SOYAĞACI KİTABI ÇIKTI

Tarih: 2009-12-17 00:00:00

Devrek araştırmacılar tarafından uzun uğraşlar sonucu hazırlanan "Devrek'in Soy Ağacı"  adlı kitap okurları ile buluştu.Devrekli araştırmacı yazarlar Tarık Dakal ve Sefer Köse tarafından hazırlanan, "Devrek ve Köylerinde Sülaleler, Lakaplar ve Soyadları"

Devrek araştırmacılar tarafından uzun uğraşlar sonucu hazırlanan "Devrek'in Soy Ağacı"  adlı kitap okurları ile buluştu.
Devrekli araştırmacı yazarlar Tarık Dakal ve Sefer Köse tarafından hazırlanan, "Devrek ve Köylerinde Sülaleler, Lakaplar ve Soyadları" adlı kitap piyasaya çıkarak okurları ile buluştu. Devrek'in sülale ve soyadlarını anlatan kitap 160 sayfa ve 5 bölümden oluşuyor. Kitapta Kastamonu salnamelerinde Devrek, Devrek'in eski camileri, Bölgenin Osmanlı tarihi ile ilgili en önemli şahsiyetlerinden Hızır Bey ile ilgili, Devrek'in Hamidiye İlçe merkezi olması, Devrek'te sülaleler ve soyadları, sülale ile soyadların köy ve mahalle adlarına etkisi, eski yeni idari yapı ile ilgili bilgiler bulunuyor.
Uzun çalışmalar sonucu hazırlanan kitapta 300 ciltlik nüfus kütükleri, Osmanlı temettuat defterleri, Kastamonu salnameleri, Osmanlı arşiv belgeleri ve bölge ile ilgili yakın dönemde yazılmış kıymetli eserlerden yararlanıldı. Kitapla ilgili açıklama yapan Devrekli araştırmacı yazarlar Sefer Köse ve Tarık Dakal, "Bölgemizde bu alanda genel olarak yapılan ilk araştırma olan bu çalışmamız ile ilçemiz insanının geçmişten gelen bağını ortaya koyarak geleceğe sağlam temeller üzerine yön vermesine destek vermeyi hedefledik. Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun 1450 ile 1650 yılları arasını kapsayan Anadolu Aşiretleri çalışmasıyla birlikte bizim yaptığımız çalışma birbirini tamamlayan ve destekleyen çalışma olup insanımıza geçmişle gelecek arasında köprü olmaktadır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.