TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Tarih: 2010-06-25 00:00:00

Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Kenan Gündoğdu kanayan bir yaraya parmak bastı: Gündoğdu “Üniversite giriş sınavları ilçe merkezlerinde de yapılmalı” dedi.               Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi CHP'li Kenan Gündoğdu bu yıl iki aşamalı ol

Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Kenan Gündoğdu kanayan bir yaraya parmak bastı: Gündoğdu “Üniversite giriş sınavları ilçe merkezlerinde de yapılmalı” dedi.

 

           

Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi CHP'li Kenan Gündoğdu bu yıl iki aşamalı olarak yapılan ve ikinci aşaması da 4 güne 4 ayrı sınav olarak dağıtılan üniversite giriş sınavlarının sadece İl merkezlerinde yapılmasını eleştirirken, başta trafik sorunu olmak üzere yaşanan sorunların öğrencileri olumsuz etkilediği gerçeğine dikkat çekti.

 

Gündoğdu “Bu yıl iki aşamalı olarak yapılan ve ikinci aşaması branşlara göre farklı tarihlere dağıtılan üniversite giriş sınavları, bu hafta sonu yapılacak sınavlarla tamamlanacak. Öğrenciler açısından her sınavın bir heyecan ve stres kaynağı olduğuna hiç şüphe yoktur. Buna kendilerini hazırlayan öğrenciler ve aileleri, sınav günü beklemedikleri başka sorunlarla da karşılaşıyor ve öğrenciler bu durumdan olumsuz etkileniyor" dedi ve açıklamasına şöyle devam etti:

 

"Sınavların sadece İl merkezlerinde yapılması önemli sorunlara neden oluyor. İlçelerden, aileleriyle birlikte ve çoğunlukla da özel araçlarla şehir merkezlerine gelen binlerce öğrenci, öncelikle trafik sorunu yaşayarak ve geç kalma korkusuyla strese giriyor, öğrenciler trafikte yaşanan sürtüşmelerin yarattığı gerginlikten ve gürültüden olumsuz yönde etkileniyorlar.

 

Okul çevresinde oluşan kalabalıklar, insan ve araç trafiği de stresi artırıyor. Sadece İl merkezlerinde yapılan bu sınavlar en azından öğrenci yoğunluğuna bakılarak bazı İlçe merkezlerinde de yapılmalı ve bu sorunların önüne geçilmelidir. Daha az görevli bulundurarak maliyet hesabı yapan ÖSYM bu durumu mutlaka gözden geçirmelidir. Yapılacak bir düzenleme başarı oranlarını da artıracaktır. Uzun bir yıl boyunca harcanan emeklerinin sonucunu yalnız iki saat gibi bir zaman diliminde almak zorunda bırakılan öğrencilerimiz yollarda zamanla yarışmak zorunda bırakılarak strese sokulmamalıdır. İl merkezinden sınava giren öğrencilerimizle İlçelerden gelen öğrencilerimizin sınavdaki başarı şansları eşit olur mu soruyorum size?

 

Yoksa ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ki yetkililer sınav ve öğrenci psikolojisinden uzak mı yaşıyorlar?

 

Zonguldak’ta yaşadığımız bu sorunların başka Anadolu illerinde de yaşandığını biliyoruz. Özellikle trafik sorununun çözümü için belirli kavşaklarda görevli bulundurulmalı ve çevre düzeni açısından uygun olmayan okullarda da okul çevresinde önlem alınmalıdır. Sadece Milli Eğitim birimi değil, başta emniyet ve trafik olmak üzere diğer birimlerde bu özel gün için aktif hale getirilmelidir.

 

2011’de yapılacak sınavlar mutlaka öğrenci yoğunluğu olan İlçe merkezlerinde de yapılmalıdır. Yetkilileri sesleniyor ve konunun takipçisi olacağımı bildiriyorum."

 

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Burhan Yüzgeç-Birey Dershanesi :

Sayın Kenan Gündoğdu çok haklısınız,ben bu sorunu yaklaşık bir yıldır dile getiriyorum.Bu sıkıntıların yaşanacağı belliydi.Müracaat etmediğim ,dilekçe vermediğim milletvekili kalmadı.Sayın Ali Koçal da dilekçemi yetkili yerlere iletti ancak Ösym nin bu kararından busene için vazgeçemeyeceğini söyledi.Önümüzdeki Yıl velilerimiz de bu işin takipçisi olmalılar.

VATANDAŞ :

NEDEN YAPILMIYOR EREĞLİDE SINAVLAR... EREĞLİDEKİ ÖĞRETMENLERİMİZE Mİ GÜVENİLMİYOR? YOKSA İLÇE MİLLİ EĞİTİME Mİ GÜVEN DUYMUYORLAR.. BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİRMİ.. ORTALAMA 3 İLE 4 BİN ARASI ÇOCUK SINAVA GİRİYOR, BU KADAR ÇOCUK ZATEN GERGİNLİK YAŞARKEN BİR DE ONLARI TRAFİK RİSKİNİN İÇİNE ATIYORUZ , TANIMADIKLARI ORTAMDA SINAVA SOKUYORUZ..ZATEN TEVHİDİ TEDRİSAT PARÇA PARÇA EDİLMİŞ BİRDE BU YOLLA KÜÇÜK BİRİMLERDEN GELEN ÇOCUKLARIN SON FIRSATLARI ÇALINMIŞ OLMUYORMU.? BUKADAR ZOR BİŞEYMİ BUNU ÇÖZMEK.. YOKSA İL MERKEZİNDEN GELECEK BİR KAÇ ÖSYM GÖREVLİSİ İLE BİR KAÇ İL MİLLİ EĞİTİM SORUMLUSUNU İLÇEYE GELMESİMİ DAHA BÜYÜK SORUN :)) KOMİK BAŞKA NE DENİLEBİLİR.. 4 KİŞİNİN İLÇEYE GELMESİ ZOR YADA MASRAF DÖRTBİN KİŞİNİN KOLAY.. SAYIN İL GENEL MECLİS ÜYESİNİN DUYARLILIĞINA TEŞEKKÜR ETMEK GEREK..

yusuf kalay :

sn kenan gündoğdunun sergenişlerine sonuna kadar katılıyor ve destekliyorum.fakat ben ve birçok öğretmen arkadaşımız aylardır bu konu hakında kamu oyu oluşturmaya çalıştığımız halde pek destek bulduğumuz söylenemez,giriş sınavında yaşanan kargaşadan ve olumsuzluklardan sonra umarım tepkiler artar ve ilçemizde tekrar imtihanlar yapılır.BÜGÜN BİZİM ÇOCUKLARIMIZ İMTİHANA GİRİYOR YARIN SİZLERİN COCUKLARI GİRECEK .lütfen sesimizi yükseltelim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.