POSBIYIK ERDEMİR'İ ELEŞTİRDİ

Tarih: 2010-05-21 00:00:00

TEPKİ SEBEBİ: Erdemir’in 45. yıl törenlerine yerel-ulusal basın mensupları alınmadığı gibi, yerleşik teamüllerin dışına çıkılarak bana da söz verilmedi. Bunun yanısıra, Erdemir’den daha sonra törenle ilgili olarak yapılan açıklamada, törene katılanlar say

TEPKİ SEBEBİ: Erdemir’in 45. yıl törenlerine yerel-ulusal basın mensupları alınmadığı gibi, yerleşik teamüllerin dışına çıkılarak bana da söz verilmedi. Bunun yanısıra, Erdemir’den daha sonra törenle ilgili olarak yapılan açıklamada, törene katılanlar sayılırken, ne sayın Kaymakamımız Osman Ekşi’nin ve ne de benim adımdan olsun söz edilmedi; “Ereğli protokolü” gibi muğlak bir ifade içine hapsedildik. Bu şekilde, en basit konukseverlik nezaketinin bile dışında tutulduk..

 

Murat Sesli’nin yaptığı yazılı açıklamaya yanıt veren Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’de yaşanan olayları doğruladı.

 

 

Kdz. Ereğli Belediyesi’nden yapılan “Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık Erdemir'in 45. yıl törenlerindeki tepkisinin nedenini kamuoyu ile paylaştı” başlıklı yazılı açıklama aynen şu şekilde:

“Aslında bu konuda konuşmak istemiyordum; ama, basında yer alan haber ve yazılarda konu gündeme taşındığı için, kamuoyunun merakını tatmin etmek artık kaçınılmaz hâle geldi” şeklinde konuşan Halil Posbıyık şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söyleyeyim, bu açıklama, siyasal kimliği olmayan, adi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanan bir kimsenin, ipe-sapa gelmez sözleri üzerine yapılmıyor. Adi suçlardan yargılanan bir kişinin cebine Yargıtay’dan alınmış beraat kararını koymadan basının karşısına çıkması etik değildir. Onu geçiyorum..

15 yıldır Belediye Başkanlığı yapıyorum. Son olarak seçmenin yarıdan çoğunun oyunu alarak bu makama sahip oldum. Bu, bir siyasetçiye halkın gösterebileceği üst düzey bir güven ve verdiği üst düzey bir onurdur.. Ben de zaten, bu güne kadar ne yaptıysam, Ereğli halkı için yaptım, hep birlikte yaşadığımız şu güzelim Ereğlimiz için yaptım.. Dün olduğu gibi bugün de, bu güzelim kente ve halka toz kondurmam, ona yan bakanın yakasına yapışırım!..

Vaktiyle, 1995 yılında, Erdemir’i yabancılara satmak isteyenleri engellemek için Ereğli halkı olarak ayağa kalkmıştık. Bu kez de kalkarız. Hiç kimse, Ereğli’yi dışlayamaz; hiç kimse bu kentin ve onun yürekleri sevgi, barış ve dostluk dolu saygın insanlarının üzerinde değildir!..

Basında yazılanlar doğrudur. Erdemir’in 45. yıl törenlerine yerel-ulusal basın mensupları alınmadığı gibi, yerleşik teamüllerin dışına çıkılarak bana da söz verilmedi. Bunun yanısıra, Erdemir’den daha sonra törenle ilgili olarak yapılan açıklamada, törene katılanlar sayılırken, ne sayın Kaymakamımız Osman Ekşi’nin ve ne de benim adımdan olsun söz edilmedi; “Ereğli protokolü” gibi muğlak bir ifade içine hapsedildik. Bu şekilde, en basit konukseverlik nezaketinin bile dışında tutulduk..

Tepkim bunaydı. Halil Posbıyık’ın değil, Halil Posbıyık’ın kişiliğinde Ereğli’nin dışlanmasına!..

Ereğli’nin dışlanmasının ekonomik ve sosyal detaylarına şimdilik girmeyeceğim. Bu konuda, önümüzdeki günlerde Belediye Meclisi Üyeleri, Kent Konseyi, Sivil Toplum Örgütleri ve Ereğli’nin, genelde bölgenin esenliğinden yana; işçisi, köylüsü, esnafı, tüccarı, sanayicisi ile  Ereğli'den ekmek yiyen tüm insanlarımızın haklarına saygılı siyasal parti temsilcilerimiz ile birlikte yapmayı düşündüğümüz geniş tabanlı bir basın toplantısında daha derinliği olan; kentin ekonomik gelişmesiyle ilgili tıkanmaları konu alan açıklamalar yapmayı düşünüyoruz. Bunun dışında 1995 yılındaki mücadelemizi organize eden Temsilciler Kurulu’nu yeniden kurmak için önümüzdeki günlerde girişimlere başlayacağım..

Sanıyorum, Ereğli’nin yeniden ayağa kalkma zamanı geldi! Hem, kenti adam yerine koymayanlara karşı!.

Hem de aldığından fazlasını devlete verdiği hâlde, kente çivi çakmayan işsiz kalan binlerce tersane işçisinin acılarını dindirmek için parmağının ucunu olsun oynatmayan siyasal iktidara karşı!..”

 

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ONUNCU KÖY :

OYAK YÖNETİMİ VE DOLAYISYLA ERDEMİR'İ YÖNETE(MEY)NLERE HAKETTİKLERİ MESAJI VERMİŞ SAYIN POSBIYIK.NE DEMİŞ BU TOPLANTIDA.. - ERDEMİR ÇALIŞANLARINI ASGARİ ÜCRETE MAHKUM ETTİ OYAK (YALAN MI?) -ERDEMİR İŞÇİSİ ASGARİ ÜCRETE MAHKUM EDİLMİŞKEN 8,5 MİLYAR VERİP SIRF BU TÖREN İÇİN ÇATAL KAŞIK TAKIMI ALINMIŞMI DİYE SORMUŞ (TABİKİ ALINMIŞ) -EREĞLİ PROTOKOLÜ ERDEMİR'İ YÖNETENLER TARAFINDAN SIRADAN VATANDAŞ YERİNE KONULMUŞMU (KONULMUŞ KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI DAHİL)YANİ ERDEMİR'İ YÖNETENLER DEVLET ERKANINDAN DAHA YUKARIDA GÖRMEYE DEVAM EDİYOR KENDİLERİNİ HALİL BEYİ BU TEPKİSİNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYOR VE EREĞLİ HALKINI UYANIK OLMAYA DAVET EDİYORUM.SAYGILARIMLA..

mustafa :

Halil bey reklam yapamadığı veya reklamı yapılmadığı için belli çok kızmış!

MAHİR ÖZTÜRK :

merkez üssü izmit olan okyonus metal'e (posbıyığın oğlunun firması)galiba erdemir el altından uygun mal vermeyi durdurki saldırmaya başlamış

yakup yokkiyesin :

derdi oglu değil festivalde para koparmak.

mahmud varyemez :

oğluna erdemirden malzeme vermiyorlar heralde.yine saldırmaya başlamış.

sevim güzelsoy :

şovmenliği seviyosunya ordada adın geçmeyiversin ama olmaz o zaman posbıyık nasıl boy boyresim çektirir.gururuna mı dokundu.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.