RAPOR ÇİLESİNE SON

Tarih: 2011-06-27 00:00:00

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na özürlü vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikayetler neticesinde Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan, 03.06.2011 tarihli ve 57 Seri No’lu “Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği” ile özürlülerin emlâk vergisinde sıfır

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na özürlü vatandaşlardan gelen yoğun talep ve şikayetler neticesinde Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan, 03.06.2011 tarihli ve 57 Seri No’lu “Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği” ile özürlülerin emlâk vergisinde sıfır vergi uygulamasından yararlanabilmelerine yönelik esaslar yeniden düzenlendi.

200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni olan özürlüler, halen bina vergisi muafiyetinden yararlanabilmekte olmasına rağmen belediyelerin farklı uygulamaları ile karşılaşılabilmekte idi. Yeni düzenleme ile uygulamaya standart getirilmiş olup özürlü kişilerin sağlık kurulu raporlarında “süreklidir” ibaresi bulunması durumunda her yıl bu raporun tekrar istenmesi engellenmiş ve özürlü kimlik kartının da kabul edilmesi sağlanmıştır. Bu durumdaki özürlü vatandaşların meskeninin bulunduğu belediyeye bir kez dilekçe ile müracaat ederek bu belgeleri vermeleri yeterli olacak ve her yıl bu işlemleri tekrarlamaya gerek kalmayacaktır.

Maliye Bakanlığı’nın 3.6.2011 tarihli 57 Seri Numaralı Tebliği ile özürlü kimlik kartı sahibi mükellefler, özürlü kimlik kartlarını belediyede ilgili görevliye ibraz etmek ve bu Tebliğ ekinde yer alan “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip olanlar Dahil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ekine özürlü kimlik kartı fotokopisini eklemek suretiyle indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlandırılacaklardır. Bu durumdaki mükelleflerden ayrıca tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu istenilmeyecektir.

Özürlü kimlik kartı sahibi olmayan mükelleflerin ise, sağlık kurulu raporunun aslını veya onaylı örneğini belediye görevlisine ibraz etmek ve bu tebliğ ekindeki “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ekine raporun fotokopisini ekleyerek indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanmaları mümkün olacaktır.

Diğer taraftan, ilk başvurudan sonra özürlü kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu fotokopisinin her yıl yeniden verilmesi gerekmeyip, şartların taşınması halinde indirimli bina vergisi oranının uygulamasına devam edilecektir.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, kararı olumlu bulduklarını belirterek, bu kararın benzer sorunlarına da örnek olmasını istedi.

ÖZÜRLÜLERE YAZ KAMPI

Öte yandan Dernek Başkanı Şirin, Avşa Yaz Kampı’na başvuruların başladığını belirterek, “Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi olarak İstanbul Şubemizin her yıl düzenlemiş olduğu Avşa Yaz Kampı bu yılda yapılacaktır. İlimizde bulunan engellilerden bu kampa katılmak isteyenler Derneğimize müracaat edebilirler. Avşa Kampı Dönemleri; 27 Haziran-4 Temmuz, 4 Temmuz-11 Temmuz, 11 Temmuz-18 Temmuz, 18 Temmuz-25 Temmuz, 25 Temmuz-31 Temmuz. Ayrıntılı bilgi, İstanbul Şube Başkanı M.Kemal Yüksel’in (0.532) 201 58 58 numaralı telefonundan alınabilir” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.