SICAKLAR ZORLUYOR

Tarih: 2012-07-27 00:00:00

Nebioğlu Beldesinde, Sezgin Çoban (48) isimli demirci ustası, Ramazan ayı ve aşırı sıcaklara rağmen 60 derece sıcaklıkta demir ateşi önünde çalışıyor. Çoban, demircilik mesleğinin bitmek üzere olduğunu ifade etti. Ayrıca tarım yapanların azaldığını bu ned
Nebioğlu Beldesinde, Sezgin Çoban (48) isimli demirci ustası, Ramazan ayı ve aşırı sıcaklara rağmen 60 derece sıcaklıkta demir ateşi önünde çalışıyor. Çoban, demircilik mesleğinin bitmek üzere olduğunu ifade etti. Ayrıca tarım yapanların azaldığını bu nedenle de demircilik mesleğinin yok olmaya başladığını belirten Sezgin Çoban, Bizim meslek bitmek üzere. Karnımızı bile doyuramıyoruz. Senelik 300 TL vergimizi bile ödeyemez hale geldik dedi. Demirci Ustası Sezgin Çoban, Ramazan ayı ve aşırı sıcaklara rağmen 60 derece sıcaklıkta demir ateşi önünde çalıştığını ve bu işe çırak olarak başladığını askerliğe kadar aynı mesleği çırak olarak sürdürdüğünü belirtti. Çoban, Çaycuma Yolgeçen köyünde çırak olarak bu işe başladım. Askere gidinceye kadar çıraklık yaptım. Askerden sonra yine 1996 yılına kadar çıraklık yaptım, ortak çalıştık, bu şekilde devam ettim. Ondan sonra kendim dükkan açtım. 96'nın yedinci ayında dükkan açtım ve o zamandan bu zamana kendi işimi yapıyorum. O zamanlar iş vardı şimdi yok. Şu anda toprağı yapabilirsen, malın kaliteliyse ancak karnını doyuruyorsun. Başka türlü rençberlik falan da kalmadı. Gelir çok düştü. Kiramızı bile zor ödüyoruz şu anda beş erkek bir tane de kızım olmak üzere 6 tane çocuğum var. Bir tanesi askerde, oradan buradan para bulup öyle gönderdim. Ben işimizi severek yapıyorum ama iş yok şu anda. 2000 senesine kadar işler çok güzeldi. Ondan sonra işler bozuldu. İşin zor tarafı beden gücünün kullanılması ve sıcakta çok daha zor olmasıdır. Ama çalışmak zorundayız, başka çare yok. Şu anda balta yapıyorum, odun zamanına hazırlık yapıyoruz. Piyasada iş yok, stok yapıyoruz. Toptan veriyoruz, bazen tek satıyoruz, öyle geçinmeye çalışıyoruz. Şu anda başka işler yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü iş yok. Öyle olmasa çocuklarımın ikisini çekerim buraya, neden kendim çalışayım. Benle beraber de bu meslek de bitecek, durum öyle gösteriyor. Bu bölgede bu işi benden başka yapan yok. Benim ustalarım var ama onlar da Karapınar'da dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.