SANAYİ CİRO ENDEKSİ AÇIKLANDI

Tarih: 2014-06-16 09:55:00

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, ülkede mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre %0,7 azaldığını açıkladı.    Konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: “Mevsim ve takvim etkisin

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, ülkede mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre %0,7 azaldığını açıkladı. 

 

Konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %0,7 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %5,8, imalat sanayi sektörü endeksi ise %0,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %17,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %9,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi %17,5 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış enerjide gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %8,8 ile enerjide gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %14,7 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu azalışı, %9,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve %6,4 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış gıda ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %6,6 ile gıda ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %6,4 ile ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç), %4,1 ile içeceklerin imalatı takip etti”

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.