"ŞİDDETLE KINIYOR, LANETLİYORUZ"

Tarih: 2015-04-02 12:06:30

İstanbul Çağlayan Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makamında rehin alınıp ve ardından katledilmesi eylemine karşı tepkilerini haykırmak üzere toplanan Kdz. Ereğlili avukatlar, Adliye binasında görüşlerini açıkladılar.

Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal, avukatlar adına yaptığı açıklamada, “hukuk dünyasının başı sağolsun” sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Gerçekleştirilen bu eylem, bir terör eylemidir. Bu, hukuku kana bulayan, hain bir terör eylemidir. Adalete, hukuka, bir hukukçuya ve dolayısıyla hepimize yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz.

Hukuk dünyası hakimiyle, savcısıyla ve avukatıyla bir bütündür. Hukukun üstünlüğüdür, üstlendiğimiz farklı rollerin ortak gayesi. Sevinçlerimiz gibi açılarımız da ortaktır bizim.

Ancak, henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza fırsat verilmeden, saldırına biz avuktaları, bizlerin adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya çalışan haksız ithamları kabul etmek mümkün değildir. Yaşanan bu terör eyleminin çok yönlü ele alınması ve aydınlatılması yönünde çaba sarfetmek gerekirken, ilk beyanların avukatların adliyeye giriş biçimlerine yönelik olması üzücüdür, düşündürücüdür.

Bilindiği gibi bu eylemi gerçekleştirilen saldırganlar avukat değillerdir.

Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan biz avukatların bu olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, bu terör eyleminden sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez.

Bizler, bir takım dokunulmazlık yada ayrıcalık talebinde bulunan kişiler değiliz. Bizler, tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan, adaletli ve hukukun üstünlüğünü gaye edinen avukatlarız, hukukçuyuz. Potansiyel şüpheli olarak zan altında bırakılmayı kabul etmiyoruz.

Adalete ve hukuk dünyasına karşı gerçekleştirilen bu acı terör eylemini kınıyor ve kime yönelirse yönelsin her türlü terörü bir kez daha lanetliyoruz. Savcımızın evine düşen kor, bizlerin yüreğini yakmıştır. Şehit düşen Cumhuriyet savcımızın ruhu şad olsun, hukuk dünyasının, tüm hukukçuların başı sağolsun.”


Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.