SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARİLEŞTİRİLDİ

Tarih: 2010-01-20 00:00:00

Sağlık çalışanlarını geçinebilmek için 7 gün 24 saat çalışmaya zorlayarak hasta güvenliğini tehlikeye atıldığını belirten Türk Tabipler Birliği ve SES Zonguldak Şubesi ortak açıklama yaparak mecliste görüşülen tam gün yasa tasarısına tepki gösterdiler. Or

Sağlık çalışanlarını geçinebilmek için 7 gün 24 saat çalışmaya zorlayarak hasta güvenliğini tehlikeye atıldığını belirten Türk Tabipler Birliği ve SES Zonguldak Şubesi ortak açıklama yaparak mecliste görüşülen tam gün yasa tasarısına tepki gösterdiler. Ortak açıklamada, ?Hekimleri daha fazla muayene, daha fazla ameliyat yapmaya yönlendirmektedir. Üniversitelerde ve eğitim hastanelerinde eğitimin kalitesini daha da düşürmektedir? denildi.

Tüm sağlık çalışanları adına ortak basın açıklaması yapan Türk Tabipler Birliği Zonguldak Şube Başkanı İdris Yıldız ve SES Zonguldak Şube Başkanı Halil Karagülmez, sağlık çalışanları 19 Ocak 2009 günü TBMM?de görüşmelerine devam edilecek olan ?tam gün? yasa tasarısına karşı, tüm gün eylemde olacaklarını açıkladı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına sağlık sendikacılarının yanı sıra, Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, daire başkanları ve müdürleri, sağlık çalışanları katıldı.
HALK KIŞKIRTILIYOR
Tüm sağlık çalışanları adına ortak basın açıklaması yapan Türk Tabipler Birliği Zonguldak Şube Başkanı İdris Yıldız ve SES Zonguldak Şube Başkanı Halil Karagülmez, ?Tam gün yasa tasarısının mecliste görüşülmesine 19 Ocak 20-09 günü devam edilecek. Bu yasa tartışmaları boyunca ?muayenehaneleri kapatıyoruz? gibi bir sloganın arkasına gizlenen gerçekleri bir kez daha tekrarlamak istiyoruz. Bu tasarı, sağlık çalışanlarının ücretlerinde kalıcı ve emekliliğe yansıyan bir düzenleme içermemektedir. Halkı, hastaları hekimlere, sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmakta dır. Hekim ücretiyle ilgili kamuoyuna yansıtılan rakamlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Sağlık çalışanlarını geçinebilmek için 7 gün 24 saat çalışmaya zorlayarak hasta güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

YENİ KAZANÇ KAPISI
Hekimleri daha fazla muayene, daha fazla ameliyat yapmaya yönlendirmektedir. Üniversitelerde ve eğitim hastanelerinde eğitimin kalitesini daha da düşürmektedir. Getirdiği mesleki sorumluluk sigortasıyla yerli-yabancı özel sigorta şirketlerine yeni bir kazanç kapısı açmaktadır. Radyasyonla çalışan salık mensuplarının haftalık mesai sürelerini 25 saatten 35 saate çıkarmaktadır. Kısacası, ne sağlık çalışanları, ne de hastalar için hiçbir olumlu düzenleme içermemektedir. Tam gün tasarısını da içiren sağlıkta dönüşüm programının temel hedefi sağlığın ticarileştirilmesidir, özelleştirilmesidir. Sağlık hizmetleri, son 7 yılda daha önce hiç olmadığı kadar ticarileşmiş, özelleşmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu?nun fonlarıyla büyüyen özel hastane zincirleri daha şimdiden yabancı tekellere satılmaya başlanmıştır. Hızla artan sağlık harcamalarını karşılamanın yolu vatandaşın cebi olarak görülmeye başlanmıştır.

ÖZELLER YILDIZLAŞTIRILDI
Vatandaşlar, sağlık hizmetlerine ulaşabilmek için her geçen gün daha fazla para ödemek zorunda bırakılmıştır. Özel hastaneler yıldızlandırılmış, vatandaşlar bizzat devlet tarafından ödeme güçlerine göre sınıflara ayrılmıştır. Sağlık Bakanlığı iş güvenceli istihdam yerine 100 binin üzerindeki taşeron çalışan istihdamıyla Taşeron Bakanlığı?na dönüşmüş durumdadır. Devlet Hastanelerinin özelleştirilmesini hedefleyen bir diğer yasa tasarısı da meclisin gündeminde beklemektedir. Bizler mevcut ?Tam Gün? tasarısına başından itibaren karşı çıktık. Karşı çıkmakla yetinmedik kendi alternatif talep ve önerilerimizi yetkililere defalarca ilettik. Bizler, sağlık çalışanlarının örgütleri bu nedenle 19 Ocak 2010 günü tüm gün işimizi gücümüzü bırakıp eylemde olacağız. Ücretimiz, iş güvencemiz, meslek onurumuz, sağlık hakkı için yapacağımız eylemimizle ilgili olarak bilinmesini isteriz ki, eylemimizin öncelikli talebi mevcut tasarının acilen geri çekilmesidir.

KURALLARUYULACAK
Eylemimizden etkilenecek hastalarımızın herhangi bir zarar görmemesi için gerekli tedbirler alınacak, belirlediğimiz kurallara sıkı sıkıya uyulacaktır. Eylemimiz hiçbir şekilde halkımıza, hastalarımıza karşı değildir. Sağlık Ocaklarında 2 TL, devlet hastanelerinde 10 TL, özel hastanelerde hem 15 TL hem de üstüne ?ilave ücret? ödemek zorunda kalanlar başka olmak üzere, uygulanan sağlık politikalarından zarar gören, mağdur olan bütün vatandaşlarımız davetlimizdir. Eylemimiz, aynı zamanda hastalarımızın seslerini siyasi yetkililere ve kamuoyuna duyurabilmesi için birer özgür kürsü olacak.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

tahir baba :

akp li olmasamda bu adamların, vatandaşı benden başkası dolandıramaz yolamaz mantığını seviyorum.bu zamana kadar devlet hastanesinde yüzüne bakmadan ilaç yazdığınız hastaya muayenehanenizde gereksiz ilgi ve alakanızın sonu gelmiştir.teşekkürler başbakan.

misafir :

yanlı olduğunuz her halinizden belli tahir baba

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.