SINAV İÇİN TEDBİR ALINACAK

Tarih: 2013-03-20 00:00:00

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, 24 Mart tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan YGS Sınavları ile ilgili ilçe genelinde alınacak tedbirlere yönelik toplantı düzenlendi. Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali Azar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzba

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, 24 Mart tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan YGS Sınavları ile ilgili ilçe genelinde alınacak tedbirlere yönelik toplantı düzenlendi.

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali Azar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Özkul, İlçe Emniyet Müdürü Niyazi Koçak, Milli Eğitim Müdür Vekili Ayhan Direk, Nüfus Müdürü Güler Özdemir Özcan'ın katıldığı toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Kaymakam İbrahim Çay, 24 Mart tarihinde gerçekleştirilecek sınav ile ilgili her yıl olduğu gibi bu yıl da gereken tüm tedbirlerin alınacağını açıkladı. Kaymakam Çay açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

'HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR
Sınavların güvenli bir ortamda yapılması için ne gerekiyorsa görüşmek üzere toplantı yapıyoruz. Sınav öncesi, sınav günü, sınav sonrası alınacak tedbirler vardır. Bu 3 aşamadaki süreci görüşmek üzere toplanıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarına vatandaşlarımıza çok büyük görev düşmektedir. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde sınavlarına girip sınavlarında başarı sağlayabilmesi için hepimize görev düşüyor. Sınavı olumsuz etkileyecek durumlar kesinlikle yasaktır. Gerek belediye gerek emniyet gerekse sağlık açısından gerekli talimatlar verilecektir. Amacımız çocuklarımızın sağlıklı bir ortam içerisinde huzur içerisinde sınavlarını yaparak başarılarını sağlamaktır. Çocuklarımıza girecekleri sınavlarda başarılar diliyorum ailelerine de sabırlar diliyorum. Bir öğrenci velisi olarak en büyük dileğimiz çocuklarımızın başarı sağlamasıdır. Öğrencilerimizin aileleri ile birlikte bu mutluluğu paylaşacaklarından umut ediyorum

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ AÇIK
Kaymakam İbrahim Çay ayrıca 24 Mart Pazar günü Ereğli İlçe Nüfus Müdürlüğünün 07.00-10.30 saatleri arasında da hizmet vereceğini belirterek, 18 Yaşından küçük olanların nüfus müdürlüğünde herhangi bir işlem yapabilmesi için anne veya babasının mutlaka olması gerekmektedir dedi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ
Kaymakamlık tarafından sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirleri ise şu şekilde açıklandı: Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak; her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar sınav binasına kesinlikle alınmayacaktır. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Adaylar sınavın yapılacağı binaya, üzerinde sınava gireceği merkez, bina, salon, sıra numarası bilgileri ile fotoğrafının yer aldığı Sınava Giriş Belgesi ile alınacaklardır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.  Adaylar bu belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trİnternet adresinden edineceklerdir. Adaylar, İnternet'ten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesinin ön ve arka yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler dışında yazı, resim, işaret vb. bulunan aday sınava alınmayacak, sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.  Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.
Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgeleri yanında olmadığı hâlde veya kurallara uygun olmayan belgeler ile Sınav Merkezi Koordinatörlerinin, ÖSYM Temsilcilerinin, bina veya salon görevlilerinin kararıyla herhangi bir salonda aday sınava alınmış bile olsa, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır. Bir istisna olmak üzere, yaşları nedeniyle Askerî Lise Sınavı (ALS) adayları nüfus cüzdanında fotoğraf olmadan da sınava alınabilecektir. Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecektir. Adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir. Sınavın yapıldığı her salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından temin edilecektir. Sınav salonları kamera ile kayıt altına alınacaktır. Kamera kayıtlarının incelenmesinden sonra sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır. Sınavdan önce tüm sınav yapılacak binalar emniyet görevlileri ve bina sınav görevlileri tarafından detaylı biçimde aranacak ve bina içinde bulunan her türlü cep telefonu ve kablosuz iletişim aracı sınav güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde etkisiz hale getirilecektir. Sınav süresince, sınav binasında Bina Sınav Sorumlusu ve emniyet görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacaktır. Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 3/4'ü kadar zaman geçmeden (toplam süresi 160 dakika olan sınavda 120 dakika geçmeden) ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaklardır. Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet, su vb. ihtiyaçları için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaktır. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacaktır. Sınavın toplam süresinin 3/4'ü tamamlanmadan sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecektir. Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar, sağlık nedeniyle yanlarında bulundurmaları zorunlu araç-gerecin veya ilacın sınav salonuna alınmasını talep eden adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile ÖSYM'ye kılavuzda belirtilen süreler içerisinde bildirecekler ve kendilerinin özel bir sınav binasında sınava alınmalarını talep edebileceklerdir. 
Sınav binalarında hiçbir eşya görevlilerce emanet olarak kabul edilmeyecektir. Sınav kurallarına aykırı davrananlar hakkında 6114 sayılı Kanun hükümleri uyarınca işlem yapılacaktır. Sınav binası girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların; çanta, cüzdan ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.