PERAKENTE SATIŞ HACMİ AZALDI

Tarih: 2014-10-09 10:47:00

Türkiye’de perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldığı bildirildi.   Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, Kurum tarafından hazırlanan Perakende Satış Hacim Endeksi, Ağustos 2014 sonuçlarını açıkladı. Verilen bilg

Türkiye’de perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldığı bildirildi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, Kurum tarafından hazırlanan Perakende Satış Hacim Endeksi, Ağustos 2014 sonuçlarını açıkladı. Verilen bilgiler ise şu şekilde:  Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,9 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları ise %0,6 arttı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %1,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %0,9 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %3,1 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %5,4 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %2,2 azaldı.

 

YİYECEK İÇECEK TÜTÜN SATIŞLARI

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,0 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,0 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %1,3 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,7 azaldı, otomotiv yakıtı satışları %1,3 azaldı. Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %3,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %11,4 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %3,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %10,0 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %7,8 arttı.

 

YAKIT SATIŞI ARTTI

Perakende ciro bir önceki aya göre %0,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,6 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışları %3,8 arttı. Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları %10,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,3, otomotiv yakıtı satışları ise %0,6 arttı.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.