SİGARAYI BIRAKANLARA PLAKET VERİLDİ

Tarih: 2010-03-01 00:00:00

Diabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından "Diabet ve Koah'ta Sigaranın Rolü" konulu seminer verildi.Diabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu'nda "Diabet ve Koah'ta

Diabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından "Diabet ve Koah'ta Sigaranın Rolü" konulu seminer verildi.
Diabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu'nda "Diabet ve Koah'ta Sigaranın Rolü" konulu seminer verilirken, seminere konuşmacı olarak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlu Hekimi Dr. Metin Çelikiz katıldı. Seminerde Diabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği tarafından 9 Şubat'ta başlatılan "Sigara bırakma" kampanyasında sigarayı bırakan 17 kişiye teşekkür plaketi verildi. Dr. Metin Çelikiz, kontrol altında tutulmayan kandaki glikoz seviyesinin kan damarlarının daralmasına sebep olduğunu belirtti. Sigaradaki nikotinin kalp atışını yükselttiğini belirten Çelikiz, sigaradaki karbon monoksitin de kandaki oksijeni azatlığını kaydetti. Çelikiz, "Tütün içmek gözlerde, böbreklerde ve kan damarlarında komplikasonların gelişmesinde önemli bir faktördür. Şeker hastası olan bir kişinin sigara içmediği takdirde kan damarlarının tıkanması nedeni ile bacağının kesilmesi son derece az rastlanan bir şeydir. Sigarayı bırakmak kolay olmamakla beraber, şeker hastalığı komplikasonlarını önleyebilmek için yapabileceğiniz en iyi bir şey olabilir bu. Araştırmalar sigara içmenin kandaki şeker seviyesini yükselttiğini ve şeker hastalığının kontrolünü güçleştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Sigaradaki nikotin ve diğer maddelerin insülinin iyi çalışmasını daha da zorlaştırdığından dolayı olabilir bu. Ayrıca kandaki şeker seviyesini de yükseltir. Eğer sigara içiyor ve şeker hastası iseniz, kalp krizi geçirme olasılığı çok yüksektir ve kalp hastalıkları sonucu ölme şansınız üç misli daha fazladır. Kontrol altında tutulmayan kandaki glikoz seviyesi kan damarlarının daralmasına sebep olur. Sigara içmek kan hücrelerini biri birine yapıştırır ve kan damarlarını daha yapışkan hale getirir, ve böylece yağlar kan damarlarına daha çabuk yapışır. Yağ birikintileri kan damarlarını kapatabilir ve bu kalp krizi ve felce götürebilir. Sigaradaki nikotin kalp atışınızı yükseltir, sigaradaki karbon monoksit de kandaki oksijeni azaltır. Bu kalbinizin daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir. Sigara içmek küçük kan damarlarında kan dolaşımını yavaşlatır. Şeker hastası olan kişilerin ayak ve bacaklarında zayıf kan dolaşımından rahatsız olmaları büyük bir olasılıktır. Sigara içmek aynı zamanda ayak ülseri, ayak enfeksiyonları ve bacaklarda kan damarları hastalıklarını da azdırabilir. Şeker hastalığı gözlerdeki minik kan damarlarını tıkayabilir, bu retinopathy denen bir durumdur. Eğer sigara içiyorsanız, görme problemleri ile karşılaşacağınız büyük bir olasılıktır. Sigara içmek şeker hastalığı olan kişiler için hayati-tehlikesi olan böbrek hastalıklarına yakalanmaları şansını yükseltir. Bu geçici olarak yükselen tansiyona ve sigaranın böbrekleri kontrol eden vücuttaki kimyasal maddelere olan etkisine dayalı olabilir.
Şeker hastası ve sigara içiyor iseniz, eklemlerinizin hareket ve esnekliğinin azalması olasılığını yükseltiyorsunuz. Şeker hastası iseniz, sigara içmek uyuşukluk ve bazen de ağrılı bir duruma yol açan vücudunuzun bütün yerlerindeki sinirlerin zedelenmesi şansını yükseltir. Bu sigaranın sinirlere oksijen ve besin taşıyan kan damarlarını tahrip etmesinden dolayı olabilir. Şeker hastası ve sigara içiyorsanız, damak hastalıklarının gelişmesi ve dişlerinizi kaybetme şansınız çok yüksektir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.