RÜZGAR ESTİKÇE TÜRKİYE KAZANACAK

Tarih: 2014-07-16 10:01:00

Rüzgar enerjisi; doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgar enerjisine dönüşmektedir Güneşin, yer yüzeyini ve atmosferi homojen ısıtmamasının bir sonucu olar

Rüzgar enerjisi; doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgar enerjisine dönüşmektedir Güneşin, yer yüzeyini ve atmosferi homojen ısıtmamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan sıcaklık ve basınç farkından dolayı hava akımı oluşur. Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve bu hava kütlesinin yükselmesiyle boşalan yere, aynı hacimdeki soğuk hava kütlesi yerleşir. Bu hava kütlelerinin yer değiştirmelerine rüzgar adı verilmektedir. Diğer bir ifadeyle rüzgar; birbirine komşu bulunan iki basınç bölgesi arasındaki basınç farklarından dolayı meydana gelen ve yüksek basınç merkezinden alçak basınç merkezine doğru hareket eden hava akımıdır. Rüzgarlar yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına akarken; dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi, yüzey sürtünmeleri, yerel ısı yayılımı, rüzgar önündeki farklı atmosferik olaylar ve arazinin topografik yapısı gibi nedenlerden dolayı şekillenir.

 

Rüzgarın özellikleri, yerel coğrafi farklılıklar ve yeryüzünün homojen olmayan ısınmasına bağlı olarak, zamansal ve yöresel değişiklik gösterir. Rüzgar hız ve yön olmak üzere iki parametre ile ifade edilir. Rüzgar hızı yükseklikle artar ve teorik gücü de hızının küpü ile orantılı olarak değişir.

 

Rüzgar enerjisi uygulamalarının ilk yatırım maliyetinin yüksek, kapasite faktörlerinin düşük oluşu ve değişken enerji üretimi gibi dezavantajları yanında üstünlükleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

 

1. Atmosferde bol ve serbest olarak bulunur.
2. Yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır, çevre dostudur.
3. Kaynağı güvenilirdir, tükenme ve zamanla fiyatının artma riski yoktur.
4. Maliyeti günümüz güç santralarıyla rekabet edebilecek düzeye gelmiştir.
5. Bakım ve işletme maliyetleri düşüktür.
6. İstihdam yaratır.
7. Hammaddesi tamamıyla yerlidir, dışa bağımlılık yaratmaz.
8. Teknolojisinin tesisi ve işletilmesi göreceli olarak basittir.
9. İşletmeye alınması kısa bir sürede gerçekleşebilir.                       

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Eyüp ERTAŞ :

Güneş Enerjisi: En başta çevre kirliliğine yol açmaması ve bir yılda dünya üzerine düşen güneş enerjisi miktarını kıyaslarsak; dünyanın bilinen petrol rezervinin 516, kömür rezervinin 157 katıdır.Bu rakamları 1 sene sayarsak ve güneşin milyonlarca yıl ömrü olduğunu varsayarsak enerji kaynağının sonsuza yakın olduğunu söyleyebiliriz. En güzel tarafı ise hammaddenin bedava oluşu sadece toplamak ve üretmek için yatırım yapılması gerektiğidir.Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları:Trafik İşaret Lambalarında: Evlerin Elektrik İhtiyacının KarşılamasındaCep Telefonlarının Şarj Edilmesinde: Bahçe Aydınlatmasında: Sıcak Su Üretilmesinde : Sokak Aydınlatmasında: Güneş Arabalarında: Uçaklarda: Hesap Makinelerinde:Saatlerde: Yapay Uydularda Güneş Kulelerinde: Yemek Pişirilmesinde: Soğutma Sistemlerinde : Giysi veya Çantalarda,hidrojen ,oksijen üretiminde Güneş Enerjisinin avantajları;Güneş enerjisi bol ve serbest Güneş enerjisi, havayı kirletmez Güneş enerjisipanelleri sessizdir.Güneş panelleri için çok az. Isteğe bağlı mekanik parçalar hariç, hemen hemen hiç bakım gerekmez,üretilen enerji ücretsiz. Güneş Enerjisinin Dezavantajı;Maliyeti dir.Ülkemizden ortalama 7-8 kat az güneş alan ülkeler bile güneş enerjisi kullanımı çok daha fazladır.Ülkemizin rüzgar haritasına göre güneş harıtası kat kat fazladır.Ülkemizde güneş panelleri,şarj regülatörü,calsiyum akü,inverter üretecek fabrikalara ihtiyaç olup bu konuda yerli üretim ve devlet destekli teşvikli destekler arttırılmalıdır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.