SON HAFTAYA GİRİLDİ!..

Tarih: 2010-03-23 00:00:00

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, 2009 yılında kira geliri elde eden gerçek kişilerin Mart ayının 25 inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirterek sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin ce zai işlem uygulanacağını aç

Zonguldak Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, 2009 yılında kira geliri elde eden gerçek kişilerin Mart ayının 25 inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirterek sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin ce zai işlem uygulanacağını açıkladı. Bayar yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Bu hafta beyan döneminin son haftasıdır. Beyanda bulunmayan mükelleflerimizi zor durumda kalmamaları için vakit varken uyarmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile kurumlar arasında elektronik bilgi akışı hızlı bir şekildi yaygınlaşmaktadır. Beyan dönemi takiben Banka, Tapu Müdürlüğü ve Belediye Emlak Müdürlüğünden her bir vatandaşımızın bilgileri beyanlarının karşılaştırılacağını daha önce duyurduğumuz gibi burada da tekrar vurguluyorum. Beyanda bulunmaz isem ne olur? Konutlardan elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2009 yılı için 2.600 Türk Liralık istisnadan yararlanılamaz. Beyan edilmesi gereken kira gelirinin bildirilmemesi halinde, mükellef adına iki kat I inci derece usulsüzlük cezası kesilir ve gelir takdir komisyonunca takdir edilir. Takdir edilen gelir üzerinden, gelir vergisi ile vergi ziyaı cezası hesaplanır. Ayrıca gecikilen her ay için gecikme faizi talep edilir. Beyanda bulunmak isteyen vatandaşlarımıza dairelerimizde beyanname doldurulması ile ilgili destek verilmektedir. Ayrıca Sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile özürlü mükelleflerden yaşlılığı, sakatlığı veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gelemeyecek durumda olanların, bağlı oldukları vergi dairesini veya Alo Maliye 189 hattını aramaları halinde adreslerine gidilerek beya nnamelerini doldurmalarına yardımcı olunacak.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.