‘SİYASET DEMOKRASİLEŞİYOR’

Tarih: 2014-06-04 11:23:00

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kdz.Ereğli Şubesi’nin Üye Bilgilendirme Toplantısına, MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı, Albayrak Holding Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ömer Bolat, MÜSİAD 4. Dönem Genel Başkanı, İktisadi Kalkınma Vak

Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kdz.Ereğli Şubesi’nin Üye Bilgilendirme Toplantısına, MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı, Albayrak Holding Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ömer Bolat, MÜSİAD 4. Dönem Genel Başkanı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ile MÜSİAD Eski Genel Başkan Yardımcılarından İktisadi Kalkınma Vakfı Muhasip Üyesi Mehmet Nuri Görenoğlu konuşmacı olarak katıldığı bildirildi.

 

MÜSİAD’tan bu konuda yapılan yazılı açıklamada şu bilgilendirme yapıldı:

 

GEÇİCİ VİZE UYGULAMASI SONA ERMELİ

 

İKV çalışmaları hakkında bilgiler veren İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının, Türkiye - AB bütünleşmesinin ötesinde Avrupa bütünleşmesinin de ruhuna aykırı olduğunu belirtirken, "Avrupa Komisyonu verilerine göre Türk vatandaşları sadece 2009-2012 yılları arasında 4 yılda, kısa süreli C tipi Schengen Vizesi başvurularına 140 milyon avro para ödedi. Almanya 5 Eylül 1980'de geçici bir tedbir olarak Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması başlattı. Geçici olarak başlatılan bu uygulama, 34 yıldır süregelmekte.” dedi.

 

AYRIMCILIK ALGISINI KÖRÜKLÜYOR

 

2012 yılında Türk vatandaşlarının, Schengen vizesine en çok para ödeyen ülkeler sıralamasında 5. sırada yer aldığını vurgulayan Vardan, şunları kaydetti:

 

" Sadece standart Schengen vizesi için ödenen ücret 140 milyon avro. Bir de aracı kurum, postalama, randevu alma için ödenen var. Bunları da hesaba kattığınızda bu rakam en az 2,5-3 kat daha artmakta. Bu uygulamanın 1980 yılından bu yana sürdüğünü düşündüğümüzde, 34 yıllık hesabı siz yapın. Dolayısıyla vizeye ilişkin üstlenilen bu maddi ve manevi yük, Türk toplumunda, 'ayrımcılığa uğruyoruz' algısını körüklüyor ve sadece bu yüzden sürece desteği azaltıyor."

 

Vardan, gelinen noktada, iş dünyasının bir temsilcisi olarak arzularını, "sürecin adil şekilde işletilmesi", "daha önce Batı Balkan ülkeleri için sergilenen bütüncül ve istekli yaklaşımın Türkiye için de benimsenmesi", "sürecin en hızlı şekilde tarafların etkin işbirliği ile sonuçlandırılması" ve "vize muafiyetinin gerçekleşmesi" olarak sıraladı.

 

ZENGİNLİĞİMİZ ULUSAL BİRLİK MERKEZİNE KOYMALIYIZ

 

MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Doç. Dr. Ömer Bolat yaptığı konuşmada, ülkemizin gelişme ve kalkınma yolunda hızla ilerlediğini dile getirirken, “ Bugün ülkemizin ekonomik ve siyasi manada gelmiş olduğu nokta ortada. Mayıs 2013’den bu yana ülkemizde yaşanan birçok olumsuz hadiseye rağmen, ekonomik ve siyasi manada güçlü bir yapıda olduğumuzu görmek bizleri umutlandırmaktadır. Sosyo kültürel zenginliğimizi ülkemizin birlik beraberliğine katkı sağlama konusunda kullanmamız ulusal menfaatlerimiz gereği olmalıdır. Siyasi, etnik, dini vb. düşünce anlamındaki farklılıklarımızı kazanç haline getiremediğimiz müddetçe tam manasıyla demokrasi ve gelişmişlikten söz etmemiz mümkün olmayacaktır.

 

DEMOKRASİ, EKONOMİK KALKINMA VE TOPLUMSAL REFAH ÖNCELİĞİMİZ OLMALI

 

Bugün artık yeni Türkiye kurulurken, Türkiye’nin siyaseti demokrasileşirken, temel hak ve hürriyetler vatandaş için genişletilirken, ekonomik kalkınma ve refah tüm vatandaşlara iletilmeye çalışılırken, kamu hizmetleri vatandaşlara eşit olarak verilmeye çalışılırken, sivil toplum kuruluşları güçlendirilirken, bazı çıkar odaklarının da gücü çok azaldı. ” dedi.

 

Programın değerlendirmesini yapan MÜSİAD Kdz.Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer programa katılanlara teşekkür etti.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.