SAHTE BAL İLE MÜCADELEYE DESTEK

Tarih: 2012-04-02 00:00:00

Alaplı-Gümeli Arıcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tosun, piyasaya da bulunan sahte bal ile mücadele için sağlıksız bal üreten firmaları teşhir etmeye başlayan ve bazı markaların da arzını ve reklamını durduran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmal
Alaplı-Gümeli Arıcılar Derneği Başkanı Hüseyin Tosun, piyasaya da bulunan sahte bal ile mücadele için sağlıksız bal üreten firmaları teşhir etmeye başlayan ve bazı markaların da arzını ve reklamını durduran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmalarına tam destek verdiklerini söyledi. Arıcılar Derneği olarak piyasada ki sahte bal satışlarının karşısında olduklarını belirten Tosun, Gümeli Arıcılar Derneği olarak daha önceden yaptığımız uzun çalışmalar neticesinde tüketicilerimizin daha kaliteli bal tüketmeleri ve arıcılarımızın da daha kaliteli bal üretmeleri için çok yoğun bir çalışma yaptık. Önce bölgeyi organikleştirmek amacıyla 3 sertifikasyon firması ile çalışmaya başladık. Ziraat Odası işbirliği ile yaptığımız organik tarım seferberliği ile bu yıl 2 sertifikasyon firmasına kayıtlı 400'e yakın üreticimiz organik fındık üretir duruma geldi. Biz bu yıldan itibaren önümüzdeki yıl daha çok fazla olmak koşuluğuyla organik arcılığa da geçiş yapacağız. 2 yıl içinde de organik bal üretmeye başlayacağız. Bir süreden beri takip ettiğimiz bu yıl bakanlık tarafından da yayından kaldırılan ve satışı yasaklanan balların bizde karşısındayız. Biz daha öncede söyledik. Türkiye'de üç çeşit bal üretiliyor. Bir tanesi arıların yaptığı doğal bal, bir tanesi bazı arıcıların arılara şekerden yaptırdığı bal, diğeri ise fabrikaların yaptığı hiç arı ile ilgili olmayan ballar var.
Biz tamamen doğal, tüketicilerin sağlığı ile ilgili şikayeti olmayan organik bal üretmek istiyoruz. Bu konuda da oldukça iddialıyız. Bakanlık ve yetkililerden de isteğimiz fabrikalar olsun, fason şirketlerin glikozdan yaptırdıkları balların karşısındayız. Bunların denetlenmesini istiyoruz dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.