SAĞLIKÇILARDAN TAM GÜN YASASINA TEPKİ

Tarih: 2010-01-14 00:00:00

Sağlık-Sen Kdz. Ereğli İlçe Örgütü, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olan Tam Gün Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi. Sağlık-Sen Ereğli İlçe Örgütü Ereğli Devlet Hastanesi önünde toplanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülecek o

Sağlık-Sen Kdz. Ereğli İlçe Örgütü, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olan Tam Gün Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi. Sağlık-Sen Ereğli İlçe Örgütü Ereğli Devlet Hastanesi önünde toplanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülecek olan Tam Gün Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi. Sağlık-Sen Ereğli İlçe Başkanı Ali Kabaş, Sağlıkta Dönüşüm Programıyla birlikte çalışma koşullarının her geçen gün ağırlaşan sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabilmesi için Tam Gün Yasa Tasarısı'nda var olan adaletsizliklerin giderilmesinin şart olduğunu söyledi. Tam Gün Yasa Tasarısı'nın, bu haliyle yasalaşmasının, sağlık hizmeti sunanları arasındaki mevcut adaletsizlik makasının daha da açılmasına neden olacağını belirten Kabaş, "2003 yılından bu güne uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli ayaklarından birisi olan Tam Gün Yasa Tasarısı bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecektir. Sağlık-Sen olarak hekimlerin tam gün esaslı çalışmalarının sağlık sistemi açısından olumlu buluyoruz. Sağlık çalışanlarının haftalık çalışma süresinin 40 saate düşürülmesi, nöbet ücreti uygulamasının kapsamının genişletilmesi, gibi düzenlemeler tasarının olumlu yönleri olarak öne çıkmaktadır. Ancak Tam Gün Yasa Tasarısı mevcut haliyle bir ekip çalışması olan sağlık hizmetinin sunumunu olumsuz yönde etkileyecek, ekonomik haklar ve çalışma koşulları açısından yaşanan adaletsizlikleri daha da derinleştirecek eksiklikler taşımaktadır. Sağlıkta Dönüşüm Programıyla birlikte çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşan sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabilmesi için Tam Gün Yasa Tasarısı'nda var olan adaletsizliklerin giderilmesi şarttır. Tam Gün Yasa Tasarısı'nın, bu haliyle yasalaşması, sağlık hizmeti sunanlar arasındaki mevcut adaletsizlik makasının daha da açılmasına neden olacaktır. Bu kitlesel basın açıklamamız vesilesiyle hükümete ve milletvekillerimize Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili bir kez daha sesleniyoruz. Sağlık hizmeti sunumunun bir ekip hizmeti olduğu unutulmamalıdır. Daha önce Sağlık Bakanlığı'nın Tam Gün Yasa Taslağı içinde yer verilen, ancak Hükümet Tasarısı haline getirilirken taslaktan çıkartılan tabip dışı personel döner sermaye tavan oranları; yüzde 150'den yüzde 200'e, riskli birimler için yüzde 200'den yüzde 250'ye yükseltilmelidir. Hali hazırda performans sisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle, kamunun en düşük gelire sahip kesimi haline dönüşen hekim dışı personelin yaşadığı adaletsizliğe son verilmelidir. Tabip dışı personelin döner sermaye gelirleri emekliliğe yansıtılmalıdır.
Türkiye'deki radyoloji ünitelerinin büyük çoğunluğu çalışan güvenliği standartlarını taşımazken, tasarıda haftalık çalışma süresi 35 saate yükseltilerek radyoloji çalışanlarının sağlığı tehlikeye atılmaktadır.
Bu hatadan mutlaka dönülmeli ve radyoloji çalışanlarının 25 saat olan haftalık çalışma süreleri değiştirilmemelidir. Sağlık-Sen olarak, Genel Kurul görüşmeleri yapılacak Tam Gün Yasası'nın çalışma barışı ve huzurunu sağlayacak şekilde yasalaşması için başta hükümet temsilcileri olmak üzere tüm milletvekillerini göreve çağırıyoruz" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kazım beloğlu :

bu nedir ya. tabi doktorlar 3 ten sonra para basıyodu ya şimdi olmayacak.vatandaşı düşünen yok.muayenehanesine gidince iyi hastanede yüzüne bakan yok. aldıklarının hakkını versinler. oturdukları yerden yüzüne bile bakmaya tenezül etmeyenler bunu bile hak etmiyolar.ereğlide adımbaşı eczane en az 5 de çalışan demekki bu işte de para bol gözümüz yok kimse yanlış anlamasında birazda şükredin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.