Sponsorlu Bağlantılar

SOLDAN GELEN TRAFİĞE YOL VER

Tarih: 2016-09-05 11:24:19

Devrek Yol Kavşağına yapılan köprülü kavşak çıkışlarında, trafik uyarı levhalarına dikkat etmeyenler, dönel kavşak içinden çıkan araçları tehlikeye düşürüyor.

SOLDAN GELEN TRAFİĞE YOL VER paylaşan: ondergazete2
Dönel kavşaklarda geçiş üstünlüğünün kavşak içerisindeki araçlara ait olduğunu bilmeyen sürücüler, kentin diğer kavşaklarında da aynı tehlikeleri yaratırken, trafik sıkışıklıklarına da sebep oluyorlar.Araçların trafikte “geçiş hakkı” konusunda yaşadıkları sorunların temelinde, trafik işaret ve levhalarına uymamak ya da bilmemek olduğu gerçeği dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle kavşaklarda yaşanan sıkıntıların başında, kavşağa giren ile çıkan araç arasındaki geçiş üstünlüğünün kime ait olduğunun bilinmemesi yatıyor. Kdz. Ereğli’de de, tüm kavşaklarda, kavşağa giren araç sürücüleri yol üstünlüğünün kendilerinde olduğunu sanarak hareket edince, kavşaktaki araçların yol hakkını gasp ediyor. Bu durum hem kavşaklarındaki yığılma nedeniyle sıkışıklıklara hem de kazalara davetiye çıkarıyor.

Devrek Yol Kavşağı’nda yapılan köprülü kavşağın ilçe girişinden Zonguldak yoluna dönüş çıkışında, dönel kavşak girişinde yolun her iki yakasında da “SOLDAN GELEN TRAFİĞE YOL VER” uyarı tabelaları bulunmasına rağmen, dönel kavşaktan gelen araçlara yol verilmediği gözleniyor.

Dönel kavşaktan çıkan sürücülere öfkeyle el kol işareti yaparak “yol hakkı benim” uyarısı yaparak kuralları çiğneyenler, can ve mal güvenliğini tehlike attıklarının da farkında değiller.UYARI LEVHASI ELEKTRİK DİREĞİNİN ARKASINDA KALMIŞ

Aynı yol üzerinde Zonguldak kavşağına girilen yolun sağ tarafındaki, dönel kavşak işareti ile “soldan gelen trafiğe yol ver” uyarısı bulunan tabela, yüksek gerilim hattının geçtiği elektrik direğinin arkasında bırakılmış. Yetkililerin, bu tabelayı elektrik direğinin ön tarafına alınması için emir vermeleri gerekiyor.Dönel kavşak

Dönel kavşak ya da halk arasındaki adı ile göbek, araç trafiğinin dairesel biçimde hareket ederek çeşitli istikametlere dağılmasına imkan veren kavşak türü. Dönel kavşaklar ortasında genellikle araç yolundan yüksek inşa edilmiş adacıklar bulunur. Bu adacıklar trafiğin güvenli ayrımına ve dolanımına yardımcı olur ve genellikle çevre düzenlemesi vs. gibi dekoratif unsurlar barındırır. Karayolunun büyüklüğüne bağlı olarak, adasız veya sadece merkezi boya ile işaretlenmiş dönel kavşaklar da bulunur.
Kurallar

Dönel kavşaklarda geçiş üstünlüğü kavşak içerisindeki araçlara aittir Eğer iki araç aynı anda kavşak girişlerine geldiyse diğerine göre sağdaki araç önce kavşağa girer.
İşaret ve işaretçiler aksini belirtmediği sürece, sola veya geriye (U) dönecek araçlar sol şeride, düz gidecek araçlar orta şeride (yoksa sağ şeride) ve sağa dönecek araçlar sağ şeride geçerler.
İleri gidecek araçların haricindekiler (sağa, sola ve geriye dönecekler) kavşağa girmeden sinyal verirler.

Araçlar kavşak içinde şeritlerini takip ederler ve sadece çıkışa yaklaştıklarında şerit değiştirirler. Kendi çıkışlarına yaklaşınca sağa sinyal vermeye başlarlar (kavşağı düz geçenler dahil).
Kavşaktan çıkan araç sağ şeride veya hızının gerektirdiği başka bir şeride geçer. (Kaynak wikipedia)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Kubilay :

Bu köprü boş yere yapıldı. Eskiden daha iyiydi trafik orada. Devletin paraları çarçur edildi. Objektif AKP 'li arkadaşlarda bunu söylüyorlar zaten. Köprünün açılışına 5 kişi gitmiş zaten :)

Tacettin Baytekin :

Her şey iyi hoş da,bu kavşakta yayalara yönelik hangi çalışma var acaba,bir yetkili cevap verebilir mi ki. Burada hegün cambazlık yaparak işimize gidip gelebiliyoruz.Bir Cumartesi günleri gelin izleyin bakalım pazar çantaları ile geçişleri. Teşekkürler.

2008 hayalleriniz suyun dibini boylayacak :

kavşak güzel oldu yalandan eleştirmeyin..işiniz gücünüz muhalefet..sırf Ak Parti yaptı diye eleştirenlere zaten ağzımı yormuyorum..Onlar muhalefet geldi muhalefet gidecekler..cam kafelerde rakı balık masalarında vatanda kurtarırlar neyse gelelim konumuza..görende sanırki sırf o kavşakta kazalar oluyor diğer yerler güllük güliskanlık..kardeşim bu ilçenin yol sorunu bitmez çünkü haddinden fazla araç var ilçe yolları kaldırmıyor artık..kim gelirse gelsin buna çözüm bulamaz çünkü çözümü yok..o kavşağın tek eksiği trafik ışığı başka sıkıntısı yok..muhalefet etmeyinde yerel ve genell yönetim hizmet üretsin adamlar size cevap vermekten hizmet üretemiyor..yok cetin apatayda niye ağaç kesilmiş..iyide dikilen ağaçlar ne olacak dünyanın ağacı dikildi nerdesiniz ağaçseverler ? iyide be kardeşim bu ilçeyi kaç senedir kim yönetti o niye yapmamış ? daha önce yönetenler mükemmel yönetmiş gibi bide konuşuyosunuz ya çok gülünç oluyorsunuz..tarkan gelmiyo sizin derdiniz o :)

ovali :

Bu kuralları öğretmenini tek yolu, trafige uymayana akillanmasi icin yüksek bir ceza

trafik :

belenli yani 5 gramlık aklınla polislere akilmi weriyosun ? inip buyrun geçin mi diyecez sana ? her araba için yarmadan gelen aracı durdurup sana buyrun mu edecez,

berat :

tek cözüm tümsek konması bence

yazıcılar koyu :

devrek yol ayrımı istanbul yol ayrımı Ataturk anıtın oradakı kavşak genceler yaşılılar evinin oaradaki kavsakta hep aynı kual geçerli kavsaş içindekinin önceliği var ama ereğlide ne hikmetse kurak tersine uygulanıyor. kesinlkle emniyetin karayollarının ve belediyenin bu konuda önlem alması gerek

Belen'li :

Bu kavşaktan hemen hgemen hergün geçiyorum, çok sorunlu bir kavşak. Trafik Şubeye bizzat giderek buradaki ajsaklıkları anlattım bazen köprü alt8nda polis otosu dutuyor ama sadece duruyoir. Bir keresinde kavşak içinde beklerkwn "bekleme yapmayın yol sizin" diye megafinla ikaz etti bizi ama Yarma tarsfından gelentırları bir zahmet inip de durdurmayı düşünemedi memur beyler. O kavşağı geçip Zongukdak istikametine dönüldüğünde asyrı bir tehlike özellikle Zonguldak'giden firma araçları, köylere giden minibüsleri halk otobüsleri karşı yöne geçer gecmez yolcu indirip bindiriyor yolcu bekliyor. Şikayet ettiğimde ise "plaka bildirin ceza yazalım" cevabı alıyorum. Kimi kimi şikayet etmeli acaba?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.