TAKSİM’DE YÜRÜYÜŞ VAR

Tarih: 2012-03-02 00:00:00

Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları (ANGA), Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanmalarının 1. yıldönümünde tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla 3 Mart Cumartesi günü Taksim'den Galatasaray'a yürüyüş gerçekleştirecek. Türkiye Gazeteciler cemiyeti de

Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları (ANGA), Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanmalarının 1. yıldönümünde tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla 3 Mart Cumartesi günü Taksim'den Galatasaray'a yürüyüş gerçekleştirecek. Türkiye Gazeteciler cemiyeti de, üyelerine gönderdiği ileti de, yürüyüşe katılım daveki vaptı.

Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları, 3 Mart Cumartesi günü saat 11.00'de cezaevindeki 104 gazeteci ve 35 dağıtımcıyı unutmadıklarını hatırlatmak ve meslektaşlarıyla dayanışmak amacıyla Taksim'de buluşup Galatasaray'a yürüyecek.

Konuyla ilgili olarak ANGA'nın yaptığı açıklama şöyle:

"Tam bir yıl oldu.

Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları olarak bizi Beşiktaş'taki özel yetkili mahkemenin kapısına getiren o lanetli günlerin üzerinden bir yıl geçti.

Gazeteci arkadaşlarımızın terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla evlerinin basılıp, gözaltına alındıkları o günün üzerinden geçen 365 gün…

Bir yıl önce o gün, iktidarı rahatsız eden, dokunan her sesin susturulması için hazırlanan operasyonların da miladı oldu.

Tutuklanan gazetecilerin, gizli faaliyetlerde bulundukları, delillerin ortaya çıkacağı, bilmediğimiz şeylerin olduğunun söylenmesinin üzerinden bir yıl geçti, iddianame yazıldı, mahkeme başladı.

Ama o deliller hala bulunamadı.

Yargılama sürecinde de delil oldukları iddia edilen belgelerin yayınlanmış haberler, haber toplantıları, telefon konuşmaları, kitaplar olduğu ortaya çıktı.

Peki bir yıl boyunca ne mi oldu?

- Yayımlanmayan kitapları yasakladılar.
- Tutuklanan gazeteci sayısını üçe katladılar, dalya dediler 100'ü aştılar.
- Gazeteciler yetmedi, dağıtımcılara saldırdılar.
- Önce medya patronlarını, sonra reklamverenleri tehdit ettiler.
- Beğenmedikleri köşe yazarlarını, basın emekçilerini işten attırdılar.
- Gazete sayfaları ve televizyon ekranlarını aykırı her sese kapatmak için meslektaşlarımızı işsiz bıraktılar.

Bir yılda, onlarca basın emekçisi işinden oldu. Onları ne ekranlarda görebiliyorsunuz ne gazete sayfalarında okuyabiliyorsunuz, haberlerin altındaki imzalar bir bir yok oluyor.

Daha fazlası da başında Demokles'in kılıcıyla çalışıyor. Meslektaşlarımız, bir korku ikliminin dayattığı sansürle boğuşuyor.

Ama içerde ya da dışarıda, hiçbirimiz susmuyoruz ve korkmuyoruz.

Tıpkı 90'larda arkadaşlarımız tek tek katledilirken haykırdığımız gibi, susmuyoruz ki sıranın bir başkasına gelmesine izin vermeyeceğimizi gösteriyoruz.

Bizler ANGA olarak Cumartesi sabahı cezaevindeki 104 gazeteci ve 35 dağıtımcıyı unutmadığımızı, unutturamayacaklarını haykırmak için saat 11.00'de Taksim'de buluşacağız.

Galatasaray'a yürüyüp açıklamamızı yapacağız.

Ardından da tam bir yıl önce soğuk bir cumartesi sabahı bize kucak açan Cumartesi Anneleri'nin 362'nci hafta eylemine katılacağız.

Bir gün hepimizin terörist ilan edilebileceği tehdidiyle susmamızı emreden TMK'nın ve muhalifleri özel bir hukuka tabi tutan ÖYM'lerin kaldırılmasını; gazetecilere ve ifadeye özgürlük isteyen herkesi de bekliyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.