STK'LARIN KAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI

Tarih: 2012-08-08 00:00:00

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, tüm sivil toplum kuruluşlarını Ramazan ayı içerisinde kan bağışında bulunmaya davet ederken KGD'nin düzenlediği kan bağış kampanyası sayesinde birçok dernek ve kuruluşun kampanya için müracaatta bu
Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, tüm sivil toplum kuruluşlarını Ramazan ayı içerisinde kan bağışında bulunmaya davet ederken KGD'nin düzenlediği kan bağış kampanyası sayesinde birçok dernek ve kuruluşun kampanya için müracaatta bulunduğunu vurguladı. 
Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, yaptığı açıklamada, Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin Ramazan ayı içerisinde yaptığı kan bağışı kampanyasını örnek olarak gösterip, tüm sivil toplum kuruluşlarını kan bağışında bulunmaya çağırdı. Alan, Ramazan ayının yarısını geçtik. Tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de kan bağış sayıları Ramazan ayıyla birlikte ister istemez düşmeler yaşandı ve yaşanıyor. Önüne geçmek amacıyla programlarımızı rutin şekilde devam ettiriyoruz. Ereğli'de Ramazanın birici gününden beri başlattığımız Alemdar Gemisi'nin yanında bulunan çadırımızda kan bağışı her akşam iftar saatlerine yakın başlıyor ve gece 24'lere, birlere kadar vatandaşımız ilgi gösterdiği sürece devam ediyor. Onun dışında Zonguldak merkezde valilik önünde ya da alış veriş merkezi önünde yaptığımız kampanyalar devam ediyor. Son iki haftada da özellikle camilerimize yönelik ve muhtarlıklarımıza yönelik, mahallerimize girmeyi planlıyoruz. Bunları gerçekleştireceğiz. Ne kadar çok ekip yaparsak yapalım ister istemez hastanelerden gelen talepleri karşılamakta tabi ki zorluk çekiyoruz. Havanın aşırı sıcak oluşu, nemli oluşu vatandaşlarımızın oruç tutma sebebiyle gündüz vakitlerinde pek dışarıda gezmek istememeleri, genellikle akşam serinliğinde dışarı çıkmaları ve bizim çalışma saatlerimizin sınırlı olması sebebiyle ister istemez hedeflediğimiz ve almayı umduğumuz rakamları ulaşmakta sıkıntı yaşıyoruz. Tabi bunla vatandaşımız en büyük sıkıntıyı çekiyor. Hasta yatağında kan bekleyen vatandaşlarımızın tedavileri maalesef gecikiyor, her sene Ramazan ayında olduğu gibi tüm Türkiye'de ve ilimizde de. Biz tabi ki her gruptan yeterli miktarda kanımız elimize olsun ki ihtiyaç anında hastanelerimize ulaştırarak, vatandaşlarımıza fayda sağlamak niyetindeyiz dedi.
KGD ÖRNEK OLDU
Karaelmas Gazeteciler Derneği'nin kan bağışı kampanyası düzenleyip herkese örnek olduğunu söyleyen Alan, Geçen hafta Cuma günü valilik önünde bir etkinlik gerçekleştirdik. Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav hafta içinde arayarak yerel medyaya yansıyan kan sıkıntısına duyarlılık gösterip, 'bizler de o sıkıntıyı gidermek adına bir şeyler yapmak istiyoruz' diye söylediler. Güzel bir etkinlik oldu. Gazeteci arkadaşlar kendi aralarında düzenledikleri iftar yemeğinden sonra toplu halde kan bağışında bulundular. 22 ünite kan aldık. 22 ünite bizim için belki Ramazan harici çok yüksek bir rakam değil ama Ramazan ayı için hakikaten Zonguldak merkezde çok çok iyi bir rakam. 22 kandan biz 66 tane vatandaşımıza hayat verme şansı yakalıyoruz. Bu sebeple başta Osman Sav olmak üzere tüm gazeteci arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar duyarlılık gösterdiler. Bu kan bağışından öte başka bir özelliği ve güzelliği daha oldu bu kampanyanın. Hemen bu kampanyanın akabinde diğer derneklerimizden, kurumlarımızdan ve muhtarlarımızdan da bizlere kan bağışı konusunda ekip talepleri geldi, organizasyon talepleri geldi.
Bu da bizi mutlu etti. Bizim derdimiz vatandaşlarımızı toplu halde yakaladığımız her yerde ayaklarına kadar hizmeti götürüp, hem onların kendi sağlığına sağlık katma şansı verelim hem ücretsiz olarak testlerden geçirelim hem de aldığımız gönüllü kan bağışlarını ihtiyaç sahibine ihtiyaç anında ulaştırıp fayda sağlayalım. İnşallah bu şekilde Ramazan ayını hep beraber bitirip bayrama yetişeceğiz. Bayram sonrası gene yoğun ekiplerimiz devam edecek. Ramazan ayında hedeflediğimiz rakama neredeyse ulaşmak üzereyiz. İnşallah da, bitimine yakın Ramazan ayı için planladığımız hedefi tutturmuş olacağız diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.