TARIM MÜDÜRLÜĞÜ AŞILIYOR

Tarih: 2009-10-10 00:00:00

Zonguldak Tarım İl Müdürü Yusuf Akın, bir basın açıklaması yaptı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda şap aşılama kampanyasının başlatıldığını söyleyen Yusuf Akın, bu kampanyanın il genelinde sürdürüldüğünü kaydetti. Kaliteli yem ve kaliteli çiğ süt üretimi

Zonguldak Tarım İl Müdürü Yusuf Akın, bir basın açıklaması yaptı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda şap aşılama kampanyasının başlatıldığını söyleyen Yusuf Akın, bu kampanyanın il genelinde sürdürüldüğünü kaydetti. Kaliteli yem ve kaliteli çiğ süt üretimi için çalışmaların sürdüğünü belirten Akın, hayvan varlığının arttırılması çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi; "Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda şap aşılama sonbahar dönemi kampanyası ülkesel bazda belirli tarih itibariyle başlatıldı. Biz de il genelinde aşılama kampanyalarına ulaştık. Üzüntü verici bir husus hayvan varlığımız giderek azalıyor. Bu nedenle Bakanlığımızın, İl Müdürlüğümüzün, özellikle İl Özel İdaresi kaynaklarıyla hayata geçirmeye çalıştığımız kaliteli kaba yem üretiminin giderek arttırılması hayvanlarda sürdürülebilir yetiştiriciliğin sağlanması açısından çok önemli görülüyor. Biz tarım teşkilatı ve İl Özel İdaresi olarak kaliteli kaba yem üretiminin devamını sürdüreceğiz. Bu çerçevede maliyetleri düşürücü diğer tedbirlerin alınması halinde hayvan varlığımızdaki düşüşün en azından kısa dönemde duracağını orta vadede de artış olacağını ön görüyoruz. Bunun en somut göstergesi olarak da bugüne kadar çiftçimizin sütü ederi fiyatına satamamış olması çok önemliydi."
"İl Özel İdaresi kaynakları, Sosyal Yardımlaşma Vakfı kaynakları ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği organizasyonuyla Tarım İl Müdürlüğümüz marifetiyle kaliteli çiğ süt üretimine yönelik çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu çerçevede 10-15 sene öncesine kadar atıl vaziyette bulunan taşıma ve soğutma tanklarını belli bir zincir dahilinde Çaycuma merkezi ağırlıklı olmak üzere köylerimize yerleştirmiş ve Çaycuma merkezde de 22 ton kapasiteli soğutma ünitesi olan toplama merkezi oluşturduk. Bu tesisi kurmamızla birlikte 35-40 kuruş olan süt fiyatları 60 kuruşa çıktı. Dolayısıyla çiftçi eline geçen fiyatlarla, çiftçinin hayvancılıktaki giderlerini karşılaması ve artıya geçmesi söz konusu olacağı için hayvancılı-ğın eskiden olduğu gibi tarım sektörü içerisinde alt sektör olarak gelişmesini ve sürdürmesini bekliyoruz. Bize destek vermeleri halinde kendilerine de destek verilmiş olunacağını söylüyorum."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.