SANAYİ CİRO ENDEKSİ AÇIKLANDI

Tarih: 2014-11-14 11:15:00

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan sanayi ciro endeksi Eylül 2014 sonuçlarını açıkladı.   Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 2 oranınd

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan sanayi ciro endeksi Eylül 2014 sonuçlarını açıkladı.

 

Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artış gösterdi. Kurumdan yapılan yazılı açıklama şu şekilde: Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise %2,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,8 arttı.

 

İMALAT SANAYİ SEKTÖRÜ

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi ise %6,1 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %5,4 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış elektrikli teçhizat imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %10,9 ile elektrikli teçhizat imalatında gerçekleşti. Bu artışı %9,4 ile diğer imalatlar ve %7,1 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

 

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ULAŞIM ARAÇLARINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %20,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü %11,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, %3,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti. Sanayi Ciro Endeksi, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2014 Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,8 arttı Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,7, imalat sanayi sektörü endeksi %1,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,8 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,7, imalat sanayi sektörü endeksi ise %10,0 arttı.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.