SANIK OLABİLİRSİNİZ

Tarih: 2009-07-25 00:00:00

Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşların hırsızlık olayları başta olmak üzere karşı karşıya gelebileceği problemler ile ilgili bilgiler vererek neler yapılması gerektiğini de detayları ile kamuoyuna açıklıyor. Sanık olarak suçlandığınızda avukatın

Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşların hırsızlık olayları başta olmak üzere karşı karşıya gelebileceği problemler ile ilgili bilgiler vererek neler yapılması gerektiğini de detayları ile kamuoyuna açıklıyor. Sanık olarak suçlandığınızda avukatınızın olmaması durumunda Baro'nun size avukat tayin edebileceği tanık olduğunuz bir davada çağırılmanıza rağmen gelmezseniz masrafları da ödeyebileceğiniz gibi çeşitli konularda bilgiler veren İlçe Emniyet Müdürlüğünün bu duyurularına ise vatandaşın yeterince ilgi göstermediği gözleniyor. İlçe Emniyet Müdürlüğünün konu ile ilgili olarak verdiği bilgiler şu şekilde: Sanık olarak ifadenizin alınmak istenmesi durumunda ne ile suçlandığınızın bildirilmesinin gerektiğini, avukat tayin etme hakkınızın bulunduğunu, avukat tayin edebilecek durumunuzun olmamasına karşılık baro tarafından tayin edilecek bir avukat isteyebileceğinizi,  onun avukatlığından faydalana bileceğinizi biliyor musunuz?
TANIK OLABİLİRSİNİZ
Şahit olarak ve usulüne uygun bir şekilde mahkemeye çağrılmanıza rağmen mazeret bildirmeden gelmemeniz durumunda zorla getirileceğinizi, gelmemenizden dolayı doğan masrafların ödettirilmesi ile birlikte hafif para cezasına da çarptırılacağınızı biliyor musunuz?
ALET VE EŞYALAR
Savcı veya onun yardımcısı olan zabıta görevlileri tarafından yürütülen tahkikat sırasında suçun ispatına yarayacak veya zoralıma tabi olan eşyanızın muhafaza veya başka bir suretle emniyet altına alınabileceğini, bu eşyaların yanınızda bulunması veya tesliminden kaçınmanız durumunda el konulabileceğini biliyor musunuz?
ARAMA
Suç üstü halinde veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde veya firar eden mahkum veya tutuklunun tekrar yakalanmasını sağlamak amacının dışında geceleyin evinizde arama yapılamayacağını, arama kararının yetkili hakimin vereceğini, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Başsavcılarının ve onların yardımcısı sıfatı ile emirlerini yapmaya memur olan zabıta görevlilerinin arama yapabileceğini biliyor musunuz?
HAKKINIZI BİLİN
Tehdit, gündüz haneye tecavüz, başkasının sırrını açıklama, darp ve yaralama zarar verme, ticarette kanunsuz rekabet, özel kanunlarda yazılı edebi ve sınai mülkiyetler ile güzel sanatlara ait mülkiyetlerinize ait işlenen suçlardan dolayı zarar görmeniz durumunda avukatınız vasıtasıyla veya bizzat dava açabileceğinizi biliyor musunuz?
GERİ ALABİLİRSİNİZ
İşlediğiniz herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmanızın yanında elinizden alınan bazı haklarınızın iadesini, ikametinizin bulunduğu yerin tabi olduğu ağır ceza mahkemesine vereceğiniz bir dilekçe ile isteyebileceğinizi biliyor musunuz?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kelrecep :

Biz türk milleti olarak her zaman polisten korkmuşuzdur. Ancak polis bizim can güvenliğimizi sağlayan emniyet güçleridir. Polis sıkışıp başımız ağrıdığında alo 155 ara anında yanımızda ancak bunu art niyet edenlerde var tabi. Ama polis bazı zamanlarda yardımcı oluyo ama yetersiz kaldığı zamanlarda oluyor. Genede polis üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Halkı daha fazla aydınlatıp bilgi verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bizler gece yatarken onlar emniyeti sağlıyorlar TEŞEKKÜRLER polis amca.....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.