ORMAN İŞÇİLERİNİN ZORLU MESAİSİ

Tarih: 2016-08-30 11:56:11

Zonguldak'ta kayın ve meşe kesiminde çalışan orman işçileri, zorlu doğa şartlarında kamyon kasalarına kurdukları naylon çadırlarda kalıyor.Alaplı ilçesinde bin 200 rakımdaki sık ormanlarda mesleğini icra eden işçiler, geçimlerini sağlayabilmek için gün boyu çalışıp, aylarca ailelerinden ayrı kalabiliyor.


Alaplı’da kayın ve meşe ağaçlarının kesimini yapan orman işçileri, ailelerinin geçimini sağlamak için gün boyu çalışıp, kamyon kasalarında kurdukları naylon çadır ile ahşap barakalarda uzun süre yakınlarından ayrı yaşıyor. 

Alaplı ilçesinde, bin 200 rakımdaki sık ormanlık alanları seyreltme amacıyla kayın ve meşe ağaçlarını kesen işçiler, sabahın ilk ışıklarıyla başladıkları mesailerini, akşam saatlerinde tomrukları traktörlere yükleyene kadar sürdürüyorlar. 

Ormanlık alanda kamyonların kasasında kurdukları naylon çadır ve inşa ettikleri ahşap barakalarda kalan işçiler, bazen ayın birkaç gününü evlerinde geçirebilirken, iş şartları gereği bazen de aylarca evlerinden ayrı yaşamak zorunda kalıyor.Sabahın ilk ışıklarından akşam saatlerine kadar çalışıyorlar

Orman işçilerinden Halil Eroğlu, yaptığı açıklamada, 35 yıldır ağaç kesme işi ile uğraştığını belirterek, teknolojinin gelişmesiyle zorlu mesleklerinin bir nebze de olsa kolaylaştığını söyledi.

Ailesinden aylarca uzak kalsa da baba mesleği kesimciliği çok sevdiğini dile getiren Eroğlu, "Kamyon kasasını naylonla kapattığımız tek odalı barakada, sabahın ilk ışıklarında uyanarak, akşam saatlerine kadar çalışıyoruz. Eskiden ağaç kesmek balta ile olurdu artık günümüzde motorlarla yapılıyor. Kamyonlara yüklerken ya da tomrukları çekerken traktörler de işimizi çok kolaylaştırıyor." dedi. 

"Hayatımız sık ağaçların bulunduğu ormanlıklarda, yorucu geçse de ağaç kesim işini çok seviyorum." diyen Eroğlu, günde ortalama 15 ağaç kestiklerini aktardı.

Eroğlu, mesleklerinin zor olduğu ve dikkat edilmesi gereken hususların bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ağaç kesmek herkesin harcı değil, burada acemilere motor kesinlikle vermeyiz. Bizler diplomalı ağaç kesicileriz. Ağacın öncelikle etrafını temizleriz, etrafında dolanarak ağacın hangi tarafa devrileceğini hesaplarız. Etrafında bir iki tur dönmeden kesinlikle ağaç kesmeyiz. Devrilen ağacı güzelce budayarak, traktör ve kamyonlara yükleriz.""Ayın dört günü evimdeyim"

Alaplı ormanlarında 30 yıldır kesim işi yaptığını kaydeden Satı Kılıçaslan da her ne kadar zor bir meslek olsa da işini severek yaptığını ve bu işten emekli olacağını ifade etti.

Kılıçaslan, "Ayın dört günü evimdeyim, geri kalan günlerde ise ormanda ağaç keserek ekmek paramı kazanıyorum." diye konuştu. 

Aşağı Dağ Köyü Orman Kooperatif Başkanı Mustafa Sevim ise Alaplı’da yıllık 10 bin metre küp ağaç üretimi yapıldığı bilgisini paylaşarak, bu ağaçların mobilya, parke ve sunta gibi sanayi alanlarında kullanıldığını anlattı.

Mobilya sektörünün kayın ağacını çokça tercih ettiğini belirten Sevim, ayrıca Türkiye'nin önde gelen mobilya firmalarına Alaplı ormanlarından kayın ağacı gönderdiklerini de sözlerine ekledi. 

 

Haber: Cem Sürmeneli

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.