ŞEHİR PLANCILARI'NDAN ODTÜ'YE DESTEK

Tarih: 2012-12-24 00:00:00

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan olaylarla ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Kamuran Ayyıldız, ODTÜ'nün ve ODTÜ'lülerin yanlarında olduklarını söyledi. Ayyıldız yaptığı yazılı açıklamada, "ODTÜ Yerl

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan olaylarla ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Kamuran Ayyıldız, ODTÜ'nün ve ODTÜ'lülerin yanlarında olduklarını söyledi.
Ayyıldız yaptığı yazılı açıklamada, "ODTÜ Yerleşkesinde polisin izlediği tutum, 18 Aralık 2012 gününü ülke tarihinde kara bir lekeye dönüştürmüştür. Göktürk-2 uydusunun fırlatılması töreni için ODTÜ yerleşkesine başbakandan önce TOMA'lar ve binlerce polis gelmiş, iktidarın üniversiteler ve öğrenciler üzerindeki baskılarını barışçıl biçimde protesto etmek amacıyla toplanan 300 kişilik öğrenci grubuna binlerce polis, 20 zırhlı araç, saldırılmıştır. 18 Aralık günü yaşanan şiddet olayları iktidarın tahammülsüzlüğünün ve toplumsal muhalefeti susturma kararlılığının en açık kanıtıdır. Sayıları giderek azalan bağımsız basın organlarında, öğrenciler tarafından şiddet içermeyen bir protesto gösterisi olarak başladığı kamuoyu bilgisine sunulan olaylar sırasında, ODTÜ öğrencilerinin sesi polis copları, tazyikli su, gaz ve ses bombalarıyla bastırılmaya çalışılmıştır. Polisin müdahalesi sonucu ODTÜ`nün temiz havası kirletilmiş, yerleşkenin bazı bölüm ve laboratuvarların da ders yapılamaz, sokakları yürünemez hale gelmiştir. Özerk olması gereken, bilim insanı yetiştiren bir üniversitenin, ülke geleceğinde söz sahibi olacak öğrencilerinin, en demokratik haklarından birini kullanmak için sokağa çıktığı anda karşısına çıkarılan binlerce polisin, yüzlerce gaz bombasının gerekçesi sorgulanmalıdır. Tüm bu şiddet neden, kime karşı ve kimin içindir? Bireysel ve toplumsal özgürlük sınırlarını aşan bu kara gün ODTÜ Rektörlüğü ve öğretim üyelerince de kınanmış, ODTÜ öğretim elemanları, öğrencileri ve Eğitim-Sen tarafından da "Şiddet Varsa, Polis Varsa, Ders Yok" şiarıyla, protesto edilmiştir. Bugün, yurdun farklı noktalarından ODTÜ`de yaşanan şiddet olayları karşısında birlik olma çağrısı gelmekte ve şiddet karşıtı dayanışma eylemleri artmaktadır. 18 Aralık günü polis tarafından ODTÜ`de başlatılan şiddet, izleyen günlerde de gözaltına almalarla sürdürülmüştür. Bu ülkede yaşayıp sorunlarına duyarsız kalmayan, kafa yoran, çözüm öneren, daha iyi bir gelecek arayışında olan gençlerimiz, evlerine izinsiz düzenlenen baskınlarla, "terörist" diye yaftalanarak gözaltına alınmıştır. Bu durum, ülkemizde çeşitli üniversitelerden tutuklu olan yüzlerce öğrenciye bugün ve gelecekte yenilerinin ekleneceği kesintisiz bir şiddet dalgasının yükselmekte olduğunun göstergesidir. Odamızın kuruluşunun temel taşı olan ODTÜ`de yaşanan kara tabloyu, "İleri demokrasi" adı altında ülkemizde her geçen gün çok daha açık bir biçimde sürmekte olan demokratik hak ihlallerini ve polis terörünü şiddetle protesto ediyoruz. ODTÜ Öğretim elemanları için "olsalar ne olur, olmasalar ne olur" diyebilen zihniyete karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası olarak, arkadaşına, okuluna, ODTÜ'ye ve ülkesine sahip çıkan üniversitelilerin, tüm demokrat unsurların, ODTÜ'nün ve ODTÜ'lülerin yanında, aynı safta olduğumuzu kamuoyuna beyan ediyoruz" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

OZAN ÇELİK :

KAMURAN HOCAM ODTÜDE YAŞANAN OLAYLARDA 300 ODTÜLÜ GENÇ DEDİĞİNİZ GENÇLERİN ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ VE DİĞER ÇEVRE ÜNİVERSİTELERDEN GELEN ÖĞRENCİLER OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞ OLUP ODTÜNÜN HAVASININ ÖNCE BU ŞEKİLDE KİRLENDİĞİ VE DAHASIDA FARKLI OKULDAN GELEN BİR ÖĞRENCİNİN ODTÜ YE NASIL BU ŞEKİLDE KOLAY GİREBİLDİĞİNİN DE ARAŞTIRILMASI GEREKİR. YANİ MEKAN ODTÜ OLABİLİR ANCAK ODTÜLÜLER KELİMESİ YANLIŞ OLUR ODTÜDE ÇIKAN OLAYLARDA ODTÜLÜ YOK. TERÖRİST GİRSE İÇERİ ODA ODTÜLÜ OLACAK DEMEKKİ...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.