TARİH YENİDEN YAZILIYOR

Tarih: 2010-09-17 00:00:00

Devrek tarihi ile ilgili en son kitap baskı aşamasında. Devrek tarihi ile ilgili yazılan kitap baskı aşamasında. Araştırmacı Yazarlar Dr. Zekeriya Şimşir, Yard. Doç. Dr. Cemal Güven, Yüksek Lisans Öğrencileri Gamze Budak ve Erkan Özçiçek ile Devrekli Edit
Devrek tarihi ile ilgili en son kitap baskı aşamasında. Devrek tarihi ile ilgili yazılan kitap baskı aşamasında. Araştırmacı Yazarlar Dr. Zekeriya Şimşir, Yard. Doç. Dr. Cemal Güven, Yüksek Lisans Öğrencileri Gamze Budak ve Erkan Özçiçek ile Devrekli Editör Güngör Karauğuz tarafından hazırlanan "Devrek İle Çevresi Tarih ve Kültürü Üzerine Makaleler. Yerel Tarihte Kısa Bir Gezinti" adlı kitap bitirilerek baskı aşamasına geldi. Devrek Belediyesi'nin sponsorluğunu üstlendiği kitapta, ilçenin en eski tarihi uzmanlar tarafından araştırılarak gün yüzüne çıkartıldı. Konuyla ilgili bilgi veren kitabın Editörü Güngör Karauğuz, "Devrek tarihi ile ilgili en son yapılan araştırmalarımızda ilçenin 16. yüzyılda yaşamış Ulus'lu İbrahim Hamdi Efendi'nin kaleme aldığı seyahatnamesinin tamamının yayınlanması, Devrek İstiklal Savaşı'nda rol oynamış değerli kişiler, 1. Dünya Savaşı'nda şehit olmuş Devrekli büyüklerimizin listesi ve nerede nasıl şehit oldukları, Devrek Kabristanı ve Tekke Camii Kabristanındaki mezar taşları ve Devrek'teki diğer kitabelerin çözümü ve değerlendirilmeleri, Kastamonu Vilayet Salnamesi'nde DevrekHamidiye, Dr. Abdullah Cemal'in 1920'lerde kaleme aldığı Osmanlı harflerinin günümüze çevrilmesi, 18. ve 20. yüzyılda Devrek ve o yılarda yaşamış olanların fotoğrafları ile en son Devrek'in turizminin nasıl canlandırılabileceği, Devrek arkeoloji ve genel bilgileri ile Devrek Bastonu hakkında bilgiler yer alıyor. Kitabın hazırlanmasında bizlere her türlü desteği veren Sayın Belediye Başkanımız Özcan Ulupınar'a ve Belediye Başkan Yardımcımız Çetin Bozkurt'a teşekkür ediyorum" dedi.
Devrek Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Bozkurt da, "Çıkacak olan kitap hakkında uzmanlarımız yaklaşık 5 yıldan bu yana çalışmalar yapıyordu. Nihayet yakında çıkacak olan kitapta son aşamaya gelindi. Çok yakında belediyemizin de katkılarıyla piyasaya çıkarak okurlarımız ile buluşacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.