"SAYGIYLA ANIYORUZ"

Tarih: 2016-03-17 14:05:51


Zonguldak Valisi Ali Kaban, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

Vatanımızın ve milletimizin bekası ile bağımsızlık ve özgürlüğümüz uğrunda canlarını bir an bile düşünmeden feda eden Aziz Şehitlerimizi 18 Mart Şehitler günü nedeniyle rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Türk Milleti, tarih boyunca bağımsızlığından hiçbir zaman vazgeçmemiş, bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemiştir. Bu nedenle hiçbir güç ulusumuzu esaret altına alamamış, milletimizin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığı, varlığımıza, birlik ve beraberliğimize, yönelen tüm tehditleri saf dışı bırakarak ülkemizi büyük ve güçlü kılmıştır.

Bağımsızlık ve özgürlüğün onurlu bir ulus için ne derece önemli olduğunu bilen Yüce Türk Milleti ve tarihi nice büyük zaferlerle dolu şanlı ordumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün liderliğinde başlattığı bağımsızlık ve kurutuluş mücadelesinden, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin fedakarlıkları sayesinde onuruyla çıkmış ve onurlu bir milletin bütün imkansızlıklara rağmen, zorda kaldığı zaman neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Bu gün yaşam sürdüğümüz kutsal vatan toprakları, Ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunması uğrunda hayatlarını kaybeden kahraman şehitlerimizin bizlere mirasıdır. Milletimiz, vatanımızın bağımsızlığı uğrunda canlarını ortaya koyan bağımsızlık ve özgürlüğümüzün yaratıcısı şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onların bizlere bıraktığı kutsal mirasa sahip çıkacaktır.

Devletimiz vatanı uğrunda şehit olan kahramanlarımızın geride bıraktıkları değerli aileleri ve gazilerimize her zaman sahip çıkacak ve onların yanında olacaktır. Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin kahramanlıklarla dolu hatıraları devletimizin yaşatılmasının teminatı olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimizin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini başlatan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve yakın silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı, vatanı uğrunda canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 18 Mart Şehitler Günü ve tarihte görülmemiş büyük bir cesaret ve inanç örneği sergilenerek kazanılan Çanakkale Deniz Zaferinin de 101. yıldönümünü kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

 


 Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.


Aydın yaptığı yazılı açıklamasında, vatan toprakları ve milleti uğruna şehit düşen vatan evlatlarının ruhlarının şad edildiği, yazdıkları kahramanlık destanlarının gururla hatırlanıp, anıldığı gün olduğunu kaydetti.

Başta Ankara'da meydana gelen hain saldırı olmak üzere vatanı ve milleti için hayatını feda eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Başkan Aydın, "Başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu şanlı zaferi Türk Milletine canları ve kanları ile armağan eden tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak ve tarihin altın sayfasındaki yerini her zaman almaya devam edecektir"
CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ŞERAFETTİN TURPCU:

 

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Zaferi`nin 101. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 Milletvekili Turpcu mesajında şu satırlara yer verdi:

 “Çanakkale Zaferi, vatan toprağımızın işgaline dur dediğimiz, küllerimizden  yeniden doğmamıza vesile olan dünya tarihinin eşsiz zaferlerinden biridir.  Bu topraklara işgal için gelenler; bu topraklarda vatan sevgisini, cesareti, insan olmanın erdemini görmüştür. Bu savaştan sonra, Türk Milletinin mücadelesini örnek alan mazlum milletler ulus olmanın bilincine ulaşmış, sömürgecilere karşı bağımsızlık mücadelesine başlamışlardır.

 Çanakkale Zaferi, dünya tarihini değiştiren savaş olmasının yanında Mustafa Kemal’i Anadolu’ya ve dünyaya tanıtarak bizlere dahi bir lider hediye etmiştir. Kendisinin aldığı kararlar ve yaptığı hamleler hem savaşın hemde milletin kaderini belirlemiştir. Çanakkale Savaşları'nda göstermiş olduğu kahramanlıklardan sonra Mustafa Kemal `Anafartalar Kahramanı` sıfatını almış, Milli Mücadele yıllarında Anadolu'da herkes O`nu bu sıfatla tanımış, inanmış ve peşinden gitmiştir. Yani  Bağımsızlık Savaşı`nın temelleri Çanakkale’de atılmıştır.

 Çanakkale,  bir halkı yok olmaktan kurtaran eşsiz bir zaferdir. Bunun yanı sıra, vatan ve bağımsızlık uğruna verdiğimiz mücadelenin ve daha sonra canlanacak olan milli egemenliğin habercisidir. Cepheye giden askerlerin önemli bir kısmının öğrenci olduğu, savaş nedeniyle  dönemin bazı liselerinin mezun veremediği, bedeli cok ağır ödenen bir zafer olduğu asla unutulmamalıdır.

 Ömrü savaş meydanlarında geçmesine rağmen `mecbur kalmadıkça savaş bir cinayettir` diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Anzak annelerine hitaben yazdığı mektup kendisine duyulan saygıyı  bir kez daha perçinlemiştir.

 Mektubunda, "Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır." demiştir

 Bu kadar yüce gönüllü bir lidere sahip olduğumuz için çok gururluyuz. 

Bu düşüncelerle dünya tarihini değiştiren Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde, Büyük  Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü,  Çanakkale Zaferi`nin tüm kahramanlarını, özgürlük ve  bağımsızlığımız uğruna hayatlarını feda ederek bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum.”

 

 

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ:

 

Şanlı Çanakkale Zaferimiz, yalnızca 1.Dünya Savaşı’nın değil, aynı zamanda tarihin gidişatını da önemli ölçüde değiştirmiştir.

Sömürge arayışındaki emperyalist Avrupa ülkeleri, hasta adam Osmanlı idaresindeki vatan topraklarımızı paylaşma planları içindeydi. Ancak ihmal ettikleri bir şey vardı: bu milletin bağımsızlık ruhu ve bağımsızlık uğruna canını çekinmeden vereceği gerçeği! 

Son teknoloji silahlarıyla ve donanmasıyla Çanakkale’ye dayanan İngiliz donanması, Çanakkale boğazını geçerek Çarlık Rusya’sına destek olmayı amaçlıyordu. Çanakkale, onlar için basit bir hedefti. Karşılarında genç-yaşlı, kadın-erkek, Türk-Kürt ve diğer tüm etnik kökenlerden ve sınıflardan oluşan Anadolu halkının birlik ve dayanışma ruhu içinde, kanının son damlasına kadar direneceğini ummuyorlardı.

Çanakkale Zaferimizin ve Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın başkahramanı, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa, onun silah arkadaşları, sırtında 215 kilogramlık top mermiyi taşıyan Seyit Onbaşı, Nene Hatunlar, 15’lik çocuk askerler ve Anadolumuzun isimsiz nice kahramanı, bizim bugünlere ulaşmamızı sağlamışlardır. Bu sebeple onlara olan borcumuzu ne yaparsak yapalım ödememiz mümkün gözükmemektedir.

Ülkemizin bugün geldiği noktada ise, gerek içimizde gerekse dışarıdan birçok unsur, cumhuriyetimizi, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğimizi tehdit etmektedir. Çanakkale’de uğruna 284 bin şehit verdiğimiz bağımsızlığımız, yok edilmek istenmektedir. Emperyalist ülkeler, ülkemizi terör örgütleri için dikensiz bir gül bahçesi haline getirmiştir. 14 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti ise, buna seyirci kalmakla da yetinmeyip emperyalistlerin çıkarları uğruna terör örgütleriyle işbirliği yapmıştır. AKP, devletimizi “hasta adama” dönüştürmüştür.

Tüm bu tehditlere karşı, Türk milletinin elinde yine bağımsızlık ruhu, tarihi, kültürü ve mirası vardır. Türk milleti olarak vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığımız için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Çanakkale Zaferimizin 101.yılında, başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizi ve bugüne kadar vatanımız için kanının son damlasına kadar mücadele etmiş olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

 

 

CHP ZONGULDAK İL BAŞKANI AHMET ALTUN:

           

Çanakkale Zaferinin 101.yılında selam olsun tüm ölümsüz şehitlere;

Kara ve deniz savaşlarından oluşan ve Zaferle sonuçlanan Çanakkale Savaşlarında Türk Milleti, tüm dünya devletlerinin dahi hayranlığını kazanmıştır. I.Dünya savaşının cephelerinden biri olan Çanakkale Savaşlarında bu millet emperyalist güçlere unutulmaz bir ders vermiştir Mustafa Kemal adı ilk kez bu savaşlarda duyulmuş ve ordu Mustafa Kemal’in askeri dehasıyla tüm cephelerde eşsiz bir destan yazmıştır.

Mustafa Kemal’in “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum”. Komutuyla ölümü hiçe sayan 57 alaydan geriye tek bir nefer dahi kalmamıştır.27 Alay 57 Alayın yerini almış, henüz 15 yaşındaki kınalı kuzular dahi öleceklerini bile bile taarruza devam etmişlerdir.

Çanakkale Zaferi; milletin daha sonraki yıllarda yapacaklarının teminatıdır. Çanakkale emperyalizme atılan bir tokattır. Çanakkale toprağa kefensiz düşenlerin zaferidir.

Başta Mustafa Kemal olmak üzere, bu zaferi destanlaştıran, Milletin yüksek karakterini tüm dünyaya duyuran ölümsüz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyet sevdası yüreklerde yaşadıkça bu zaferler genç nesillerin zihinlerine, kalplerine kazınacak ne Mustafa Kemal adı ne de Çanakkale Zaferi unutulacaktır. Ruhları şad olsun.  

 

 

ÇAYCUMA TSO BAŞKANI RIFAT SARSIK:

 

Çanakkale Savaşları esnasında zor şartlar altında büyük fedakârlık örneği göstererek;  canlarını vererek vatan topraklarını savunan insanlarımızın mücadelesinin sembolü olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dünya tarihinin dönüm noktalarından birisi olan Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüdür. Çanakkale şehitlerimizi andığımız Şehitler Haftası’nda “bu topraklar için toprağa düşenlerin” aziz hatıraları önünde saygıyla ve minnetle eğiliyoruz.

Çanakkale Savaşları, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için varını yoğunu ortaya koyan yüce milletimizin, tarih sayfalarından silinmeyecek bir destanıdır. Çanakkale Zaferi'yle, Türk toplumunda millet olma bilincinin tohumları atılmış ve Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması adına önemli bir mesafe kat edilmiştir.

Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek Çanakkale'de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen  kahramanlarının, bugün Türk milletinin sahip olduğu birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğunu bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiş olmasının  sembolüdür.

Çanakkale Savaşları, bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde vatan toprağına karşı duyulan bağlılığın ve inancın o yüksek ruh halinde bir vücut olmasıdır ki dönemin güçlü ve donanımlı ordularına karşı koyuşun müstesna bir örneğidir. Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yıldönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr milletimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum. Saygılarımla...

 

 

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI:

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü ve Şehitler Günü nedeniyle Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınladı.

“18 Mart 1915 tarihinde Türk Askeri ve Komutanlarının büyük fedakârlıklarıyla kazanılan Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından biri olarak askeri ve siyasi alandaki başarılarıyla ulusumuzun yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiş büyük bir zaferdir.

İstanbul’u emperyalist amaçları için işgal etmek isteyen müttefikler Çanakkale Boğazı’nda karşılarında azimli ve fedakâr Türk Ordusu’nu bulmuştur.

Deniz savaşı 18 Mart 1915’te müttefiklerin ağır yenilgisiyle sonuçlanmış, hemen ardından başlatılan ve 9 Ocak 1916 tarihine kadar süren kara savaşı ise müttefiklerin topraklarımızı terk etmesiyle sona ermiştir.

Türk Askeri, dünyanın en gelişmiş silahlarına ve büyük ordulara sahip müttefiklere karşı kararlılıkla ve fedakârca savaşırken, Çanakkale Zaferi’yle dünya yeni bir liderin, Mustafa Kemal’in doğuşuna tanıklık etmiştir.

Çanakkale Savaşları’nın büyük kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur.
“Çanakkale Geçilmez” gerçeğini altın harflerle yazdıran on binlerce şehidimizin kanla yazdığı bir tarih olan Çanakkale Zaferi; yalnız askeri bir zafer değil, ulus olma bilincinin temellerinin atılması nedeniyle de büyük önem taşımaktadır.

Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart tarihi, aynı zamanda Şehitler Günü olarak kabul edilmiştir.

Çanakkale Zaferi'nin 101. Yıldönümü ve Şehitler Günü’nde, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve vatan, ulus ve bağımsızlık uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, rahmet, saygı ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz”. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.