SANSÜR DÖNEMİ

Tarih: 2011-03-26 00:00:00

BASILMAMIŞ KİTABA SANSÜR DÖNEMİ ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ AKDENİZ ŞUBESİ: "BASILMAMI KİTAP TASLAĞINI YOK ETMEK SANSÜRDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR'' Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılar, basılmamış kitapları hatta dijital ortam kayıtlarını da hedef

BASILMAMIŞ KİTABA SANSÜR DÖNEMİ

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ AKDENİZ ŞUBESİ:

"BASILMAMI KİTAP TASLAĞINI YOK ETMEK SANSÜRDEN BAŞKA

BİR ŞEY DEĞİLDİR''

Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılar, basılmamış kitapları hatta dijital ortam kayıtlarını da hedef almaya başladı. 

Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmalarının ardından, hükümet “Söz konusu kişiler gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanmadılar” açıklaması yaptı. Her ikisine de savcılık sorgusu sırasında yazdıkları kitaplarla ilgili sorular sorulması, bu gerekçelerin inandırıcılığını tamamen ortadan kaldırdı. Ama Ahmet Şık’ın basılmamış kitabına açılan yok etme savaşı, Türkiye’de sadece gazetecilerin değil, düşünen ve yazan herkesin susturulduğu karanlık bir ortamın hazırlandığını gözler önüne serdi.

Bu operasyon, Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” adını vermeyi düşündüğü kitabını basma kararı bile almamış olan yayınevindeki arama ile sınırlı kalmış olsaydı bile kabul edilemez bir ifade ve basın özgürlüğü ihlalidir. Basılmamış bir kitap taslağının yok edilmesi sansürdür. Ne var ki operasyon bununla da sınırlı kalmadı. Kitap taslağının izi bile bırakılmadan ortadan kaldırılmasına girişildi.

TÜRKİYE’DE DARBE DÖNEMLERİNDE BİLE EŞİ YAŞANMADI

Taslağın bulunduğu adreslere gidildi, taslak bilgisayarlardan silindi.

Bu amaçla Radikal Gazetesi’ne polis girdi ve gazeteci arkadaşımız Ertuğrul Mavioğlu’nun kullandığı bilgisayarda “arama yaptı”, kitap taslağını bilgisayar belleğinden “temizledi”

Türkiye’de darbe dönemlerinde bile eşi yaşanmamış olan bu olayın temelinde, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karar var. Kararda, “Kitabın içeriğinde açıkça terör örgütünün amacının ve propagandasının yapıldığı, suçu ve suçluyu övme, adil yargılamayı teşebbüs suçlarının da örgüt talimatları çerçevesinde kitaba konu edildiği ve örgüt talimatlarıyla kitabın bastırılarak sansasyon ve dezenformasyon yapılmasının planlandığı, yargılanan örgüt üyelerine de bu suretle moral verilmeye çalışıldığı” ileri sürülüyor.

Ayrıca kitap basılmadığı için bu haliyle örgütsel doküman sayılacağı söylenerek, taslağa el konması isteniyor.

POLİS SANAL ORTAMDA KİTAP AVI BAŞLATIYOR

Bu taslağı bilgisayarlarında bulundurup da polise haber vermeyen ya da saklamakta ısrar edenler de terör örgütüne yataklıkla suçlanacak. İnsanlık tarihinde ilk kez, polis, sanal ortamda kitap avı başlatıyor. Düşüncenin peşine düşüyor. Böyle bir ilkin ülkemizde yaşanmasının derin üzüntüsü bir yana, bu girişimi basın özgürlüğüne yönelik vahim bir hak ihlali olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz.

Yetkilileri, basılmamış kitapların peşine düşerek, onların kopyalarını dijital ortamdan kazıyacak kadar hak ve özgürlükleri umursamayan, düşünce ve basın özgürlüğünü ayaklar altına alan bu zihniyete karşı göreve davet ediyoruz.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ AKDENİZ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.