'RAHAT BİR ZONGULDAK OLACAK'

Tarih: 2013-08-02 17:27:00

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iktidarları döneminde Zonguldak’ta 142 kilometrelik bölünmüş yol yapıldığını, yıl sonuna kadar 19 kilometre daha bölünmüş yol ilavesinin yapılmasının hedeflendiğini söyledi.   Yıldırım: Önüm

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iktidarları döneminde Zonguldak’ta 142 kilometrelik bölünmüş yol yapıldığını, yıl sonuna kadar 19 kilometre daha bölünmüş yol ilavesinin yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

 

Yıldırım: Önümüzdeki birkaç yıl içinde Zonguldak'ın tünelleri ve yolları dahil önemli ölçüde tamamlanmış olacak. Mithatpaşa tüneli şehir içi trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak. Daha rahat ve temiz bir Zonguldak olacak. Allah buralara zor bir coğrafya vermiş. Zor coğrafyanın çaresizliğine hiçbir zaman sığınmadık.

 

AK Parti Zonguldak İl Başkanlığını ziyaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Zonguldak il sınırları içerisinde 79 yılda yapılan bölünmüş yol miktarının 2002’ye kadar 142 kilometre olduğunu söyledi.

 

“YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bakan Yıldırım, “2003'ten 2012 sonuna kadar  yapılan miktar 142 kilometredir, yani tam 10 kattır.  İşte bizim farkımız bu kim ne derse desin. Bu yıl da bunun üzerine 19 kilometre daha bölünmüş yol ilave edeceğiz.  Zonguldak'ın zor bir arazisi var, her taraf vadi, dağ. Zor ama imkansız değil, önemli olan zoru başarmaktır. Bu yaptığımız işlerin parasal karşılaştırmasına bakalım. AK Parti iktidarından önceki 1993-2002 yıllarında yollara harcanan para bugünkü değeriyle 127 milyon 510 bin liradır. Biz 1 milyar 70 milyon harcamışız, 9 kat. 'Yol yapılmadı' diyorsanız, bunlar kayıtlardaki işler, yapmaya devam edeceğiz” sözleri ile konuştu.

 

“YASALAR VAR İHALE YAPIYORUZ”

Zonguldak, Irmak ve Karabük demiryolu güzergahının toplam 700 trilyon liraya tamamen yenilenmesi için çalışmaların sürdüğünü anımsatan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Zonguldak il genelinde toplam 20 projenin devam ettiğini ve toplam tutarının ise 2 katrilyona ulaştığını vurguladığı konuşması şu şekilde: “Yasalar var, ihale yapıyorsunuz,  itiraz ediliyor, mahkemeye taşınıyor,  2 -3 sene o işi alan müteahhitten kurtulamıyorsunuz. Keyfi iş yapamayız. Bütün zorluklara rağmen geldiğimiz sonuç ortada. İnşallah önümüzdeki birkaç yıl içinde Zonguldak'ın tünelleri ve yolları dahil önemli ölçüde tamamlanmış olacak. Temelini atacağımız Mithatpaşa tünelimiz, şehir içi trafiğini yüzde 25 oranında azaltacak. Daha rahat ve temiz bir Zonguldak olacak. Allah buralara zor bir coğrafya vermiş. Zor coğrafyanın çaresizliğine hiçbir zaman sığınmadık. Türkiye'nin her tarafından cumhuriyet tarihin 79 yılında  yapılan yolların 2,5 katı bölünmüş yol yaptık. 6 bin kilometreyle aldık, 22 bin 500 kilometreye çıkarttık. İşte bizim farkımız bu. Onun için Zonguldak'ın yolları yavaş gidiyor, yapılmıyor, bu gibi değerlendirmelere katılmamız mümkün değil. Haksızlık olarak görüyoruz. Yapmaya devam edeceğiz.

 

FİLYOS VURGUSU

Liman ve arkasında yapılacak endüstri bölgesiyle ilgili 6 milyon metrekare kamulaştırma yapıldı. Orada sadece 1 parsel için 3 yıl mahkemede uğraştık. Vermiyor vatandaş ne yapacaksınız, yutkunduk, dövecek halimiz yok, 3 yıl sonra mahkemeyi kazandık, arazinin kamulaştırılması gerçekleşti”

Zonguldak, Irmak ve Karabük demiryolu hattına yapıldığından beri el atılmadığını, buranın tamamen yenilenerek sinyalli hale getirildiğini belirten Bakan Yıldırım, böylece bölgede yılda taşınan 2 milyon 200 bin ton yükün 10 katına çıkacağını dile getirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, eskiden katrilyonların, milyarların zaruri ihtiyaçlara bile verilemediğine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2000-2001 yıllarında bu ülkenin yaşadığını kimse unutmasın. Bir gecede yüzde 50 herkesin fakirleştiğini biliyoruz. O zaman topladığımız 100 lira verginin 86 lirasını faize ödüyorduk. Bu durum şu anda tersine döndü. Vatandaşlarımızın taleplerine karşı elimizden geldiğince bütçeyi yetiştirmeye çalıyoruz. Sayın Başbakanımızın liderliğinde, onun memleket sevdası, insanımıza olan aşkı ve hizmet anlayışıyla memleketin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. O, bu gelir 'Zonguldak'ta yollar yapılmıyor' derse, bunları sağduyuyla değerlendirmek lazım. 'Yapılmadı' demek kolay ama yapılanları devletin resmi rakamlarıyla veriyoruz."

 

“NİHAYET TAMAMLANACAK”

Bu yıl Ereğli-Zonguldak yolunun 24 kilometresini bitireceklerini anlatan Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye 30 yılda bir Bolu Tüneli'ni açamadı, 10 yılda 152 kilometre tünel yaptık. Dünyanın en uzun ikinci tünelini yapıyoruz, Ovit Dağı tüneli, 30 kilometre. Cumartesi dünyanın en büyük projesi Marmaray'ın tren setlerin test için raylara indiriyoruz. Sayın Başbakanımız indirecek. 30 kilometre denizin altından geçiyor. 10 yıl dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürerek gelen iktidar var. Zonguldak'ta da Şırnak'ta da böyle. Zonguldak'ta şansızlık olabilir, işler aksamış olabilir ama bizim kararlığımızda hiçbir değişiklik yok. Zonguldak karaelmas kenti, o işçilerimiz yüzündeki kara, yüz karası değildir emeğin karasıdır. Onun için hiç kimse Zonguldak'ta yapılanları görmezden gelip istismara kalkmasın”

AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar da kente önemli projelerin hayata geçirildiğini belirterek, Ereğli-Zonguldak arasında işi alan müteahhittin 14 yıldır işi bitirememesinin sıkıntısının yaşandığını anlattı.

 

MİTHATPAŞA TÜNELİNİN TEMELİ ATILDI

Mithatpaşa tünelinin temel atma töreninde konuşan Bakan Binali Yıldırım, Zonguldak’ta yeni bir hizmetin temelini attıklarını anımsatarak, “Aslında burayı arkadaşlar çok daha önce planlamışlardı. Allah'a şükür memlekette o kadar çok iş vardı ki ancak sıra geldi. Şimdiden 60'ar metre ilerlemişler. Bu işin gerçek mimarları buradadır gerçekten de alkışı onlar hak ediyorlar” dedi.

Zonguldak'ın karaelmas olarak bilinen kömür madeninin Türkiye'de en önemli enerji merkezlerinden biri olduğunu anımsatan Bakan Yıldırım konuşmasına şu sözlerle tamamladı: Zonguldak insanının büyük bir kısmı buradan geçimini sağlıyor. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması bu madenlerden temin edildi. Yine Erdemir ile diğer tesisleriyle Zonguldak üreten, ürettiğiyle ülkemize katkı sağlayan bir ilimiz. Şimdi zaman zaman burada bazı beyanatlar görüyorum. Zonguldak'ın işleri yavaş gidiyor, yol yapılmıyor. Şu eksik bu eksik. Bugün ben Zonguldak'ın sizin gibi güzel insanlarına hesap vermeye geldim. Zonguldak'ta, 2002 yılına kadar Cumhuriyet'in ilanından bu tarafa 14 kilometre bölünmüş yol yapılmış. Zonguldak'ın plakasının dörtte biri bile değil. Şimdi 10 yılda, Recep Tayyip Erdoğan bu ülke sevdalısı Başbakanımızın liderliğindeki AK Parti iktidarında gerçekleştirilen bölünmüş yol miktarını söylüyorum. 142 kilometre. Kaç kat 10 kat. Helal olsun Zonguldak'a. Zonguldak'a iş yapılmadı diyenlere verilecek en güzel cevap budur”

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önceki Meclis Başkanı Köksal Toptan, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız da konuşma yaparak yapılan çalışmalara dikkat çekti tünel inşaatının hayırlı olması temennisinde bulundular.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

özcan :

YOLMUŞ... 10 YILDIR BU EREĞLİ HALKININ VERDİĞİ VERGİLERİN ACABA NE KADARINI EREĞLİ İÇİN HARCAMIŞLAR.BİZİ ÜVEY EVLAT GİBİ DAVRANANLAR BELEDİYE SEÇİMLERİNİ YİNE KAYBEDİNCE ACABA BU BOZUK YOLLAR NEDENİYLE EREĞLİYE GETİRİLMEYEN BAKANLARA NE HESAP VERECEKLER. YİNE GÜLE BİLECEKLER Mİ ACABA..

sezai :

Ereğli-Düzce arası yollar ve tünellerle Ereğli-Zonguldak ve Zonguldak-Devrek arası yol ve tünel kalitesindeki fark neden?.Neden Ereğli-Zonguldak-Devrek arası yollar asfalt değilde çakıl ?.Tünellerdeki kalite farkı neden?

ucube :

Ak partinin Ereğli endişesi yok.Nasıl olsa EREĞLİ de POSBIYIKTAN seçimi alacak adam yok diye düşünüyor..Birde bakıyorum artık Ereğliyi gerçek anlamda sahiplenen kimse yok.Gazetenin birinde Ak partinin Beyaz listesinden bahsediliyor.Bu duruma getirenler ortada Ak partiyi böle böle ne hale getirdiler .vekile bakıyorum işi gücü yok ne lerle uğraşıyor.İşini yap sen halkın efendisi değil hizmetkarı olan bir Başbakanın vekilisin ..Birde hamdi uçarın haklı stem ve şikayetlerine tepki gösteren bakan sana da bir sözüm var Bu yollar neden bitmedi diye gece gündüz bunun siyaseti ile oy kaybeden bir partinin il başkanı Hamdi bey.Senin oy kaygın yada hizmet kaygın yok ..yapılanın reklamını yapmayan beceriksizler ordusu hizmet ediyor Ak partiye Hamdi uçarı vekillerin yalnızlaştırmış ..Bak yine bir uyarı kandillide Gökçeler belediye bşkanını kandilliden başkan yapmak için sarfettiğiniz eforu hizmet için sarfetse ercen ve köksal adlı vekiller ereğlide ne posbıyık kalır nede hizmet bekleyen erler1 .

akp zonguldaka yzunu dönmeli!!! hakan gul :

öncelıkle sayın bakanın kdz ereglıye nıye gelmedgını çok merak edıyurmm neden sonra kdz ereglıden bız neden bldye secımını alamıyuruz dersınız işte nedenı szlersenız sız böle dewam ettıgınız muddetce kdz ereglı bldye başkanı halıl posbıyıktr bunu analyın fatıh çakır sıyasetı kahverengıde degıl meydanlarda yap mıllet akpnın yzunu görsun !!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.