SERVİSLER YASAĞI DELDİ

Tarih: 2012-08-08 00:00:00

Kdz. Ereğli'de öğrenci ve işçi servis otobüslerindeki logo, şirket adı gibi tanıtımların belediye tarafından yasaklanmasına yargı dur dedi. Kdz. Ereğli 2. Sulh Ceza Mahkemesi çok çarpıcı ve önemli bir karara imza attı. Belediyenin öğrenci ve işçi servisl

Kdz. Ereğli'de öğrenci ve işçi servis otobüslerindeki logo, şirket adı gibi tanıtımların belediye tarafından yasaklanmasına yargı dur dedi.

Kdz. Ereğli 2. Sulh Ceza Mahkemesi çok çarpıcı ve önemli bir karara imza attı. Belediyenin öğrenci ve işçi servislerindeki logoları ve şirket tanıtımlarını kaldıran ve kaldırmayanlar hakkında da yasal işlem yaparak para cezası uygulaması  üzerine, bu konuyu haksız ve yanlı bulan 67 S 8045 plakalı aracın sahibi Hakan Atıcı belediyeyi mahkemeye vererek bu uygulama  ve cezaya itiraz etti. Kdz. Ereğli 2. Sulh Ceza Mahkemesi de belediyenin logo ve şirket tanıtımlarını  sökme işlemini hem durdurdu hem de  para cezalarını da iptal etti.

OLAY NEDİR?

Kdz. Ereğli'de özel okullara ve işçilere servis yapan minibüs ile otobüsler, araçlarının üzerine servis yaptıkları kurumların adını, logolarını ve kendi şirketlerinin isimlerini yazarak hizmet verirken, Kdz. Ereğli  Belediyesi bu duruma müdahale ederek, araçların üzerinde hiçbir yazı, logo ve isim bulunmayacağını bildirerek yeni bir uygulama başlattılar. Karara uymayan araç sahiplerine de Kabahatlar Kanunu'na göre 169 TL ceza yazan belediyenin bu engellemesi üzerine, 67 S 8045 plakalı aracın sahibi Hakan Atıcı mahkemeye dava açarak, idari para cezasının iptalini istedi.

KARAR

Kdz. Ereğli 2. Sulh Ceza Mahkemesi bu itirazı görüştü ve para cezasını iptal ederken, yazı, logo ve şirket isimlerinin de araçlara konulabileceğine kesin karar verdi.
Hakim Murat Erdem'in Kabahatler Kanununun 27. Maddesi uyarınca yapılan başvuru üzerine gereği düşünüldü dedi ve şu kararı verdi:
……İtiraz edene ait 67  S 8045 plakalı okul taşının üzerinde yer alan reklam yazısı nedeniyle hakkında 5326 sayılı kanunun 32 maddesinde düzenlenen emre aykırı davranış nevinden eyleme binaen idari para cezası kararı verilmiş ise de, itiraz dilekçesinde belirtildiği üzere İç İşleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik hükmü çerçevesinde okul taşıtlarının izinsiz logo koymalarının Belediye Kanununda öngörülen yasağın istisnası konumunda olduğu ve davalı belediye tarafından müspet eyleme dayalı somut bir emir ve karar alınmadığı, bu kapsamda isnat edilen kabahat eyleminin yasal unsurlarının tekemmül etmediği görülmekte, itirazın kabulüne dair aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle
1-İtirazın kabulüne
2-Kdz.Ereğli Belediye Başkanlığının 23.05.2012 tarih ve 2012/55 sayılı 169 TL idare para cezası kararının usul ve yasala aykırı olduğunun tespiti ile, KALDIRILMASINA……..

HAKAN ATICI NE DEDİ?

Yargının aldığı karar üzerine görüşlerine başvurduğumuz davacı Hakan Atıcı şunları söyledi:
Karar haksızdı  ve yanlıştı. Türkiye bir hukuk devleti. Ben de bu haksız karara karşı mahkemeye başvurarak cezanın iptalini istedim.
Yüce yargıya teşekkür ederim. Bu karar görev ve sorumluluklarını  yanlış ve yanlı kullananların ayıbıdır.
Bundan sonra bu tür haksızlıklarla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Herkes evine ekmek götürme derdindedir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Semih Çolak :

Yorumum ile ilgili düzeltme yapmak istiyorum geçen yıl öğrenci başına 15.-TL toplanıyormuş. Bir önceki yıl 10.-TL toplanıyormuş. Bu yıl kaç lira toplanacak merak ediyorum. Umarım hizmet kalitesi için destek isteyen Meşale Turizm yetkilileri biz velilere açıklama yaparlar. En azından ben açıklama bekliyorum. Sorularıma muhatap bulamıyorum. Muhatabımız kim ? Okul yönetimi neden sessiz kalıyor? Eğer servisciler öğrenci başına 15.-TL avanta pardon gönüllerinden koparak veriyorlar bu paraların nereye gittiği belli değilse biz velilerden eksik alsınlar. Ya da paraların kimin cebine gittiğini öğrenelim. Pardon özür dilerim; hizmet kalitesi için harcanan diyecektim... :) Okul gezilerine hangi arabalar ile gidiliyor; ihale yapılıyor mu? teklif toplanıyor mu? Bu yazdıklarım ile ilgili Serdar beyden ve okul yönetiminden hatta özellikle vakıf yönetiminden açıklama bekliyorum. SYG.

Semih Çolak :

Serdar bey açıklamanızı okudum aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederiz. Merak ettiğim bir kaç konu var; eğitim öğretim adına katkıda bulunurken ve yaptığınız iş karşılığı ailelerinizin yaşam ihitayaçlarını karşılarken ve bu amaçla sürekli hizmet kalitenizi artırırken öğrenci başına serviscilerden alınan 10-TL ye zam yapacakmısınız. Yoksa kayıt tutulmadan, nereye verildiği belli olmayan ve zorla alınan bu miktara bu yıl zam yapacak mısınız? Ayrıca öğrenci başınan bu paraları vermek istemeyenleri TED kolejinden servis çekmesini engelleyecek misiniz ya da daha önce engelledeniz mi? Bu arada umarım bu yorumu okul yönetimi de okur. Aynı soruyu kendilerine geçen yıl sormuştum ama halen cevaplamadılar. Ayrıca okul gezilerine neden hep aynı araba gidiyor; yoksa hizmet kalitesini artırmak için mi? Serviscilerin hepsi rahatsız ama işlerini kaybetmemek için ses çıkarmıyorlar. Yoksa okul kendi sevia ağımı kurarım mı diyor? Biz velileri aydınlatabilir misiniz? syg.

SERDAR ÖZBEK(MEŞALE TURİZM) :

KDZ.EREĞLİ BELEDİYESİ'NİN HAKSIZ VE YANLI KARARI ADALETTEN GERİ DÖNDÜ Servisçiler olarak amacımız; kdz.Ereğli halkına,kaliteli güvenli ulaşım hizmeti sunmaktır.Eğitim öğretim adına katkıda bulunmaktır.Yaptıpımız iş karşılığında ailelerimizin yaşam ihtiyaçlarını karşılamaktır.Bu amaçla sürekli hizmet kalitemizi artırırken; kdz.Ereğli Belediyesi'nin servislerimizin üstündeki kurum logo ve isimlerini kaldırtması ve ceza uygulaması hepimizi çok üzmüştür.Bu kararın yanlı ve yanlış olduğu düşüncesiyle arkadaşımızın yaptığı mahkeme başvurusu emekçinin,alınterinin hakkıyla sonuçlanmıştır.kdz.Ereğli Belediyesi'nin hiçbir temele dayanmayan sevisçilerle ilgili bu yaptırımın adaletten geri dönmesi hepimizi çok mutlu etmiştir;çünkü bizim tek amacımız kdz.Ereğli'ye hizmet etmektir.Belediyelerin amaçlarının da halka hizmet olduğunu düşünüyor;alınan kararların hukuk ve hizmet çerçevesinde yapılmasını istiyoruz.Belediyemizin bu ayrıntıları gözden kaçırmamasını,bizleri mağdur etmemelerini diliyoruz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.