RUHSAT DÖNEMİ SONA ERDİ

Tarih: 2013-01-18 00:00:00

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Zonguldak İl Müdürlüğü, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle artık işyerlerinden ruhsat istemeyecek. 17 Aralık 2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Gıda İşletm

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Zonguldak İl Müdürlüğü, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle artık işyerlerinden ruhsat istemeyecek.

17 Aralık 2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik'in bazı maddelerinin değiştirilmesine dair Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, 10 Ocak 2013 tarih ve 28524 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı.
Yönetmelikte yapılan değişikliklerle ilgili bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, yapılan değişiklikle özellikle ilimizde büyük sorun olan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının bundan böyle Bakanlığa işletme kayıt/onay başvuruları sırasında istenmeyeceğini, bu durumun işletmelerin kayıt altına alınması konusunda önemli bir adım olduğunu ifade etti.
İl Müdürü Çelik, daha önce işletmelerin iyi niyetine rağmen çeşitli sebeplerle ruhsat alamamasından dolayı sık sık cezai müeyyidelere maruz kaldığını, bu durumun ortadan kalkmasından memnunluk duyduklarını ifade etti. Yönetmelik değişikliği ile kayıt/onay başvurusu sırasında işyeri açma çalışma ruhsatından başka, Ticaret Sicil Gazetesi, kapasite raporu, çalıştırılması zorunlu personel sözleşmesi, su analiz raporu gibi belgelerin de artık istenmeyeceğini belirten İl Müdürü Çelik, böylelikle bürokratik işlemlerin azaltıldığını, işletmelerin konu hakkında İl ve İlçe Müdürlüklerinden detaylı bilgi alabileceğini söyledi.
Çelik, yönetmelikte gıda işletmelerine kanun kapsamında verilen işletme kayıt ve onay belgelerinin, Gıda Hijyeni Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik ve Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik kapsamında verilen belgeler olduğunu, bu belgelerin alınmasının diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili mevzuata göre verilen izin veya ruhsatların alınması mükellefiyetini ortadan kaldırmadığı hükmünün de yer aldığını özellikle vurguladı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.