TANER YILDIZ: 'TTK SOSYAL BİR OLGU'

Tarih: 2012-04-16 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Genel Maden İşçileri Sendikası'nı ziyaret ederek Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile görüştü.   Bakan Yıldız, ziyarette Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) bir sosyal olgu olduğunu ve sadece parasal açıdan değerle

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Genel Maden İşçileri Sendikası'nı ziyaret ederek Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile görüştü.

 

Bakan Yıldız, ziyarette Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) bir sosyal olgu olduğunu ve sadece parasal açıdan değerlendirilemeyeceğini belirterek, işçi alımına ve ne şekilde alınacağını hep birlikte karar vereceklerini ve kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Bakan Yıldız; Genel Müdürümüzden ve Sendikamızdan aldığım raporları inceledim. Bir kararın artık sonuna geliyoruz. Bunu yine hep beraber bir son toplantı yaparak kamuoyuyla paylaşacağız dedi.

 

ALABAŞ; İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ

Ziyaretten mutluluk ve onur duyduklarını belirten GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Bakan Yıldız'a bilgi verdi. Alabaş şöyle konuştu;

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak TTK ile ilgili hazırladığımız projeksiyonu ve maliyetlerle ilgili raporu size sunmuştuk.Bu projeksiyon ve raporların değerlendirilmesinin ardından bir araya gelerek birlikte karar vereceğimizi söylemiştiniz.

TTK 'da 2002 yılından bugüne kadar ayrılan işçi sayısı 11 bin 456 iken alınan işçi sayısı toplam 4 bin 907'dir. Bugüne kadar oluşan işçi açığı 6 bin 549'dur.Norm Kadroya göre yeraltı işçi açığı  ise3 bindir.

İşçi eksikliği; iş güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. 

Kurum 2011 yılında işçi eksikliğinden dolayı ancak 1.592.515 ton kömür üretebilmiştir. Kurulu kapasite 5 milyon Ton/Yıl'dır.

Kurum; üretimin artırılması ve verimli çalışmanın sağlanması için 19.04.2010 tarihinde T.C. Hazine Müsteşarlığına ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına işçi talebinde bulunmuştur.

Sendikamızın Aralık 2011'de TTK'ya Alınacak İşçilerin Maliyet-Üretim Analizleri hazırladığı raporda; Yeraltında taşkömürü üretiminin artırılması ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için önerilerimizi sizlere sunmuştuk.Üretim artışından sağlanan ek gelirden işçilik maliyeti düşüldükten sonra kurumun zararı önemli ölçüde aşağıya çekilmiş olacaktır.

İşçi açıkları giderilmesini ve ülkemize daha çok katkı vermek istiyoruz dedi.

 

ATALAY; BÖLGE KÖMÜR ÜRETİMİNE BAĞIMLI

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da Bakan Yıldız'a bölgenin durumunu anlattı.

Atalay, Başbakan ile ocağa inen birkaç kişiden biriyim. Başbakan ocak çıkışında hatırlarsınız 1500+1500 işçi alımını açıklamıştı. Başbakan, ocağı gezince tamam demişti.

Burada şartlar çok zor.Bu bölge taşkömürü üretimine bağlı, bağımlı. Ocaklarda çalışma şartları çok zor. Siz de biliyorsunuz. Bu bölgenin desteğe ihtiyacı var.Türkiye Taşkömürü Kurumu'na işçi lazım. İşçi alınırsa burası daha çok üretir. Bölgeye büyük katkısı olur.

Rakamlara baktım sadece 2012 yılında iş kazalarında 41 işçi hayatını kaybetti. Türk-İş olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın da bir an önce çıkarılmasını istiyoruz dedi.

 

BAKAN YILDIZ; KARARI HEP BİRLİKTE VERECEĞİZ

Alabaş ve Atalay'ın ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Taner Yıldız şunları söyledi;

Ben hem Türk-İş hem de GMİS ile bir arada olmaktan dolayı son derece mutluyum. Büyük acılarda da burada birlikte olmuştuk.

Şuanda yerli kaynaklarımızın ön plana çıkarılmaya çalışıldığı, taşkömürü gibi yüksek kalorili kömürlerin hem dünya hem ülkemiz açısından daha revaçta olduğu bir dönemdeyiz.

Kamunun açığını hep beraber yükleniyoruz. Burası yaklaşık 450 milyon lira zarar eden bir kurumdur. Buraya işvereni ve işçisiyle birlikte omuzlayacağız ve kamu adını zararı en aza indireceğiz ve sonunda da sıfırlamamız lazım. Biz burayı kar maksadıyla yapmış değiliz. Burası bir sosyal olgu. Zonguldak'ın lokomotifi. Yıllardır babaları, dedeleri burada çalışıp emekli olmuş arkadaşlarımız var. Ton başına 1990'lı yıllarda 3-4 dolar olan yatırım mimktarlarını biz 10-12 dolarlara çıkardık. Bu 2012 yılında 55-60 milyon liralık bir yatırıma karşılık geliyor. Yüzde 65'i işçi arkadaşlarımıza,yüzde 10'u memur arkadaşlarımıza verdiğimiz ücretler olmak üzere buradaki toplam maliyetin yüzde 75'i tamamen personel giderleriyle alakalı.

 

KARARIN SONUNA GELİYORUZ

Buranın kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği, koşmasından vazgeçtim, kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği bir sistemi oluşturmamız lazım. Genel Müdürümüzden ve Sendikamızdan aldığım raporları inceledim. Bir kararın artık sonuna geliyoruz. Bunu yine hep beraber bir son toplantı yaparak kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu zararı en aza indirici ve performansı artırıcı bir sistemi kurgulamamız lazım. Yani hem işveren hem işçi kardeşlerimiz kamu ciddiyeti içerinde özel sektör performansıyla yapabiliyor olmamız lazım. Biz burada tek başına ekonomiyi, tek başına parayı düşünemeyiz. Dediğim gibi burası sosyal bir olgu. Binlerce arkadaşımız buradan emekli oldular ve rızıklarına vesile olarak da TTK'yı gördüler.

 

İŞÇİ ALIMINA HEP BERABER KARAR VERECEĞİZ

TTK'nın varlığının, kapasitesinin, çalışmasının, performansının arttırılması; Zonguldak'ın performansının arttırılması demek, işçi kardeşlerimizin buradan daha çok faydalanabilmesi demek.

Yani sürekli kamuya yük olarak, Hazineye yük olarak burayı idame ettiremeyiz. Hepimiz elimizden geleni mutlaka masanın üzerine koyabilmemiz lazım. Bu açıdan da işçi açığının kapatılmasını, hem de ne statüyle yapılmasını hep beraber kararlaştıralım, yine hep beraber kamuoyuyla birlikte paylaşalım.

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, 31 Aralık 2010 tarihinde bir yılbaşı gecesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın TTK KaradonGelik İşletmesi'nde -540 kodunda madencilerle birlikte yediği yemekte çekilmiş bir fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafta Bakanı Yıldız'ın yemeğini bir maden işçisiyle paylaştığı an bulunuyor. Bakan Yıldız, Bu benim için çok anlamlı bir hediye oldu dedi.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da Bakan Yıldız'a köstekli bir saat hediye etti.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.