RAPOR BAKANLIĞA SUNULDU

Tarih: 2009-08-13 00:00:00

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası; Ankara'da gerçekleştirilen Filyos Limanı 2. Yönlendirme Toplantısı sonrasında; liman ile ilgili önerilerini Ulaştırma Bakanlığı'na iletti. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rıfat Sarsık, konuyla ilgili şunları söyled

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası; Ankara'da gerçekleştirilen Filyos Limanı 2. Yönlendirme Toplantısı sonrasında; liman ile ilgili önerilerini Ulaştırma Bakanlığı'na iletti.
Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rıfat Sarsık, konuyla ilgili şunları söyledi;
"Filyos Limanı, Filyos Projesi'nin olmazsa olmaz parçası. Bu yüzden limanın hayata geçmesi bölgemiz için çok önemli. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası olarak takipçisi olduğumuz Filyos Projesi ve Filyos Limanı ile ilgili tüm çalışmalarımızda yerel yöneticilerimiz ve bölge siyasilerimizle irtibat içinde aynı duyarlılıkla hizmet vermek istiyoruz. Limanla ilgili projenin şekillenmiş olması ve 2010'da ihaleye hazır hale getirilmesi bizi oldukça umutlandırdı. Bölgemiz için yapılan bu çalışmaların bir an önce tamamlanması için elbirliği ile hareket edilmesinin faydası çok. Limanın bir an önce hayat geçmesi hepimizin ortak dileği. Bu dileğin gerçekleşmesi için çalışmalarımız hızla devam edecek."
Raporda yer alan önerilerden başlıcaları şunlar: "Filyos Limanı 3. Yönlendirme Toplantısı mutlaka bölgemizde, Odamızın ev sahipliğinde yapılmalı.Zonguldak-Adapazarı-Arifiye arasında demiryolu bağlantısı yapılması da, bölgenin İstanbul'a bağlantısını kolaylaştıracak. Bu durum da Karadeniz'in karşısındaki limanlardan gelecek yüklerin Filyos Limanı'na yönelmesinde ayrı bir cazibe yaratacak. Mevcut demiryolları bağlantısının iyileştirilmesi ve Ankara hattının revize edilmesi ve daha kısa mesafeli yeni bir hat gibi yatırımlar gerekli.Liman Projesi yıllardır yürütülen Zonguldak-Bartın-Karabük Master Planı ile tutarlı olmalı.
Yatırımın kara köprüsü özelliği, Ankara bağlantısı açısından oldukça avantajlı.
Yük potansiyeli endüstriyel ürünler olduğu kadar ticari ürünler olarak da yoğunlaşacak.
Projenin gecikmesi, şirketleri kendi ihtiyaçlarını karşılayacak özel limanlar yapmaya yöneltiyor. Bu durum mevcut projenin önemini azaltıyor.
Bir asırlık beklenti olan bu projenin hayata geçmesi için, Odamız başta olmak üzere bölgemizde yaşayan herkesin, tüm kurum ve kuruluşların projeye desteği tam."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.