ÖZEL ÇOCUĞU OLANLARA SEMİNER

Tarih: 2010-02-21 00:00:00

Ereğli Kariyer Gelişim Derneği Başkanı ve Özel İlkadım  Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsmail Demirel Duy-An İşitme Merkezindeki seminerde özel çocuğu olan ailelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm konularında önerilerde bulundu.   Sosyolog ve Aile Terap

Ereğli Kariyer Gelişim Derneği Başkanı ve Özel İlkadım  Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsmail Demirel Duy-An İşitme Merkezindeki seminerde özel çocuğu olan ailelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm konularında önerilerde bulundu.

 

Sosyolog ve Aile Terapisti Ahmet Hasan Eroğlu da velilerin soruları verdiği cevaplarla daha sağlıklı bir aile ortamının çocuğun sosyalleşmesindeki önemini vurguladı.

 

Seminerdeki amaclarının  zor yaşamınızda sizlere yardımcı olabilmektir diyen İsmail Demirel şöyle konuştu:

 

n      Sorunu kabul etmek ve bu konuda yapacaklarınızı bilmek sizleri rahatlatacaktır.

Özürlü çocuk aile üzerinde etki yaptığı gibi ailenin tepkisi de çocuğun duygusal gelişimini etkiler.

Bu nedenle aileye yapılacak psikolojik destek çocuğun gelişimine yardımcı olur ve aileyi olumlu yönde etkiler.

n      Özürlü çocuğa sahip olan anne babalar hayal kırıklığı yaşarlar.

n      Özürlü çocuğu olduğunu öğrenen anne baba da ilk haber şok etkisi yaratır.

n      Önce kabullenmek istemezler.Şokun etkisi ve kabullenme süreci geçtikten sonra depresyon,hayal kırıklığı,üzüntü,özre geçmişte yapılan bir hatanın yol açabileceği düşüncesinden kaynaklanan suçluluk duyguları gibi duygular ortaya çıkar.

n      Çocuğun özürlü olmasına karşı anne babalar 3 şekilde tepki göstermektedir. Kabullenme,reddetme ve gizlemedir

Kabul eden anne baba çocuğun potansiyelini doğru olarak algılayabilir;çocuğun özrünü gerçekçi bir şekilde görür;mümkün olan en iyi tıbbi,eğitsel ve yeniden kazandırma servislerine baş vurur;diğer çocuklarına gösterdiği sevgiyi özürlü çocuğuna da gösterir;çocuğu reddetmez ya da sevgiye boğmaz

Hem rasyonel hem de duygusal anlamda kabullenir.Bu kabullenme ile çocuk anne baba ile ilişkisinde kendini daha güvenli hisseder.İki tarafta daha rahat sosyal ilişkiler kurar ve evlilikteki anlaşmazlıklar daha az görülür.

Reddeten anne baba çocuğun özrünü kabul etmez ve doktor doktor gezdirip mucize arar

n      Gizleyen anne babalar çocuklarının özürlerini hem çevreden hem de kendilerinden saklamaya çalışırlar.

n      Çocuğunu hatalı görür,kapasitesini görmezden gelir.

Çocuğun özürlü olmasının doğurduğu stres durumu bu 3 tepkiden başka anne baba da narsistik duygular,topluma karşı reaksiyon,suçluluk duyguları ve aşırı koruma gibi tepkiler ortaya çıkarır.

n      Anne baba çocuğu ile o kadar özdeşleşmiştir ki çocuğun ayrı bir var oluşunu kabul etmez.

n      Kendine başarısızlığa uğradığından üzüntü ve kızgınlık duyar.Kendi imajı ile çocuğununkini karşılaştırır

Aile kendini toplumdan soyutlar.Utanç ve suçluluk duyguları artar,çocuğa karşı aşırı koruma ya da reddetme duyguları gelişir.

n      Çocuğun özrünü daha önce kendisinin yapmış olduğu bir davranışa bağlı olduğunu hisseder.

n      Suçluluk duyan anne babanın kendisine öz saygısı azalır.

n      Allah?ın kendilerine verdiği bir ceza olarak görürler.

Çocuğunuza, diğer çocuklarınıza davrandığınız gibi davranın

n      Evde yetiştirmeye çalıştığınız özürlü bir çocuğunuz varsa çocuğunuzu mümkün olduğu kadar mutlu ve uyumlu kılmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

n      Bazı ebeveynler özürlü çocuğa daha özenle bakmaya çalışırlar. Bu durum sadece çocuğun kendini olduğundan farklı hissetmesini sağlar

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul ediniz

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul ediniz

n      Her çocuğun arkadaşa ihtiyacı vardır. Çocuğunuzu bulaşıcı hastalıktan ve bazı çocukların potansiyel gaddarlıklarından korumak istemeniz normaldir.

n      Ancak bunu çocuğunuzun sosyalleşmesi pahasına yapmayınız

 

Nasıl bir anne babayız anketi ile katıların kendi kendilerini değerlendirmesinin sağlandığı seminerde kısa filimlerle oldukça ilginç konular aktarıldı.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.