RAMAZAN DAVULCULARINA UYARI

Tarih: 2012-07-17 00:00:00

Bu yıl Ramazan ayı boyunca sahur zamanlarında görev yapacak olan davulcular, Karadeniz Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından belirlendi. Görev yapacak davulculara, uymaları gereken kurallar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Yaklaşmakta olan Ra

Bu yıl Ramazan ayı boyunca sahur zamanlarında görev yapacak olan davulcular, Karadeniz Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından belirlendi. Görev yapacak davulculara, uymaları gereken kurallar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Yaklaşmakta olan Ramazan ayı öncesinde her sene olduğu gibi bu yıl da görev yapacak olan davulcular Karadeniz Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından belirlendi. Zabıta Müdürlüğü, bu yıl Ramazan davulcusu olarak görev yapacaklardan sabıka kayıt belgesi de dahil olmak üzere çeşitli belgeler talep ederek, müracaatlar arasında uygun nitelikte olanların görevlendirmelerini yaptı.  Bu yılki Ramazan ayında geçtiğimiz yıllara nazaran farklı uygulamaları hayata geçiren Karadeniz Ereğli Belediyesi, her davulcuya bir yaka kartı verdi. Tanzim edilen kartlarda görevlinin adının yanı sıra görev yapacağı mahalle ve sokaklar da belirtiliyor. Bu uygulama ile kimin görevli olup olmadığı netleşirken davulcuların birbirlerinin mıntıkalarında davul çalmalarının da önüne geçilmiş olacak.

VATANDAŞA SAYGILI DAVRANIN

Davulcularla birlikte Yaşlılar ve Gençler Evi'nde bir araya gelen Karadeniz Ereğli Belediyesi Zabıta Amiri Halil Aydın, bu yılki Ramazan ayının huzur içinde geçmesini sağlamak adına herkese görev düştüğünü belirterek, davulcuların da işlerine hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi. Görev yaparken özellikle yaşlıların ve uykuya ihtiyacı olanların çok fazla rahatsız edilmemeleri konusunda titizlik gösterilmesini isteyen ve vatandaşlara karşı saygılı davranılması gerektiğini belirten Aydın, kamuoyundan da, davulcularla ilgili bir şikayet söz konusu olduğunda durumu Zabıta Müdürlüğüne iletmelerini istedi. Aydın, kendisini dinleyen davulculardan sahur vakitlerinde davul dışında bir başka enstrüman çalmamalarını ve sürekli maniler okumalarını istedi.

SARHOŞLARA DENK GELİYORUZ

Meslektaşları adına bir konuşma yapan davulcu Ertuğrul Yılmaz da, tüm davulcuların görev süresi boyunca işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışacaklarını belirterek; Biz de vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Çeşitli sebeplerle rahatsız oldukları takdirde bizlere hakaret etmek yerine güzelce uyarmalarını kendilerinden bekliyoruz. Zaman zaman da sokak aralarında sarhoşlara denk geldiğimizde onlarla da tartışmak zorunda kalıyoruz. Bu yıl böyle sıkıntılar yaşamak istemiyoruz…, dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

emrah dohan :

bir müslüman davulcunun ekmeyine mani olamaz ben buna karşıyım herkez bişeylerden coluk cocuhuna ekmek götürmekte siz bunun yaşaklanmasını istiyosunuz sizin vicdanınız buna razı olacakmı sizin coluhunuz cocuhunuz evinde ekmek beklese ne yaparsınız söyleyin şimdi

ferithan ferit :

AVRUPA kenti olan bu şehirde davullla ınsanları kaldırmak çagın neresınde kalıo anlamak mumkun deıl,işçi sehrı burası hemde 3 vardıye hangı ıscı ısıne gec kalıo gece gunduz yaşam olan bı yer davullamı hareket edıolar.cok öncesınde cep telefonu calar saat yoktu,ama artık var bu ezıyet nıye acaba tepkı oyu olur kaygısımıdır anlamak mumkun deıl en azından beledıye yetkılılerı uygulamanın kalkmaması ıcın bı gerekce sunsa medyaya halkı kaale alıpda

mehmet :

Lütfen bu haberi ve yorumları gündemden düşürmeyin. Hatta yorumları haber yapın. Birileri ne olur bu uygulamaya son versin.

ferithan ferit :

kesinlikle cok çağ dısı bı uygulama lutfen bı beledıye yetkılısı okusun bu yorumlarııııııııııı

Adem Gülbahar :

"Ordu'da Ramazan davuluna yasak Ordu Belediyesi, geçmiş dönemlerde gelen şikayetler üzerine Ramazan davulu çalınmasını yasakladı. Yasağa karşı gelenlere cezai işlem uygulanacak." bu haber en günceli. Bizde şikayet ettik ama bizim belediyenin umrunda değil. VatANDaş sesi sivrisinek vızıltısı. Utanmadan bir de beyanat veriyorlar. Davul çalınacak ama yaşlı ve çocuklar rahatsız olmayacakmış. VatANDaşla dalga geçmeye utanmıyor musunuz sayın belediye yetkilileri. Gürültü kontrol yönetmeliğine göre gece davul çalmak suçtur. Bu suça belediye zabıta ekipleri alet olmuştur. Suçu organize etmişlerdir.

Ramazan Özramazanoğlu :

Belediyenin başka işi mi yok arkadaş yaa. Davul çalmak ta ilkellik bunun organizasyonunu yapmak da. İslamiyeti yaşamak yerine İslamiyeti şekle sokmakla en büyük zararı dinimize veren zihniyet oy verdiğimiz belediyeymiş meğer. Sevgili davulcu kardeşim Ertuğrul Yılmaz ben saati kurabiliyorum, telefonun alarmını da kurabiliyorum, bizim mahallede davul çalma, bu belediye yetkililerinin kapısının önünde çal davulu 500TL benden. Ama uyanana kadar çalacan.

Muhammet ayıldız :

Sayın Zabıta amirim hem davucu belirliyorsunuz hem de uykuya ihtiyacı olanları rahatsız etmeyin diyorsunuz. Hava sıcak pencereler açık yatılıyor. Davul sesi herkesi 1-2 saat önce uyANDıracak, biz sabah işe nasıl gideceğiz. Sayın Zabıta Amirim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın tüm belediye yetkilileri söyler misiniz davul sesiyle sahura kalkan bir müslüman var mı? Belediye olarak sahura kalkmak isteyenlere telefonla uyANDırma servisi uygularsanız en hayırlı çözümü yapmış olursunuz. Davulcu kardeşime de söylemek isterim; uyANDırdıklarından aldığın bedduanın haddi hesabı yok. Ne kadar para topluyorsan belediyeye söyle sana başka iş göstersinler. Sayın Belediye yetkilileri lütfen araştırın, hangi belediyeler ramazan davulu uygulamasını kaldırmış ve gerekçeleri nedir.

mehmet :

Ankara'lı ya sonuna kadar katılıyorum. Türkiye'de hemen hemen hiçbir il yada ilçede bu çağdışı uygulama yapılmıyor. Çağdaş olarak anılan Ereğli ise hala vazgeçebilmiş değil.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.