SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE SEMİNER

Tarih: 2010-02-25 00:00:00

Sivil Toplum Örgütleri üzerine hazırladığı tez ile akademik doktora unvanını alan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Zonguldak'taki sivil toplum örgütlerine seminer verecek.Zonguldak Platformu'nun düzenlediği seminer 27 Şubat Cumartesi günü saa

Sivil Toplum Örgütleri üzerine hazırladığı tez ile akademik doktora unvanını alan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Zonguldak'taki sivil toplum örgütlerine seminer verecek.
Zonguldak Platformu'nun düzenlediği seminer 27 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'de Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda yapılacak. Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav, tüm dernek, sendika, oda, kısacası tüm sivil toplum örgütü yöneticilerinin seminere davetli olduğunu vurguladı.
Zonguldak Platformu, Sivil Toplum Örgütlerinin daha bilinçli hareket etmesini öğrenmeleri için seminer düzenliyor. Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 27 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'de Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda, "Sivil Toplum Örgütlerinin Kamu Üzerindeki etkisi ve yönetime katkısı" konulu seminer verecek.
Zonguldak Platformu'nun çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Osman Sav, Başkan Necdet Aksoy'un doktora yaptığı ve doktorluk unvanı almasını sağlayan "Sivil Toplumun kamu yönetimindeki etkisi" konusundaki bilgilerinden faydalanmak istediklerini vurguladı. Başkan Aksoy'un Zonguldak'ta sivil toplum örgütlerinin de katılacağı toplantıda seminer vereceğini ifade eden Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav, "Bizler iyi niyetle amatörce bir şeyler yapıyoruz. Yaptıklarımızın daha kısa sürede kamu yönetiminde ses getirmesini ve yöremize daha çok katkı sağlamayı istiyoruz. Bunun da yolu bu işin eğitimini almış ve hatta eğitimini vermeye başlamış sizin gibi değerlerimizden bilgi ve eğitim almaktan geçiyor. Değil bölgemizin Türkiye'nin en büyük eksiklerinden biri de sivil toplum kuruluşlarının yönetime katılamaması" dedi. Sav, seminere Zonguldak ve ilçelerinin yanı sıra Karabük ve Bartın illerinden de dernek, sendika, oda başkan ve yöneticilerinin katılımını beklediklerini söyledi.Tekliften büyük onur duyduğunu ve seve seve kabul ettiğini belirten Dr. Necdet Aksoy, "Kamu yönetiminde artık yeni bir kavram var. Kamu yönetiminin sorumluları klasik anlayıştan çok farklı yerlere doğru geliyor. 1970'li yıllarda başlayan yönetimdeki şekil değişikliklerinin en son geldiği aşama özel işletmelerle kamu yönetiminin işleyişini aynı konuma getiriyor. Bir tek farklı kavram var. Kamu yönetiminde özel şirketlerdeki gibi müşteriden ziyade vatandaş oraya geçiyor. 'Birbirimizi yönetirken dikkate alalım' kavramı yeni yönetim forumlarının başlangıcını oluşturuyor. Ulaştırılmak istenen hedef de kamu yönetiminde alınan bütün kararları yönetimle, yönetilenlerle birlikte alımı. Ülkemde, bu tür sivil toplum örgütlerinin girişimlerine daha fazla değer veriliyor olması benim tezimin de konusuydu. Bu noktada örtüşmüş oluyoruz" diye konuştu.Dr. Aksoy, 2002 yılında "Baskı Grubu Olarak Sivil Toplum Örgütlerinin Türkiye'de Çevre Politikalarının Oluşumuna Etkileri" konulu tez hazırlayarak siyaset bilimi alanında akademik doktor unvanı ile mezun oldu. Dr. Necdet Aksoy, 1996 yılı Haziran ayında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın  Belediye Başkanlığı döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Türkiye'de bir ilk olarak kurulan Halkla İlişkiler Birimi Beyaz Masa'da Koordinatör olarak çalışmaya başladı. Beyaz Masanın kurumsallaşması anlamında akademik çalışmalar sürecinde elde ettiği birikimleri uygulamaya koyarak, Beyaz Masanın kurumsallaşması anlamında önemli görevler üstlendi. Bu görevi esnasında başlatılan bir çok Sosyal Belediyecilik Uygulamaları günümüzde Türkiye'de bir çok Belediyeye örnek oldu ve uygulamaya geçildi.
"Sivil Toplum ve Baskı Grupları", "Bilgi Edinme Hakkı Mevzuatı" adlı kitapları bulunan Dr. Necdet Aksoy'un değişik dergilerde makaleleri de bulunuyor. Dr. Aksoy ayrıca bir çok Üniversitede "Sivil Toplum" ile ilgili seminerler verdi.
Dr. Necdet AKSOY'un yayımlanmış eser ve makalelerinden bazıları şöyledir:
"Sivil Toplum ve Baskı Grupları (Kitap), Kaknüs Yayınları, İstanbul 2008 Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Yerel Özerklik, Kent Yönetimi Dergisi, "Sivil Toplum Kuruluşlarının Türkiye'de Çevre Politikalarına Etkileri" İstanbul Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Çevre ve Din Uluslar arası Sempozyumu, "Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının Çevre Politikalarına Etkileri", Çevre Sorunları Sempozyumu 2008, Kocaeli Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Fakültesi, "Kamuda Halkla İlişkiler Uygulaması Olarak Beyaz Masa" Sosyal Politikalar Dergisi, "Türkiye'de STK'ların Sivilliği" III. Uluslararası STK'lar Kongresi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Nancy Bell Evans Center on Nonprofitd&Philanthropy, Daniel J.Evans School of Public Affairs University Of Washington. Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler ve Teknoloji Kullanımı Türk İdare Dergisi, Bilgi Edinme Hakkı Mevzuatı (Kitap), İBB Matbaası, "Belediye İktisadi Teşekkülleri ve Özelleştirilmeleri" İhale ve İmar Dergisi, Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler ve Beyaz Masa Uygulaması, Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler Uygulamaları Sempozyumu, "Bir Anonim Şirket Olarak Özel Radyo ve Televizyon İşletmelerinin Türk Ticaret Kanununa Göre Kurulan A.Ş.lerden Farklılıkları" T.C. Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı MYO Yıllığı, Baskı Grubu Olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının Kamu Politikası Oluşturmadaki Rolü (Doktora Tezi). Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun Türk İdare Sistemindeki Yeri (Yüksek Lisans Tezi). Kamu Kurumlarında Halkla İlişkiler Uygulamaları (Lisans Bitirme Tezi)."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.