SAYAÇLAR DEĞİŞİYOR!..

Tarih: 2010-09-29 00:00:00

Elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yaptırılması yönetmeliğine göre Kdz.Ereğli ilçe merkezinde elektrik sayaçları değişimi devam ediyor. BEDAŞ tarafından sanayi tipi sayaç 59, ev tipi sayaç 29 TL'den satışa sunulurken, B

Elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yaptırılması yönetmeliğine göre Kdz.Ereğli ilçe merkezinde elektrik sayaçları değişimi devam ediyor. BEDAŞ tarafından sanayi tipi sayaç 59, ev tipi sayaç 29 TL'den satışa sunulurken, BEDAŞ'a yapılan müracaatın ardından ücretsiz takılması da sağlanıyor.

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. Kdz.Ereğli İşletme Müdürlüğü, Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeline göre elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin 10 yılda bir yaptırılmasının zorunlu olduğunu hatırlatarak abonelerin sayaçlarını yenilemelerini yazı ile bildirmişti. BEDAŞ Kdz.Ereğli İşletmesi tarafından da satılan sayaçlar piyasa fiyatlarına göre BEDAŞ'da daha uygun. BEDAŞ sanayi tipi sayaçları 59, ev tipi sayaçları da 29 TL'ye satışını yaparken Kdz.Ereğli piyasasında bu rakamlar 5-6 TL zamlı satılıyor. Bazı elektrikçilerde sanayi tipi sayaçlar 60-65 TL, ev tipi sayaçlarda 30-35 TL arasında değiştiği gözleniyor.

MÜRACAAT EDİN
BEDAŞ tarafından konu ile ilgili verilen bilgilerde, Kullanım yerinizde tüketilen elektrik enerjisi değerlerinin ölçümünü yapan elektrik sayacı, yürürlükteki 3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanununun ikinci bölümünde yer alan, 'Muayene, Damgalama ve Yasaklar' başlıklı 9. maddesinde belirtilen ilk muayene periyodik muayene, ani muayene, şikayet muayenesi ve stok muayenelerine tabiidir. Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğine göre, 'Elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir yaptırılması zorunludur' denilmektedir. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bilgilendirmek ve kullanmakta olduğunuz elektrik sayacının şirket kayıtlarımıza göre 10 yıllık periyodik muayene süresini doldurmuş olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle İşletme Müdürlüğümüze şahsen veya yetkilendireceğiniz kişi aracılığıyla mümkünse güncel abonelik bilgilerinizin yer aldığı elektrik faturanız ile başvurabilirsiniz" denilmişti.

ÜCRETSİZ TAKILIYOR
Abonelerin abone numarası ile Ereğli Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. İşletme Müdürlüğüne başvuruda bulunmasının ardından ya piyasadan alacağı ya da İşletme Müdürlüğünden alacağı yeni sayaç işlemini tamamlamasının ardından İşletme Müdürlüğünün görevlendireceği kişi sayacı ücretsiz takılacağını duyurdu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

67demirhan :

mevcut sayacımın kalibresi bedaş tarafından ücretsiz yapılsın. kalibresi bozuk sayacı değiştirsin kaç liraysa öderiz. ama sağlam olup olmadığına bakılmadan tüm sayaçların değiştirilmesi, yakın çevrelere haksız kazanç sağlanacağını düşündürmekte. "bal yiyip parmağı yalamak gibi bişeylermi oluyor" sorusunu acaba kime soracağız?

bekir basararan :

İyi güzel sayaçlar değisecek diyorlar. müracat ettiğimizde sayaç kalmadı diyorlar. elektrik dükkanlarindan sayaç alip veriyoruz. müşterilerinden ne gibi evrak gereç lazım olduğu bilgileri edinemiyoruz. 3 aydan beri sayacım takılamamış bedaş için çok utanç verici. 40 senedir yurt dışındayim böyle hareketlerle karşılaşmadım. saygılarımla

bk :

sayaçların değiştirilmesi yasaile deniyor ve kendileri de söylüyor 10 yılda bir periyodik bakımlarınlarının yapılması lazım deniyor benim bildiğimde elektrik kurumların bu periyodik bakımları kendilerinin yapması ve müsterilerine ücretsiz ve sorunsuz bir sekilde vermesidir şirketlerin bu konuda bakım üniteleri laboratuarları olması lazım bozuk olmayan sayacımı niye değiştireyim başka bir sorun kalmadı rant sağlamak için birileri kazansın diye boşu boşuna sayaç değiştirilmez.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.