“SEKTÖRÜN GÖZBEBEĞİ”

Tarih: 2016-03-21 12:21:00

Maden makinaları fabrikasında üretilen aynı anda 4 vagon ile yeryüzüne çıkarma kapasitesine sahip olan asansör kafesi Amasra Müessesinde 1 No’lu Ocak İçi Kuyusuda monte edilecek.
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, TTK’nın Maden Makineleri Fabrikasının İSO, ATEKS VE TSO belgeli olduğuna dikkat çekti.

Bir dönem Orta Doğu’nun en büyük fabrikası iken yanlış politikalar nedeniyle gözden çıkarılıp kapanma noktasına getirilen maden makinelerinin yeniden işler hale getirildiğini belirten Uludağ şunları söyledi:


Amasra Müessesine Yeni Kuyu Asansörü 


KUYU ASANSÖRÜ YAPTILAR

“Ülkemiz madencilik sektörünün mevcut tek fabrikası olan Maden Makinaları Fabrikası aynı zamanda Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun da (TTK) can damarı.
Son dönemde Maden Makinaları Fabrikası yine eskiden olduğu gibi madencilik sektörünün göz bebeği olmaya başladı.

Özellikle son birkaç yıldır fabrikalarda kullanılan makinaların bilgisayarlı otomasyon şeklinde yenilenmesi hem üretim kalitesini hem de üretim kapasitesini artırmada büyük etken oldu.
Makineleşmedeki modernleşmenin yanı sıra KPS ile genç kadroların işe alınması da fabrikaya, geleceğe yönelik üretim heyecanı ve şevki getirmiş durumda.

Bunun en güzel örneğini de16 Atölyenin bulunduğu fabrikanın, Soğuk Demir ve Kaynakhane Atölyesi çalışanlarının geçtiğimiz günlerde TTK Amasra Müessesesi için imal ettikleri 4 vagonluk Kuyu Asansörü Kafesi oldu. Maden Makinaları Fabrikası çalışanlarının imal ettiği bu asansör ile aynı anda yeraltından 4 kömür vagonu ile dışarıya kömür sevkiyatı yapılabilecek.

Maden Makinaları Fabrikasında yapılan bu imalat ile de TTK’ya önemli miktarda katkı sağlanmış oldu.


BİLGİSAYARLI DONANIM

Daha önce hizmete giren CNC, Hidrolik pres, trans palet, elektrikli döküm arkı, indüksiyon tezgahı gibi Maden Makinaları Fabrikası’nda yürütülen teknoloji yenilemesi kapsamında son olarak fabrikanın kaynak atölyesine alınan bilgisayar programlı kaynak robotu geçtiğimiz günlerde üretime başladı. Bilgisayar donanımlı makine ile kaynak ve puntolama işleri daha seri olacak.

Maden Makinaları Fabrikası aynı zamanda, TTK’da halen devam eden yeraltı kömür üretiminde mekanizasyon üretime geçme çalışmaları sonuçlandığında buralarda da kullanılacak malzemenin de üretimini yapabilecek.


Maden Makinaları Fabrikası hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ sözlerine şöyle devam etti:


MODERN DİZAYN

“Geçmişte Ortadoğu ve Balkanların en büyük Maden Makinaları Fabrikamız geçmişte ülkemiz yönetenlerin yanlış politikaları sonucu gözden çıkarılma aşamasına getirilmişti. Son dönemde Maden Makinaları Fabrikamıza gerekli önem ve özen gösterilmeye başlandı. Özellikle Sayın Genel Müdürümüz Burhan İnan göreve gelir gelmez Maden Makinalarımıza büyük ilgi gösterdi.

Maden Makinaları Fabrikamızda makinaların bilgisayarlı otomasyon şeklinde yenilenmesine çalışmaları başlatıldı. Tornahanemize bilgisayar kontrollü CNC torna tezgahlarından, elektrik enerjisi ile döküm yapan modern dökümhanesine, indüksiyon tezgahından kaynak robotuna kadar pekçok yeni makineler ile atölyeler yeni baştan modern dizayn edildi.
Sayın Genel Müdürümüz Başta Burhan İnan başta olmak üzere ilgili müdürlerimize, İşletme Müdürümüze teşekkür ediyoruz.


“MEKANİZE ÇELİK KALKANI”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) norm kadrosu 14 bin olmasına rağmen kurumda çalışan sayısı 9 binin altına düşmüş durumda. Yani kurumun 5000 işçi açığı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da Maden Makinaları Fabrikasının norm kadrosu 293 olmasına rağmen halen fabrikamızda çalışan sayısı 210 civarlarında.

TTK’daki işçi açıklarının giderilmesi ile birlikte Maden Makinaları Fabrikasındaki norm kadrosu da tamamlandığında Maden Makinaları Fabrikamız yenilenen teknolojisi ile TTK’da halen devam eden yeraltı üretimde mekanizasyon üretime geçme çalışmaları sonuçlandığında buralarda da kullanılacak mekanize sistem çelik kalkanı gibi pek çok malzemenin de üretimini yapabilecek.

Yine, İSO, ATEKS ve TSE belgeli olarakmadencilik alanında malzeme üretimi yapan tüm kuruluşlarla rekabet edebilecek ve madencilik alanında ülkemizin her köşesinden gelecek taleplere cevap verebilecek duruma geldi.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.