SANAYİ CİRO ENDEKSİ YÜZDE 1,2 ARTTI

Tarih: 2015-01-19 09:52:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Sanayi Ciro Endeksi/Kasım 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre yüzde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Sanayi Ciro Endeksi/Kasım 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1,2 arttığını belirterek, “Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,2, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 1,1 arttı” dedi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinin ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttığını ifade eden Bölge Müdürü Demirtaş, “Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 arttı” diye konuştu.

Demirtaş, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artışın sermaye malı imalatında gerçekleştiğinin altını çizerek, “Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,6 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış kayıtlı medyanın basılması ve çoğatılmasında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 8,0 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğatılmasında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 4,1 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) ve yüzde 2,7 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinde gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,6 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 5,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 4,3 ile mobilya imalatı takip etti” dedi.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.