SANAYİ CİRO ENDEKSİ AÇIKLANDI

Tarih: 2014-07-11 10:48:00

Türkiye’de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre %1,5 oranında azaldığı açıklandı.   Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurumun Mayıs 2014 Sanayi Ciro Endeksi bilgilerini açıkla

Türkiye’de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre %1,5 oranında azaldığı açıklandı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurumun Mayıs 2014 Sanayi Ciro Endeksi bilgilerini açıkladı. Konuya ilişkin verilen bilgiler ise şu şekilde: Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %1,5 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,2, imalat sanayi sektörü endeksi ise %1,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %16,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi aynı kalırken imalat sanayi sektörü endeksi %16,7 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış enerjide gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %5,0 ile enerjide gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %12,6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı, %4,9 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve aynı oranla içeceklerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde en yüksek artış diğer imalatlarda gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %13,5 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu artışı, %12,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, %7,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti. 

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.