PLAN NOTUNA YARGI FRENİ

Tarih: 2009-12-04 00:00:00

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak İl Temsilcisi Mahmut Yesari Sezgin, kapalı çıkmaları emsal dışında bırakan plan notunun Zonguldak Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesinin ardından Zonguldak İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını, d

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak İl Temsilcisi Mahmut Yesari Sezgin, kapalı çıkmaları emsal dışında bırakan plan notunun Zonguldak Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesinin ardından Zonguldak İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını, davanın kendi lehlerine sonuçlandığını açıkladı.
Sezgin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;
"Kanun ve ilgili yönetmeliklerde belirtildiği gibi Şehir Plancıları Odası, şehir planları ve uygulamalarının, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun yapılmasını denetlemek ve bu konudaki eksiklikleri yanlışlıkları ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları yapmakla yükümlüdür. Şehir Plancıları Odası ilgili bakanlık, kamu kurumları, belediyeler ve diğer kuruluşlar ve makamlarla ilişki içerisinde ülkemizin sağlıklı ve düzenli kentleşmesi, kent planlarının şehircilik esaslarına ve meslek ilkelerine uygun yapılması için çaba harcamaktadır. Planlama ilkeleri ve şehircilik esasları konusunda yazışma, görüşme girişimleri ile düzeltmesini başaramadığı hatalı plan, karar ve uygulamaları ise yargıya götürüyor, yargı yoluyla çabalarını sürdürüyor. Bu anlamda Zonguldak Belediye Meclisi'nce 08.06.2007 tarih ve 12/100 sayılı karar ile kabul edilen plan notlarının 64'üncü maddesine yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesi ile temsilciliğimizce Zonguldak Belediyesi'ne itiraz edilmiş ve kapalı çıkmaların emsal dışı bırakılmasını sağlayan bu plan notunun iptali talep edilmiştir. Söz konusu itirazımızın Belediye İmar Komisyonu'ndaki görüşmesine katılarak plan notunun neden yönetmeliklere aykırı olduğu tarafımdan açıkça izah edilmesine rağmen uyarılarımız dikkate alınmamış ve kapalı çıkmaları emsal dışında bırakan plan notu meclis tarafından onaylanarak yürürlüğe sokulmuştur. Söz konusu plan notu o günkü tarih itibarı ile Odamız tarafından iptal istemiyle yargıya taşındı. Yaşanan yargı süreci sonucunda Zonguldak İdare Mahkemesi'nce 27 Ekim 2009 tarih ve 2009/1319 karar no ile itirazımız haklı bulunarak plan notlarının 64'üncü maddesi içerisinde yer alan ve kapalı çıkmaları emsal dışında bırakan düzenleme mahkeme tarafından iptal edildi. Şehir Plancıları Odası olarak sağlıklı ve düzenli kentleşme ve kent planlarının şehircilik esaslarına uygun olarak yapılması konusundaki görüş ve önerilerimiz ilgililerle paylaşılmaya ve denetleme görevimiz yerine getirilmeye devam edilecektir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.