler.

Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Bölge Milletvekillerimize İlçemizdeki organik tarımın yaygınlaşması hakkında dosya sunduklarını söyledi.

İlçede organik tarımın 2009 yılında başladığını ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi:

“İl Müdürlüğünce yürütülen örnek projeler ve Bakanlığımızın uyguladığı destek politikaların etkisiyle organik tarım yaygınlaşmıştır. Bölgede organik tarım konusunda bilinç her geçen gün artmaktadır. Ziraat Odası olarak bu konuya önem vermiş yapılan eğitimler ve bilgilendirme toplantıları olumlu sonuçlar vermiştir. 2014 yılında yayınlanan 2014/45 sayılı organik tarım destekleme tebliği ile organik tarım faaliyetlerinde bulunan ve geçiş sürecini 2. Ve 3. Yılı ile organik statüde bulunan parseller destek kapsamındaydı. Bu kapsamda parselleri geçiş statüsünde olanlarda organik tarım desteğinden bu yıla kadar yaralandı.2015 yılında tüm desteklerin bir araya toplandığı bitkisel üretime destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliği ile üreticilerin aleyhinde değişikliğe gidilmiştir. Buna göre 2014 yılında geçiş-2 statüsündeyken organik tarım desteği alan bir üretici,2015 yılında bir üst statü olan geçiş-3 statüsünde olmasına rağmen destekten yararlanmayacaktır. Yani geçen yıl geçiş-2 statüsünde olduğu için destek alan bir üretici bu yıl destek alamayacaktır. Oda olarak bu surumu çiftçilerimize anlatmakta güçlük çekmekteyiz. Organik tarıma yeni başlayan bir fındık üreticisi ancak 4.yılda organik tarım desteğine hak kazanmaktadır. Ancak 5. Yılda destek alabilmektedir. 5 yıl uzun bir süre olup yeni başlayacak üreticiler için çaldırıcı olmaktadır. Bu konuda üreticilerin mağdur olmamaları için destek bekliyoruz.”

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ziraat Odasını taleplerini dosya halinde aldıklarını belirterek, Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ve yönettim kurulu görev yapan arkadaşlara ziyaretlerinde dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.